Prababcia Angeli Merkel była polską służącą. "Miała nieślubne dziecko, służyła pod Gnieznem" [ROZMOWA]

| Aktualizacja:

"Na życie prywatne służące nie miały ani czasu, ani miejsca. Wychodne miały tylko raz na tydzień lub co dwa tygodnie, najczęściej nie mogły też zapraszać nikogo do domu. Ich życie było bardzo monotonne. Były absolutnie zależne od swoich chlebodawców, dlatego nazywano je niekiedy półniewolnicami, albo białymi niewolnicami" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Służące do wszystkiego".

wróć do artykułu
  • ~czyt.
    (2019-01-30 14:10)
    Teraz już wiecie dlaczego Angela Merkel nie lubi Polaków.
  • ~Babeczka 👠
    (2019-01-30 17:33)
    Taki Kaczynski to Frau Merkel do piet nie dorasta! W porownaniu do niej jest mizernym karlem!
  • ~vp
    (2019-01-30 14:38)
    Ale prawnuczka jest jedynym mężem stanu w UE a może w Europie .
  • ~no i co z tego
    (2019-01-30 16:56)
    90% jak nie więcej Polaków ma pochodzenie chłopskie i co z tego wynika? Te wszystkie dudy, mazurki, szydła,maciorowicze, rycyki, itd to chłopstwo wymieszane z ukrami
  • ~pppp
    (2019-01-30 14:52)
    Folksdojcz zawsze był bardziej niemiecki od Niemca.
  • ~zin
    (2019-01-30 15:14)
    sluzace powinny byc wdzieczne ze odzyskaly godnosc dzieki PRL
  • ~rychu
    (2019-01-30 17:53)
    a ja bym chcial zeby sprawdzono jak dziadek Jareczka "dostal" polskie obywatelstwo ??!!!!!! bo z teczki w archiwum zniknely wszystkie dokumenty oprocz decyzji o przyznaniu obywatelstwa !!!!!!!!!!!! dlaczego Jarek mialby zabrac i ukryc te dokumenty, jezel byly prawdziwe i uczciwe ??!!!!!! w innych teczkach w tym archiwum nic nie zginelo !!!!!! a ja chce albo zaprezentowania originalnej pracy doktorskiej Lecha, albo odebrania mu doktoratu i profesury !!!!!!!!! i mowa o originalnej pracy doktorskiej - kazda podroba bedzie sprawdzona w laboratorium kriminalistycznym (np.: badanie ile lat lub godzin ma tusz na druku) !!!!!!!!!!!!
  • ~Babeczka 👠
    (2019-01-30 13:28)
    No prosze , kiedys polskie sluzace nie byly wcale takie glupie, no bo jak maja takie madre prawnuczki. MMria Sklodowska nie zostalaby noblistka, gdyby pozostala gdzies na polskiej prowincji, bylaby guwernantka do zs ra nej smierci! Moja Mama miala zdolne dzieci,ale one nie mialy takich mozliwosci jak jej wnuki, a ci sa bardzo zdolni i utalentowani w roznych kierunkach i mogly swoje marzenia i aspiracje urzeczywistnic. Ja jestem tak posrodku z moimi osiagnieciami, ale mialam do tej pory piekne zycie , nie narzekam, no i mam genialne dziecko, no ale to tez i zasluga jego ojca, bo jest potomkiem polsko- pruskiej szlachty i bardzo zdolnych ludzi.
  • ~zin
    (2019-01-30 15:21)
    czytajac Droge przez Meke autor bprzytacza wiele przykladow glodowania arystokracji po stracie sluzacych ktore nie umialo zrobic sobie cherbaty czy tez usmazenia jajeczinicy nie mowiac o praniu czy tez prasowaniu odziezy
  • ~Lus
    (2019-01-31 11:07)
