243 bochenki chleba za jedną pensję. Ceny w Polsce w 1989 roku [30LatWolności]

O ile w 1970 roku średnia pensja wyniosła 2,2 tys. zł, o tyle w 1989 sięgnęła ona 206, 7 tys. zł. Dziennik.pl sprawdził, co można było kupić za tę kwotę.

wróć do artykułu
  • ~Lukasz
    (2019-05-15 14:03)
    Co to jest "zamrażalka"?
  • ~tiaaa
    (2019-05-15 14:05)
    To są ceny z okresu wywołanej sztucznie tzw. HIPERINFLACJI! Dla porównania. Sprawdźcie sobie ile MILIONÓW marek trzeba było wydać za chleb w Niemczech przed IIWW, gdy u nich była ta zaraza? A przecież nie można powiedzieć, że Niemcy źle pracuję, nie potrafią się gospodarzyć lub, że w tamtym okresie mieli u siebie komunizm czy socjalizm.
  • ~hanka
    (2019-05-15 14:06)
    Ale jakie jest przeliczenie do obecnego zlotego? Tego rodzaju informacja nic nie daje--dalej nie wiemy jak sie zmienily ceny i zarobki.
  • ~Finalny - Daniel
    (2019-05-15 14:26)
    Patrzac na sytuacje to historia lubi sie powtarzac,zawsze twierdze ,ze polski oboz koncentracyjny nalezalo zburzyc !.No coz ,jak oni wroca moga znowu wznowic produkcje proszkow.Przez te pieniadze rodza sie tragedie,tak ale w nich niektorzy widza wladze i boga,no to zobacza niedlugo produkt ...
  • ~Lincoln
    (2019-05-15 14:34)
    Czyli za średnią pensję można było kupić 607 paczek średnich papierosów a teraz za średnią pensję (5 tys zł) kupie aż 384 paczki najtańszych papierosów... Ale za to szybciej kupie teraz samochód bo np volkswagena up kupię po 7 miesiącach a malucha mogłem po 5 latach
  • ~Emeryttkaemerytka
    (2019-05-15 14:49)
    Za moja eneryture 1500 zlotych , ile to chleba moge dzisiaj kupic,u piekarza? Moze ktos mi pomoze i wyliczy?
  • ~Lutecki
    (2019-05-15 14:51)
    Lukasz, to ta skrzyneczka , do ktorej schowales swoj mozg i zapomniales wyjac!
  • ~utylizator styropianu
    (2019-05-15 15:59)
    Fajki były tanie i pachnące ! a teraz są w takich samych cenach jak w krajach, gdzie pensje są 10 x wyższe, a do tego śmierdzą.
  • ~Skonfundowany
    (2019-05-15 20:02)
    W roku 1989 można było kupić 243 bochenki chleba (0,8kg) czyli 187 kg. Jestem osoba niepełnosprawną w stopniu znacznym. Za swój zasiłek, mogę dziś kupić 195 bochenków chleba (0,6kg) czyli 117 kilogramów. A Szydło dziś powiedziało, że w końcu mamy PKB większe od Szwecji. Ja się już nie domagam podwyżki, bo dziś już wiem, że dzieci Morawieckiego i Ziobry bardziej potrzebują tych 500 złotych ode mnie. Ja się zwyczajnie zapytuję: GDZIE są te pieniądze?
  • ~Jarek
    (2019-05-15 20:22)
    W 1989 roku nie był produkowany polonez caro; od 1991 roku
  • ~Zenon
    (2019-05-15 23:45)
    "samochód osobowy "Polonez Caro" – 18 mln zł". Polonez Caro w 1989 roku?!!, autorowi artykułu chyba się samochody pomieszały:-). W 1989 roku był sprzedawany Polonez MR87 i wchodził do sprzedaży Polonez MR89.
  • ~Wieloryb
    (2019-05-16 06:39)
    Wtedy nie było PiS -u i było super!!!!
  • ~komuna zabiera nawet marzenia
    (2019-05-16 07:15)
    wtedy przeliczano wszystko na flaszki
  • ~jaity
    (2019-05-18 13:54)
    Sprzęt AGD był droższy, ale lodówki działają do dziś.
  • ~Energia Elektryczna.
    (2019-05-20 13:11)
    Owszem niektóre egzemplarze przetrwały do dzisiaj, ale to są energochłonne w porównaniu do dzisiejszych.
  • ~Asua
    (2019-05-27 10:37)
    Papierosy nie wiele droższe od żarówki, a różnica w cenie między markami papierosów powala ;)
  • ~Asia
    (2019-05-27 11:13)
    Jak się patrzy żyje nam się coraz lepiej, tylko tego nie dostrzegamy ;) Główne koszty życia, to mieszkanie... za 1 m2 betonu wołają nawet 6-7 i więcej tysięcy. Poza tym jest ok i wiele taniej w przeliczeniu na siłę nabywcza pieniądza. Przestałem się już stresować, że jestem biedny, biedni to byli moi dziadkowie... Ten boom budowlany i te ceny sztucznie podkręcane przez banki na nieruchomości w pewnym momencie wyhamują... ;) Dramatycznie spada sprzedaż nowych mieszkań i będzie spadać, ceny stoją w miejscu, a marże deweloperów sięgają 100 % !!! W pewnym momencie to wróci na normalny zdrowy tor ekonomii... Zresztą ta różnica między cenami mieszkań w dużych miastach (500 tys. ludności i więcej), a mniejszych miastach (200 tys. mieszkańców i mniej) sięga 100 %.
  • ~aviator smoleński
    (2019-05-27 11:57)
    Pisowska junta zrobi nam za 2-3 lata najpóźniej drugą Wenezuelę.Rozdali już wszystko co można było,a nawet więcej.Teraz wystarczy jakiś mały kryzys na rynka ch i się zacznie.Zawsze tak jest jak bolszewicy się dorwą do władzy...
  • ~pamiętający
    (2019-05-27 12:43)
    Dobrze że podaliście w tym zestawieniu cen że cena chleba dotyczy bochenka o wadze 0,8 kilograma. Bo PISzac o czasach wczesnego Gierka i Gomułki "zapomina się napisać" że powszechnie sprzedawany bochenek chleba wtedy ważył 2 kilogramy.

Może zainteresować Cię też:

  • Donald Tusk

    Tusk: Arabski nie ponosi żadnej odpowiedzialności za katastrofę smoleńską

  • Przewodnicząca komisji ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann

    Gorąco po raporcie komisji ds. Amber Gold. "Chcieliście upolować Tusków i Adamowicza, ale się nie udało"

  • Jeep Renegade PHEV

    Fiat ustanowił rekord w Polsce. Te silniki benzynowe są pożądane przez kierowców

Zobacz więcej