Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Tak umierała Warszawa. Kilkaset ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ wydanych na nowo

21 sierpnia 2014, 20:15
"Tu - zęby mamy wilcze, a czapki na bakier, tu u nas się nie płacze w powstańczej Warszawie: tu się Prusakom siada na karkach okrakiem, tu wrogów gołą garścią za gardło się dławi!" - ten znane słowa, jakie wypowiedział Zbigniew Jasiński "Rudy" przytaczają autorzy albumu przy jednym ze zdjęć...
"Tu - zęby mamy wilcze, a czapki na bakier, tu u nas się nie płacze w powstańczej Warszawie: tu się Prusakom siada na karkach okrakiem, tu wrogów gołą garścią za gardło się dławi!" - ten znane słowa, jakie wypowiedział Zbigniew Jasiński "Rudy" przytaczają autorzy albumu przy jednym ze zdjęć... / Media
To nie tyle zbiór archiwalnych fotografii, co raczej żywy fotoreportaż z walczącej Warszawy, przedstawiający z bliska jej bohaterów i pokazujący przejmującą, powolną agonię miasta. Na jednym ze zdjęć sanitariuszka nakłada makijaż w odbiciu lusterka niemieckiego samochodu, na innym powstańcy śmieją się, pokazując zdobyczną broń, przed barykadami odbywają się zaimprowizowane zaślubiny. Na kolejnych fotografiach wychudzeni żołnierze wychodzą z kanałów, spod ruin wystaje ciało ofiary nalotów, piękne budynki Paryża Północy - jak nazywano Warszawę - obracają się w gruzy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
Warszawa wojna fotografie Powstanie Warszawskie powstanie zdjęcia 1944 książka

Powiązane

Reklama

Komentarze (10)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • Алеша
  2014-08-21 20:29
  И это будут умирать.
  0
  zgłoś
 • bende era
  2014-08-21 20:56
  a kto jej kazał umierac debilni akowcy stali sie bohaterami z morderców na gieroji tak jak wałesa prostak na nobla faszystowska wasza mać jesteście banderowcami lizodopy usa
  0
  zgłoś
 • Tosiek
  2014-08-21 21:31
  chwała i cześć bohaterom i ofiarom .Hańba politykom i durnym prowodyrom.
  0
  zgłoś
 • pol anka
  2014-08-21 23:14
  powstanie, cudowna chwila, czy nie można odrestaurować tych ruin, zgliszcz, wypalonych okien. Wspaniałe 63 dni gdzie śmierć kosiła niby łan, łza w oku się kręci. A teraz ileż bogatych etatów, ile muzeów, ilu wspaniałych ludzi może dać świadectwo zniszczeń, śmierci, wypędzeń, poniewierki, głodu. Ale to już nie wróci, możemy tylko pielęgnować w narodowej pamięci dla przyszłych pokoleń przesłanie powstania, a brzmi ono " chcesz zrobić coś wielkiego zorganizuj wielkie narodowe samobójstwo, a wszyscy będą przez lata pisać o tobie wiersze "
  0
  zgłoś
 • sami swoi
  2014-08-22 01:05
  Wszyscy sie smieja ze Czesi to pepiki a oni przetrzymali wojne i uratowali swoja stolice,bo ja nie wyobrazam sobie Wawela odbudowanego w latach 1946-50 i w ciaglych remontach...stwierdzilbym ze moja wizyta to pomylka.
  0
  zgłoś
 • polak
  2014-08-22 07:00
  A co obchodzą Mnie PRZEGRANE POWSTANIA . Obchodzić to trzeba z wielką pompą POWSTANIE WIELKOPOLSKIE i ŚLĄSKIE . Ci co doprowadzili do śmierci tyle nie winnych ludzi powinni być WYKOPANI.
  0
  zgłoś
 • czesio
  2014-08-22 11:25
  Jakim trzeba być baranem, żeby nie rozumieć, że los Warszawy był już przesądzony przed wybuchem Powstania, a jego rozpoczęcie było próbą (zresztą udaną) ich zminimalizowania? W czyim interesie leży obrzydzanie nam naszej historii?
  0
  zgłoś
 • Palec boży
  2014-08-23 05:45
  Do 'Czesio"!
  Jakim trzeba być baranem żeby nie rozumieć ze 5 lat okupacji czyli 5 lat szwabow bezkarności, 5 lat okrucieństw, głodu, grabieży, lapanek, masowych roztrzeliwań, wywozek do obozow, było czyms nie do strawienia, bo nie pomszczonych.
  W czasie tych 5 lat kiedy szwaby byli za silni a Polacy pomocy nie mieli każdy tzw odwet czyli zamach na szkopa kończył się roztrzelaniem ponownych kilkuset Polakow. Waga sprawiedliwości była przewrocona do gory nogami i kazda ku... która będzie wmawiać nam że Powstanie nie było potrzebne ma na celu Polakow upokorzenie. Gdyby PW nie wybuchlo dzis mowiliby ze Polacy byli tchórzami i tylko czekali az ich wyzwolą. Polacy postąpili wlasciwie ale nie mieli zielonego pojęcia ze i tym razem szykują im spisek. To z powodu tego spisku dzisiaj dywersanci w Polsce starają się wszystkimi silami PW zdolowac! Ale powiem im dolujcie! Robcie co chcecie! Niedługo za to slono zapłacicie! Oddadza wam z nawiązką! Będziecie jeszcze zazdroscic losu Polakow taki straszny los będzie dla was! Za wszystkie sku*wysynstwa których dopusciliscie się na Polakach trzeba będzie zaplacic z nadwyzką!
  Ich pogarda ? Glupcy nie wiedza ze Polska i Polacy byli dla nich wielka pulapką!!!
  1
  zgłoś
 • Palec boży
  2014-08-23 05:57
  Do "polak"!
  Jaki Polak, jaki Polak? Kacap nie Polak! Już samo to sku*wysynie ze piszesz polak z malej litery swiadczy kim ty jesteś. Uwazaj sukinsynie żeby nie skonczylo się tobie tak jak innym dywersantom niedawno! Usadowili się w polskich gorach wpuszczeni przez ruskich dywersantow w WP i rzadzie z rakietami i z zamiarem strzelania stąd także do Ukraincow. Przeholowali oskarzajac fałszywie Okulickiego i WALNELO w nich !!! MOCNO !!! Będziesz pruł swinska oszczecza morde to walnie i w ciebie!!!
  0
  zgłoś
 • acha
  2014-09-08 19:26
  Szacunek dla ludzi, którzy odbudowali Warszawę
  0
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej

Reklama