    Frau Merkel nie ma nic wspólnego z Polską ,jest częstą niemrą . Więc nie ma się o co wspierać. Bardziej jej pasuje Frau niż Pani . Zresztą jej decyzje polityczne mówią same za siebie . Do Babeczki ,nie obrażaj POLAKÓW bo Ty mieszkając tyle lat w niemczech ,nie jesteś Polką ,czujesz i myślisz jak oni ,nawet widać to po Twoich wpisach. Chociaż nie wszyscy tak mają ,niektórzy mają w sercu do końca POLSKĘ Ty bardzo szybko poddałaś się germanizacji . Masz męża arystokratę ,nie Ty jedna, jak Róża ,więc tym się ciesz i wypowiadaj się na temat niemiec, a nas POLAKÓW zostaw w spokoju ,albo załóż koalicję z Różą i walczcie dla waszego kraju czyli niemiec . My POLACY bardzo dobrze poradzimy Sobie bez waszego udziału ,bo dla nas zawsze się to źle kończy wasze wtrącanie ,i ostateczne rozwiązanie. Jeszcze do dnia dzisiejszego w niktórych miejscach widać ślady bytności Twoich rodaków nie mówiąc o stratach jakie poniosło PAŃSTWO POLSKIE PO WASZYCH ODWIEDZINACH W 1939 roku.
  • ~Lus
    (2019-01-31 11:19)
    DOBRĄ TWARZ U NIEMCA POLAK WIDZI TYLKO WTEDY GDY SIĘ NIE SPRZECIWIA ,a niech tylko powie nie ,to wtedy wychodzi jedyne i słuszne rozwiązanie....
  • ~do Babeczki.
    (2019-01-31 13:31)
    Merkel to zaden maz stanu, to kiepska gospodyni domowa. Byla wielka jak wszystko szlo dobrze. To ona zepsula Europe . Nie ma zadnego pomyslu na wyjscie z kryzysu , ktory sama spwodowala. Historia ja zle oceni. To ona do piet nie dorasta Kaczynskiemu.
  • ~z O R R O
    (2019-01-30 16:28)
    No proszę a dzisiaj wielkoniemiecka POni Angela ma PO=lackiego POdnóżka zwanego jednocześnie kapciowym !!!!
  • ~żart
    (2019-01-30 22:34)
    Co w tym złego. Dziadek pracując przed wojną w Niemczech (w lato rolnik w Polsce, w zimie tragarz portowy w Hamburgu) sprowadził służącą niemiecką na swoje gospodarstwo. Jak Adolf zaatakował to broniła domu,ostrzeliwała swoich Niemców (bez pozwolenia) i tak ją załatwili (pyskowała na nich po niemiecku). Baby są narwane. Dziadek miał 3 żony (ostatnia go przeżyła).Cięzko Babcie pracowały w polu na roli).Ale jak to mówią, nie miały żółci - złości.
  • ~realnie patrząc
    (2019-01-31 14:56)
    Te służące często żyły bardziej dostatnio i pracowały lżej niż ich rodzeństwo na wiosce, zwłaszcza w Galicji
  • ~voaa
    (2019-01-30 18:48)
    jak zwykle durna niemiecka gazeta zmśyla to jest tak jakby napisać książkę o psychiatryku i powiedzićę żę tak jest w polsce
  • ~Misio.,,,,,,....,,,,,,,,...,,,
    (2019-01-31 12:26)
    Za porzucenie pracy było więzienie. To lepiej było przejść na państwowy wikt i żywić się darmo nie pracując, niż pracować u złodziei.
  • ~badacz obyczajow
    (2019-01-31 08:00)
    To wyjasnia dlaczego pani Merkel jest tak bardzo proarabska. PO prostu dolom sPOlecznym bardzo POdoba sie harem.
  • ~tak bylo
    (2019-02-02 15:34)
    To o czym pani pisze nie swiadczy wcale zle o tych biednych kobietach, ktore nie mialy wyjscia jak tylko isc na sluzbe. Swiadczy to jednak bardzo zle o owczesnych tzw. dobrych i poboznych rodzinach ktore sytuacje tych biednych wykorzystywaly.
  • ~Qukiz
    (2019-01-30 15:08)
    Angela Merkal - zakamuflowana opcja polsko-niemiecka w UE :))

Może zainteresować Cię też: