Prababcia Angeli Merkel była polską służącą. "Miała nieślubne dziecko, służyła pod Gnieznem" [ROZMOWA]

| Aktualizacja:

"Na życie prywatne służące nie miały ani czasu, ani miejsca. Wychodne miały tylko raz na tydzień lub co dwa tygodnie, najczęściej nie mogły też zapraszać nikogo do domu. Ich życie było bardzo monotonne. Były absolutnie zależne od swoich chlebodawców, dlatego nazywano je niekiedy półniewolnicami, albo białymi niewolnicami" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Służące do wszystkiego".

wróć do artykułu
  • ~żart
    (2019-01-30 22:34)
    Co w tym złego. Dziadek pracując przed wojną w Niemczech (w lato rolnik w Polsce, w zimie tragarz portowy w Hamburgu) sprowadził służącą niemiecką na swoje gospodarstwo. Jak Adolf zaatakował to broniła domu,ostrzeliwała swoich Niemców (bez pozwolenia) i tak ją załatwili (pyskowała na nich po niemiecku). Baby są narwane. Dziadek miał 3 żony (ostatnia go przeżyła).Cięzko Babcie pracowały w polu na roli).Ale jak to mówią, nie miały żółci - złości.
  • ~voaa
    (2019-01-30 18:48)
    jak zwykle durna niemiecka gazeta zmśyla to jest tak jakby napisać książkę o psychiatryku i powiedzićę żę tak jest w polsce
  • ~rychu
    (2019-01-30 17:53)
    a ja bym chcial zeby sprawdzono jak dziadek Jareczka "dostal" polskie obywatelstwo ??!!!!!! bo z teczki w archiwum zniknely wszystkie dokumenty oprocz decyzji o przyznaniu obywatelstwa !!!!!!!!!!!! dlaczego Jarek mialby zabrac i ukryc te dokumenty, jezel byly prawdziwe i uczciwe ??!!!!!! w innych teczkach w tym archiwum nic nie zginelo !!!!!! a ja chce albo zaprezentowania originalnej pracy doktorskiej Lecha, albo odebrania mu doktoratu i profesury !!!!!!!!! i mowa o originalnej pracy doktorskiej - kazda podroba bedzie sprawdzona w laboratorium kriminalistycznym (np.: badanie ile lat lub godzin ma tusz na druku) !!!!!!!!!!!!
  • ~Babeczka 👠
    (2019-01-30 17:33)
    Taki Kaczynski to Frau Merkel do piet nie dorasta! W porownaniu do niej jest mizernym karlem!
  • ~no i co z tego
    (2019-01-30 16:56)
    90% jak nie więcej Polaków ma pochodzenie chłopskie i co z tego wynika? Te wszystkie dudy, mazurki, szydła,maciorowicze, rycyki, itd to chłopstwo wymieszane z ukrami
  • ~z O R R O
    (2019-01-30 16:28)
    No proszę a dzisiaj wielkoniemiecka POni Angela ma PO=lackiego POdnóżka zwanego jednocześnie kapciowym !!!!
  • ~zin
    (2019-01-30 15:21)
    czytajac Droge przez Meke autor bprzytacza wiele przykladow glodowania arystokracji po stracie sluzacych ktore nie umialo zrobic sobie cherbaty czy tez usmazenia jajeczinicy nie mowiac o praniu czy tez prasowaniu odziezy
  • ~zin
    (2019-01-30 15:14)
    sluzace powinny byc wdzieczne ze odzyskaly godnosc dzieki PRL
  • ~Qukiz
    (2019-01-30 15:08)
    Angela Merkal - zakamuflowana opcja polsko-niemiecka w UE :))
  • ~pppp
    (2019-01-30 14:52)
    Folksdojcz zawsze był bardziej niemiecki od Niemca.
  • ~vp
    (2019-01-30 14:38)
    Ale prawnuczka jest jedynym mężem stanu w UE a może w Europie .
  • ~czyt.
    (2019-01-30 14:10)
    Teraz już wiecie dlaczego Angela Merkel nie lubi Polaków.
  • ~Babeczka 👠
    (2019-01-30 13:28)
    No prosze , kiedys polskie sluzace nie byly wcale takie glupie, no bo jak maja takie madre prawnuczki. MMria Sklodowska nie zostalaby noblistka, gdyby pozostala gdzies na polskiej prowincji, bylaby guwernantka do zs ra nej smierci! Moja Mama miala zdolne dzieci,ale one nie mialy takich mozliwosci jak jej wnuki, a ci sa bardzo zdolni i utalentowani w roznych kierunkach i mogly swoje marzenia i aspiracje urzeczywistnic. Ja jestem tak posrodku z moimi osiagnieciami, ale mialam do tej pory piekne zycie , nie narzekam, no i mam genialne dziecko, no ale to tez i zasluga jego ojca, bo jest potomkiem polsko- pruskiej szlachty i bardzo zdolnych ludzi.
  • TSUE

    Wyrok TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN i KRS. Co oznacza ten werdykt?

  • Czerwone światło (zdjęcie poglądowe)

    Pojedziesz buspasem i pieszy z pierwszeństwem. Rewolucja w przepisach nadciąga

  • Piotr Walczak

    Szef KAS: Donos do premiera to próba vendetty różnych środowisk [ROZMOWA]

Zobacz więcej