"Stalin doceniał Piłsudskiego". Prof. Mariusz Wołos o marszałku w sowieckich raportach [ROZMOWA DZIENNIK.PL]

| Aktualizacja:

"Marszałek był traktowany przez Sowietów z respektem, można powiedzieć, że nawet z pewną dozą strachu" - przyznaje w rozmowie z portalem dziennik.pl prof. Mariusz Wołos, historyk, badacz rosyjskich archiwów i autor książki "O Piłsudskim, Dmowskim i zamachu majowym".

wróć do artykułu
  • ~tylkosplunąć
    (2016-07-05 17:07)
    agent niemiecki i mason - sterowali,nakazywali,zezwalali.Taka jest prawda a nie ustawiczne dyrdymały róznych facetów wyszkolonych na kursach marksizmu-leninizmu.
  • ~X - sowiec
    (2016-06-17 08:17)
    ustawiczne kłamstwa i przeinaczenia na temat marszałka.Profesorowi proponuję poszerzyć swoją wiedzę oraz zbadać i ogłosić,że F.Dzierżyński był stryjecznym bratem Piłsudskiego.Obaj posiadali zmienione nazwiska,tak rozpoczęła się moda na zawłaszczanie nazwisk.
  • ~XX
    (2016-06-13 16:58)
    ble,ble ble do dnia dzisiejszego,czyli kłamstwa i przeinaczenia.W 1927r.piłsudczycy wydali Rozporządzenie przewidujące do pięciu lat więzienia za NIEPRZYCHYLNE opiniowanie marszałka.Naród został zastraszony i ogłupiony,nadal jest cenzura w zakresie jw,tyle,że obecnie nie zamykają...
  • ~antyoszust
    (2016-06-10 15:31)
    Stalin nie wiedział,że wielki wódz narobił w portki gdy bolszewicy byli pod Radzyminem i ZDEZERTEROWAŁ z frontu.Groził mu sąd polowy lecz nie było czasu.Bitwę Warszawską w dniu 15 sierpnia 1920r wygrał generał Tadeusz Rozwadowski.W 1927r.został otruty przez piłsudczyków.Tegoż roku wydano Rozporządzenie,że za nieprzychylne opiniowanie marszałka grozi kara do 5 lat więzienia.Przy pomocy cenzury ogłupiono społeczeństwo,co skutkuje do dnia dzisiejszego.
  • ~Majster Wichajster
    (2016-05-12 20:31)
    Gratuluje autorowi tekstu tematu, dla tezy którego, nie ma ani potwierdzenia w tekście, ani tym bardziej w faktach. jeno plotki.
  • ~abc de
    (2016-05-12 20:19)
    Marszalek to doslownie swietlana postac na tle naszej czesto zdradzieckiej historii. Gdyby nie on ,pewnie Polska by przestala istniec tonac w wewnetrznych konfliktach.
  • ~Wolus
    (2016-05-12 13:56)
    Jeden i drugi był dyktatorem to doceniali się na wzajem
  • ~jula
    (2016-05-12 11:36)
    I pomyśleć ,że doszliśmy do sytuacji ,że z naszego "męża stanu"Jaosława świat się natrząsa !
  • ~taktotak
    (2016-05-12 11:23)
    A Putin Kaczyńskiego!
  • ~xyz
    (2016-05-12 10:54)
    Ja nie doceniam takiego wielkiego meza stanu jakim jest pan "przewodniczacy" Donald Tusk.
  • ~Nick
    (2014-05-08 10:44)
    nazwać endecji głównym partnerem politycznym Rosji.(cytat).
    Komentarz: udokumentowano przypadki otwartej współpracy członków i funkcjonariuszy ND-cji, w strukturach władzy komunistycznej w Polsce (od 1945 roku). Byli ND-cy byli (i pełnili) funkcję tzw. "inteligentnego nakrycia głowy" w tych strukturach, i odpowiadali "za ideowe formowanie kadr" "wiodącej siły narodu w drodze do komunizmu", oraz "zeświecczaniem i dezawuowaniem niemarksistowsko-leninowskich postaw społecznych" .
    N.B.: Młodsza generacja, wyrosła z tych środowisk, aktualnie aktywnie udziela się w działalności politycznej III Rz-plitej, w ramach funkcjonującej klasy politycznej. Nie planuje się ujawniania nazwisk tych osób.
  • ~PRAWDZIWI ZOLNIERZE
    (2013-06-05 21:48)
    PRAWDZIWI ZOLNIERZE : ida swobodnie trzymajoc krok ( PO mlotki nawet nie pojmom co pisze). - fantastyczne zdjecie.

