• "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego", Maria Fredro-Boniecka, Wiktor Krajewski
  61
  2 tys.
  Wanda miała ledwo 12 lat, kiedy widziała, jak Niemcy strzelają do kobiety z niemowlęciem na ręku. 16-letnia Zosia osiwiała, tak strasznym przeżyciem była dla niej wojna. Marysia nie skończyła jeszcze 18. roku życia, a miała za sobą udany zamach na szefa warszawskiej policji i SS. Wszystkie trafiły do powstania. Ich wspomnienia zawarli w książce „Łączniczki” Maria Fredro-Boniecka i Wiktor Krajewski.
 • Rosyjscy przywódcy naszkicowani: Władimir Putin i Józef Stalin
  26
  153
  Kiedy usłyszał, jak Władimir Putin chwali Pakt Ribbentrop-Mołotow, który w 1939 roku doprowadził do wybuchu II wojny światowej i ataku na Polskę, postanowił, że swoją najnowszą książkę wyśle na Kreml –  z nadzieją, że może przeczyta ją Władimir Putin albo chociaż ktoś z jego bliskich doradców. Roger Moorhouse, brytyjski historyk i pisarz, przyznaje w rozmowie z dziennik.pl, że jest zaniepokojony rosyjską oficjalną interpretacją historii II wojny światowej. Jak podkreśla, w słowach prezydenta Rosji wyraźnie pobrzmiewa sowiecka propaganda...
 • Powstanie Warszawskie
  1
  "Miasto 44" Jana Komasy to pierwszy polski film zrealizowany z hollywoodzkim rozmachem. Część krytyków zarzuca reżyserowi, że fikcja i efekty specjalne zbyt często brały górę nad historią. Niezadowoleni widzowie powinni sięgnąć po album "Powstanie Warszawskie. Najważniejsze fotografie". Doktor Grzegorz Jasiński, historyk wojskowości zebrał w nim zdjęcia, które krok po kroku wprowadzają czytelnika w powstanie, od pierwszych pełnych słońca i euforii dni aż do ciemnej jak warszawski kanał czeluści klęski.
 • Od lewej: Kropka, Jaś i Terenia. Zdjęcie zrobione około rok przed pacyfikacją Soch (fot. archiwum autorki)
  34
  247
  Każda rodzina kryje w sobie jakieś tragiczne przeżycia, do których wraca się czasami półsłówkami i znaczącymi spojrzeniami. Bolesne wspomnienia potrafią przejść z pokolenia na pokolenie, odcisnąć się na nich jak stempel. Poetka i prozaiczka Anna Janko w książce „Mała Zagłada” rozprawia się z przeszłością, którą sama wciąż przeżywa. Tragedia jej matki, patrzącej na śmierć rodziców zamordowanych przez Niemców, wraca i nie daje spokoju.
 • "Polski plakat propagandowy dwudziestolecia międzywojennego", zbiory Archiwum Państwowego w Lublinie
  1
  Propaganda w Polsce przedwojennej kwitła. Plakaty wzywające do zwarcia szeregów przeciwko bolszewizmowi czy do popierania marszałka Józefa Piłsudskiego były nie tylko narzędziem agitacji, ale również codzienną sztuką ulicy. Kształtowały postawy polityczne, wpływały na nastroje społeczne, zachęcały do angażowania się w życie państwa, a nawet promowały zdrowy tryb życia. Archiwum Państwowe w Lublinie, w którego zbiorach znajduje się bogata kolekcja afiszy i druków ulotnych z wydawanych do 1939 roku, postanowiło podzielić się tymi skarbami. Tak powstał album "Polski plakat propagandowy dwudziestolecia międzywojennego". Prezentujemy niektóre z prac najlepszych polskich przedwojennych grafików, jakie można znaleźć w tej publikacji.
 • Anna Maria Anders w swojej autobiograficznej książce wspomina dzieciństwo w londyńskim domu
  6
  44
  O marzeniach, słabościach, rodzinie, polityce i piosenkach w domu generała Władysława Andersa opowiada jego córka. Anna Maria Anders w swojej autobiograficznej książce wspomina dzieciństwo w londyńskim domu.
