Prawdziwa historia AK-owca od Banasia. Co mówią akta IPN?

| Aktualizacja:

Henryk Stachowski - który przepisał kamienicę Marianowi Banasiowi – był żołnierzem AK i działał w oddziale dywersji podległym Okręgowi Kedywu w Krakowie. Był represjonowany, torturowany, a w latach 80. działał w Solidarności – podaje w środę "Gazeta Polska", powołując się na akta IPN.

wróć do artykułu
  • ~Ryszard 59
    (2019-11-30 14:20)
    Oby nie było tak z Panem Banasiem jak z Panem Szeremietiewem wiceministrem w resorcie obrony nie jakiego ministra obrony Komorowskiego, póżniejszego Prezydenta RP. Za politykę proamerykańską co dziś jest oczywiste zapłacił złamaniem mu kariery. Ten sam dziennikarz co w sprawie Banasia namotał wtedy w sprawie Pana Szeremietiewa , ale po kilkunastu latach sąd go oczyścił z zarzutów, czy w sprawie Pana Banasia ma być historia z powtórki tym razem za zwalczanie przekrętów w sprawie watu za paliwa ????
  • ~Ślusarz
    (2019-11-25 09:58)
    Nie wiem czym się ta pisowska gazeta chwali, bo im zacniejszym człowiekiem był ten, na kim się Banaś obłowił, tym gorzej pisiak Banaś na Jego tle wypada
  • ~z gugla wziete
    (2019-11-24 16:27)
    Podsumowanie. Kazdy kto spelnia 10 warunkow by zostac przyjetym do gwardii szwajcarskiej ma tez szanse miec zone sedzine. Info. z google.
  • ~Senior/plus.
    (2019-11-21 09:07)
    Tak się dzieje jak rządzą złoczyńcy!
  • ~ba , na, naś
    (2019-11-20 14:12)
    Pocałujta mnie w zakończenie przewodu pokarmowego .Banaś - bohater walki z prl i kryształ pisu.
  • ~Cosa Nostra
    (2019-11-20 00:44)
    Gazeta Polska to "gadzinówka" Na poczekaniu wymyśla i dorabia życiorysy.
  • ~j10
    (2019-11-16 18:58)
    Ale apartamentu na Żoliborzu nie dostał.
  • ~zefir
    (2019-11-14 17:38)
    A ten napad ( z bronią w ręku ) to w którym roku był ? , A kto (...) wstawiał się za odszkodowaniem dla AK-owca ?A na czyją wdzięczność mógł liczyć ? itd.
  • ~osasl
    (2019-11-14 15:47)
    Warto, żeby ktoś sprawdził gdzie ten AK-owiec doczekał ostatnich dni. Kto i jak zapewnił Mu opiekę. Co do umowy dożywocia dzisiaj pewnie niewiele uda się ustalić, nawet czy w dacie aktu notarialnego był w pełni władz umysłowych... Są notariusze, np w Krapkowicach, co wszystko autorytetem swego urzędu podeprą, największą niegodziwość i chałę.
  • ~Mar
    (2019-11-14 15:16)
    Jak to akowcy siedzieli ? A Rajmund K.
  • ~Potrzebujący
    (2019-11-14 14:50)
    Ja.też chcę AK wca i jegokamienice. Moze byc Kraków, Wrocław, Warszawa lub Poznań.
  • ~Tytus romek
    (2019-11-14 14:41)
    No przeciez to nic dziwnego zostawil kamienice a potem umarl. Podobnie jak ten od Maybachow od Rydzyka. Ojciec Kaczynskiego tez byl w ten sposob represjonowany w PRL kazali mu mieszkac w kamienicy i nie chcieli od niego pieniedzy za to szubrawcy. A inni to mieli wille domki w gorach itd
  • ~ABCDEF
    (2019-11-14 08:39)
    ***********
  • ~Iron
    (2019-11-14 01:57)
    Polska takimi pseudo panami stoi. Pełno jest takich ******* na wysokich stanowiskach.
  • ~Niebezpieczne związki
    (2019-11-14 00:41)
    Czy Stachowski wzbogacił się z napadu na bank?... nie wiem..., ale tate Mleczki ustawił rodzinę na pokolenia z ograbienia banku przy ulicy Szewskiej, gdzie był dyrektorem... oczywiście kwota nie była tylko dla niego - podzielili się SB cy i niewiele zapłacili za ten olbrzymi przekręt Polaków /większy jak Amber Gold!/... odsiadka trwała krótko, a zyski olbrzymie...
  • ~Halina St
    (2019-11-13 22:24)
    Gdzie jest mój komentarz ?! Zbyt niewygodny ,
  • ~Okoń
    (2019-11-13 19:35)
    Dziwne to wszystko ten życiorys. Antykomunista bity skazany na 5 lat zmniejszają do 3 lat. Represjonowany przez komunistycznych sędziów sam ma żonę komunistyczna sędzię. Powiem tak w wolnej Polsce to byłoby niemożliwe. Pisowcy wycinają na posadach każdego kto ma niewłaściwych krewnych. Zgodnie z teza tow susllowa suskiego komunistów należy pozbawić udziału w życiu publicznym
  • ~Jajo
    (2019-11-13 18:27)
    Wielki AKoowiec, wstąpił pod koniec 44 roku, a zaszczycil się napadem na kasę oszczędności. Warto nadmienić że było już po wojnie i istniało Państwo Polskie, pod rządami jakie były ale tak jak i teraz należy dostosować się do rządów totalitarnych,trafna antologia. I pajac ukradł pieniążki Polakom którzy wpłacił tam kasę. I za to w późniejszym czasie dostał jeszcze orzeczenie o inwalidztwie wojennym, co mija się z prawdą ponieważ torturowany był po kradzieży pieniądzy z kasy oszczędności, a takie postępowanie niema nic wspólnego z konspiracja wojenna. Ewidentnie dorobiona jest ideologia do tego pajaca, tak jak i teraz jest przełamania historia.Nie on jeden działał w solidarności w latach osiemdziesiątych, a jedynie przekręty dostali odszkodowania po 89 roku.
  • ~NNN
    (2019-11-13 16:12)
    CZYLI BANAŚ WYWĘSZYŁ DZIADKA BEZPOTOMNEGO I GO ZROBIL NA SZARO Z TYM DOŻYWOTNIM OPIEKOWANIEM . TO STARY NUMER BANDZIORÓW W POLSCE .
  • ~waj
    (2019-11-13 15:35)
    Co za głupi artykuł,to Banaś pisał historię temu AK-wcowi?