    PO mlotki nawet szczekac tak nie potrafiom ...choc ujadajom na okroglo z Niesiolem na czele
  • ~all.
    (2013-05-26 02:57)
    *żeby Babia miała Wąsy To By Była DZIADKIEM ???* - Dawno nie POczytałem
    takich POpierniczonych Kocopołów i Bredni - jak POwyżej od nbyProfesora
    * Mniemanologi Stosowanej * - tak jak by ;)
  • ~Zaski
    (2013-05-25 18:00)
    do treser drobiu

    draniu. te dwie wspaniale postacie teraz patrzac na tuskowa Polske dostaja ataku szalu, ze mozna az tak rozpieprzyc kraj bedac u wladzy i majac tyle srodkow finansowych do dyspozycji. Nie rozumiesz, kretynie co piszesz ani co mowisz wiec niejako ci wspolczuje.
  • ~NieManipulujTytułem
    (2013-05-22 21:42)
    Tytuł: "Stalin doceniał Piłsudskiego"

    Treść: "Tego się oczywiście źródłowo udowodnić nie da, ale sądzę, że Stalin doceniał Piłsudskiego"

    Genialne.
  • ~spain
    (2013-05-21 15:04)
    jeśli komuś nie pasują czasy Piłsudskiego kiedy to stanowiliśmy naprawdę siłę to proszę popatrzeć się na ten twór jaki zwiecie dzisiejszym rządem który przypomina komedię
    i obrazę dla naszego kraju
  • ~Adler
    (2013-05-16 19:10)
    Szanowny Panie "erg"! Stalin nie dlatego doceniał Piłsudskiego, bo uważał go za
    kumpla, tylko dlatego że Marszałek w 20-tym roku spuścił mu wp...! Hitler też go doceniał, bo pamiętał - co Piłsudski proponował w 1933, jak Adolf doszedł do władzy - Żabojadom i Angolom: przejechać się wspólnie z Polską po Niemczech, dopóki jeszcze nie odudowali armii! Chciałbym być w ten sposób doceniany - nawet przez bandytów! Niestety, Anglicy nie mieli wtedy armii poborowej, a tylko niewielką zawodową - a Francuzi mieli dość po I-szej wojnie jakiegokolwiek wojowania. W 1940 nie potrafili nawet obronić swego kraju, mimo że górowali technicznie i liczebnie nad Niemcami. Czemu? Bo im się po prostu nie chciało! W gazetach angielskich w 1940 zamieszczano wtedy taki dowcip: jak się nazywa 200 tys. ludzi z rękami podniesionymi do góry? Bohaterska armia francuska!
  • ~treser drobiu
    (2013-05-15 20:01)
    No i jakiego sąsiedztwa doczekał się tak wielki Polak, ofiary katastrofy lotniczej wraz z małżonką.
  • ~OMEN
    (2013-05-15 13:37)
    Taa... Kiedyś pewien "historyk" śmiał porównać Jaruzelskiego do Marszałka Piłsudskiego. A różnica jest o tyle prosta, co kolosalna. Niemcy Piłsudskiego szanowali, a sowieci się go Bali. Jaruzelskiego Niemcy olewali , a sowieci się nim PO-sługiwali. Jak młotkiem...
  • ~demokrata
    (2013-05-15 13:20)
    Skoro taki masowy morderca jak Stalin docenial Pilsudskiego, to Pilsudski musial miec bardzo brudne rece.

Może zainteresować Cię też:

  • F-35

    Zakup F-35 to wolna amerykanka. W budżecie resortu obrony nie ma wolnych środków

  • Ksiądz

    Podwójny rocznik wypycha religię ze szkół? "Nigdy dotąd nie dotyczyło to całych klas"

  • Prof. Andrzej Zybertowicz

    Zybertowicz o zawieszeniu Nalaskowskiego: Abdykacja rozumu. Podobnie było z reakcją na książkę Cenckiewicza o Wałęsie

Zobacz więcej