 • Jurgen Roth "Tajne akta S"
  113
  54
  Ta książka jeszcze się nie ukazała, a już wywołała burzę. W Polsce będzie nosiła tytuł "Tajne akta S" i ma rzucić nowe światło na to, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Jurgen Roth, niemiecki dziennikarz śledczy, jest podobno w posiadaniu materiałów Federalnej Służby Wywiadowczej, według których tupolew został zniszczony w wyniku zamachu. Miałby go przeprowadzić oddział rosyjskiego FSB.
 • "Warszawa lata 40.", Wydawnictwo BOSZ
  32
  31
  Przed wojną Warszawa określana była mianem "Paryża północy". Wojna zamieniła ją w morze zgliszcz. Szybko jednak stolica Polski zaczęła dźwigać się z ruin, stając się przy tym zupełnie inną metropolią. Archiwalne fotografie pochodzące z Narodowego Archiwum Cyfrowego i zebrane w serii albumów "Warszawa" pokazują, jak ogromną przemianę przeszła w ciągu trzech dekad...
 • Łagier i linia kolejowa Martwej Drogi
  49
  13
  "Aby zgłębić i pojąć sens tej sprawy - należałoby niejedno życie strawić w tych obozach, w których nawet jednego roku nie sposób odsiedzieć w całości bez jakichś ulg, bo stworzono te obozy dla ludzkiej zagłady. Dlatego też ci, co sięgnęli głębiej, co, co zaznali więcej - już są w grobie i nic nie powiedzą. Tego, co najważniejsze, nikt już nigdy o tych obozach nie opowie" - pisał Aleksander Sołżenicyn w słynnej powieści "Archipelag GUŁag". Tomasz Kizny, dziennikarz, fotoreporter, założyciel opozycyjnej Niezależnej Agencji Fotograficznej "Dementi", która w komunizmie lat 80. pokazywała okrucieństwo stanu wojennego, wydał po raz pierwszy w Polsce album "Gułag". Wypełniona setkami archiwalnych fotografii i historiami byłych łagierników publikacja, opowiada przynajmniej część tego, co - jak pisał Sołżenicyn - najważniejsze.
 • Więzienny płot
  5
  12
  IPN wydał album fotograficzny poświęcony sowieckim obozom pracy. Są w nim zarówno zdjęcia archiwalne, jak i te zrobione wiele lat po zamknięciu łagrów. Prof. Andrzej Paczkowski uważa, że ta książka to ostrzeżenie przed powrotem sowieckiego terroru.
 • TAK MIESZKAŁA POLSKA ARYSTOKRACJA. Rezydencje w starej fotografii
  19
  73
  Tej Polski już nie ma. Rzeczpospolita Kresowa została wchłonięta po wojnie przez Związek Radziecki lub zrujnowana przez komunistyczną Polskę. Pałace i rezydencje polskiej arystokracji swoją świetność zachowały tylko w wyblakłych wspomnieniach i na pożółkłych reprodukcjach. Wydawnictwo BOSZ zebrało najlepsze przedwojenne zdjęcia zgromadzone w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Tak powstał album "Rezydencje w starej fotografii".
 • Preparat w ampułce
  31
  242
  Rosyjskie służby nie zostawiają śladów. Wrogów Kremla likwidują po cichu, chętnie korzystając przy tym z udoskonalanego przez dziesiątki lat arsenału trucizn. Śmiercionośna rycyna, radioaktywny polon, koktajle toksyn, wirusy, bakterie... Przy ich pomocy Rosja prowadzi politykę. Czasem również zagraniczną.
 • premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS, Jarosław Kaczyński

  Kwiaty i owacja na stojąco. Premier wygrał głosowanie o wotum zaufania

 • Zablokowana droga

  Protest rolników na A2. Poranny korek-gigant już rozładowany

 • Akta

  Dziennikarze odnaleźli nieznane dokumenty Czesława Kiszczaka. W amerykańskich archiwach

Zobacz więcej