Czy wiesz, dlaczego żonkile to symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim?

| Aktualizacja:

Prawie 2 tys. wolontariuszy weźmie w tym roku udział w szóstej edycji akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" upamiętniającej 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypinki w kształcie żonkili będą rozdawane 19 kwietnia w różnych punktach stolicy.

wróć do artykułu
  • ~tttt.
    (2018-06-03 20:38)
    Nie wiem i nie chce wiedziec.
  • ~ danka
    (2018-05-07 11:43)
    co nas to obchodzi to ich gwiazda bo taka nosili ci z getta
  • ~Hehehe - nie wiem.
    (2018-04-30 18:12)
    Powiem więcej - olewam to.
  • ~#
    (2018-04-30 14:10)
    Na nic zda się cenzurowanie wpisu o żółtym żonkilu jako symbolu „przekłamania”. Prawdę o „zamilczanym na śmierć” przez Marka Edelmana Ż…dowskim Związku Wojskowym, utworzonym jeszcze w 1939 roku przez żołnierzy Wojska Polskiego pochodzenia ż…dowskiego, znaleźć można w wydanej w 2011 roku książce Mosze Arensa „Flagi nad gettem warszawskim. Nieopowiedziana historia o powstaniu w getcie.” A przy okazji — w gettcie warszawskim noszono opaski z niebieską gwiazdą Dawida, a nie łaty z żółtą gwiazdą, jak w gettcie łódzkim.
  • ~tttt.
    (2018-04-29 14:30)
    A kto to taki ten marek edelman?
  • ~toja
    (2018-04-22 18:55)
    Jestem za wyciszonym, pełnym zadumy upamiętnieniem milionów osób, tragicznie zmarłych w wyniku powstań, wojen itp. Nie lubię nachalnie wybujałej symboliki, która staje się polityczną przyprawą. Po co te żonkile nawiązujące do gwiazdy Dawida? Normalny człowieku - po prostu stań i pomódl się. I bądź lepszy. I nie używaj pi-aru.
  • ~von Rust
    (2018-04-19 14:30)
    Polacy ukrywali milusińskich i był to akt kryminalny w świetle obowiązujących wówczas przepisów niemieckiego okupanta. W związku z tym, traktowano ich jako potencjalnych wrogów III Rzeszy i karano śmiercią. Należy dodać, że Polacy za pomoc milusińskim dostawali złoto, pieniądze i biżuterie - za darmo się nie narażali i byli świadomi karalności swojego postępowania.
  • ~ruszt
    (2018-04-19 14:10)
    Nie wiedzialem dlaczego nie lubie zonkili, a tu prosze. Logiczne wyjasnienie!
  • ~Rodak
    (2018-04-19 14:10)
    W tych komentarzach wychodzi po prostu polskie chamstwo. Na cóż te miliony zagazowanych, czy poległych ludzi. Jeżeli ktoś wypisuje tutaj takie głupoty sam nie zasługuje na to to, aby żyć. Dziwi mnie bardzo ta polska nienawiść do wszystkiego co żydowskie i obce. Dziwi mnie również bardzo mocne przekonanie, że w czasie okupacji hitlerowskiej to praktycznie tylko Polacy pomagali i chronili przed zagładą Żydów. W tamtych czasach groziła za to śmierć i pomimo tego znaleźli się polscy obywatele, ktorzy byli do tego zdolni. Teraz za szkalowanie po prostu nic nie grozi, dlatego wychodzę z zalożenia, że tak mogą myśleć i pisać potomkowie tych, którzy w okupacji chętnie przykładali się do zagłady żydowskich współobywateli.
  • ~tt
    (2018-04-19 13:27)
    bo przypominają gwiazdę Dawidową ?
  • ~ppp
    (2018-04-19 13:19)
    Nie wiem i mam to gdzieś.
  • ~rosiak
    (2018-04-19 12:53)
    trudno to nazwać powstaniem, raczej incydent, zginęło 3 czy 4 żołnierzy wermachtu,
  • ~jazapis
    (2018-04-19 12:38)
    kogo to obchodzi
  • Tadeusz Kościński

    Londyńska kariera nowego ministra finansów. Pracował w instytucji wykorzystywanej przez SB

  • Miejsce śmierci 21-latka w Koninie

    Śmiertelne postrzelenie w Koninie. "Brak dowodów na to, że 21-latek miał narkotyki"

  • Alaksandr Łukaszenka

    Łukaszenka: Nie kłamcie Polakom, że my tu z Rosją chcemy wysłać przeciwko wam czołgi. Po cholerę nam taki sojusz?

Zobacz więcej