Historyk: Brak ostrzeżenia o Czarnobylu to jeden z ważniejszych momentów w historii Polski [WYWIAD]

"Brak oficjalnego ostrzeżenia o katastrofie w Czarnobylu uważam za jeden z ważniejszych momentów w powojennej historii Polski, może nawet świata" - powiedział PAP historyk prof. Jerzy Eisler.

wróć do artykułu
 • ~Ob RPlitej
  (2019-06-06 11:43)
  Lubię pana prof.ale nie zgadzam się.Ostrzeżenie było !Czytałem coś do późna i prxpadkiem oglądnąłem ostatni dziennik TV.Pani (chyba się nie mylę )Jagielska podała wiadomość,ze liczniki Geigera Milera wskzały zmożoną aktywność istnieje domniemanie ,że któraś ze szwdzkich elektrowni atomowych ma awarię.Rano zaniosłemwiadomość do zakładu ,ale była cisza.To nie była władza dobrej zmiany ,która przemilcza historię koperty srebrnej.
 • ~czarne serce
  (2019-06-06 11:45)
  Pan Profesor historyk, oceniający zagrożenie radioaktywne. WOW, nowe wyżyny dziennikarstwa, podpięte pod popularny serial. Wypowiedzi radiofizyków były zbyt mało sensacyjne, żeby je opublikować?
 • ~utylizator styropianu
  (2019-06-06 11:48)
  Błąd w tekście ! Ostrzeżenie o katastrofie dotarło NATYCHMIAST do Polski, tylko, że najpierw ratowano wszystkich powiązanych z rządzącymi i ich rodziny, oraz pracowników resortowych. Oni i ich potomstwo otrzymali od razu płyn Lugola. Dopiero za 2 dni zaczęto nadawać ogólnie dostępne komunikaty i rozdawać w specjalnych punktach płyn Lugola.
 • ~kuba
  (2019-06-06 12:43)
  Dawno nie czytałem takiego bełkotu. Akurat również na tzw. Zachodzie postępowanie polskich władz uznano wtedy za wzorcowe. Podawanie płynu Lugola miało efekt głównie psychologiczny i zapobiegło wywołaniu paniki. W Polsce narażenie na promieniowanie było niewielkie i głównie na terenach bliskich Białorusi.
 • ~KRYSTEK
  (2019-06-06 12:50)
  tu sie mylicie bylismy pod butem zsr nasi byli W BRANIEWIE SPRAWDZIC JAKI STOPIEN ZAGROZENIA WOWCZAS BYL ALE NIE WIELE MIELISMY DO POWIEDZENIA TO SZWECJA MIALA WTEDY GLOS W POLSCE BYLO DUZE STEZENIE RADIOAKTYWNE ALE TO SKANDYNAWIA DOSTALA ODSZKODOWANIE IZACZELY SIE WTEDY ROZNE CHOROBY JAK U DZIECI TARCZYCA CZY SZYBKIE DOJRZEWANIE U DZIEWCZYNEK 6 ,7 ,8 LATEK I RODZILY SIE CHORE DZIECI NIE MOWIONO JAKA BYLA PRZYCZYNA BO BYL ZAKAZ INFORMACJ
 • ~antyPiterek
  (2019-06-06 13:47)
  w Pismie jest napisane ze o III wojnie tez nie bedzie ostrzezenia, troche podratowani byli ci ktorzy poszli wczesniej do spowiedzi
 • ~mgr inż. S.O.
  (2019-06-07 11:57)
  Ci zbrodniarze podlizywali się Rosjanom, a ci na ich widok wymiotowali ze wstrętu i pogardy ! Takie są fakty !

Może zainteresować Cię też: