Wreszcie nie musimy czekać na grę o Powstaniu Warszawskim. Na komputery trafiła bowiem "Warsaw" studia Gaming Company. Niestety okazuje się, że wciąż jednak będziemy musieli czekać na dobrą grę o tym historycznym wydarzeniu.
10 lat temu, 2 października 2009 r., w Warszawie zmarł Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w Getcie Warszawskim, uczestnik Powstania Warszawskiego; po wojnie kardiolog, opozycjonista, działacz Komitetu Obrony Robotników.
75 lat temu, 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
16 sierpnia, 75 lat temu w kamienicy wysadzonej przez Niemców poległ żołnierz AK Tadeusz Gajcy, jeden z najwybitniejszych polskich poetów, jego życie wciąż przypomina nam o sile miłości, także tej do ojczyzny - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
W Nowym Jorku zmarła w wieku 91 lat uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Woś-Lorenc. Służyła w stopniu porucznika w Armii Krajowej. Była więźniarką niemieckich obozów koncentracyjnych.
13 sierpnia 1944 r., miała miejsce jedna z największych tragedii Powstania Warszawskiego - eksplozja niemieckiego transportera z ładunkami wybuchowymi, zdobytego przez powstańców na Starym Mieście. Na ul. Kilińskiego zginęło co najmniej 300 osób, wśród nich 67 żołnierzy Batalionu "Gustaw".
Blisko 13 tys. mieszkańców Warszawy, w tym dzieci, kobiety w ciąży i starcy, zostało deportowanych przez Niemców do Auschwitz po wybuchu w stolicy powstania. 12 i 13 sierpnia 1944 r. dotarły tam dwa pierwsze i najliczniejsze transporty, łącznie 6 tys. osób.
Tadeusz Bukowski ps. Bończa miał
35 lat, gdy jako jeden z 26 fotoreporterów Referatu Fotograficznego
Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK wyruszył z aparatem w
ręku, by dokumentować powstańczy zryw. Miał legitymację PSW – Prasowego
Sprawozdawcy Wojennego – a terenem jego pracy było Śródmieście, w tym
opanowane przez powstańców z Grupy Bojowej „Krybar” Powiśle, gdzie
fotoreporter mieszkał przy ulicy Drewnianej 12. Bukowski uwiecznił
zdobywanie pobliskiej elektrowni, budowanie barykad na Tamce, codzienną
walkę cywilów o przetrwanie, powstańcze szpitale i pogrzeby, ale także
wojenny teatrzyk „Kukiełki pod Barykadą”, którego twórcy chcieli dać
warszawiakom odrobinę radości w te bohaterskie, a jednocześnie straszne
dni. Trafił do niemieckiej niewoli, jako cywil, 12 września i do
Warszawy wrócił wiosną 1945 r. Z ukrytych przez niego w trzech miejscach
klisz przetrwały tylko te schowane w piwnicy domu przy Drewnianej.
Część odnalezionych zdjęć pokazał po raz pierwszy na wystawie
fotograficznej w 1979 r., rok później, tuż przed jego śmiercią, udało
się wydać album. Wiele powstańczych fotografii „Bończy” pozostawało
jednak nieznanych, dopóki nie trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Tam, po cyfrowej obróbce, ukazały się kadry, których poza autorem nikt
dotąd nie widział. Oto kolejna seria zdjęć Tadeusza Bukowskiego z okresu Powstania Warszawskiego. Są to fotografie, które nie były wcześniej publikowane w albumie wydanym w latach 80-tych.
200 pocztówek do powstańców warszawskich przygotują i wyślą w najbliższych dniach mali pacjenci Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Akcja to wyraz szacunku dla bohaterów, ale też okazja do ciekawych zajęć historycznych i plastycznych.
Niszczenie Warszawy dokonuje się w tragicznych okolicznościach rękoma Polaków, „małoletnich bandytów”, przy bierności aliantów zachodnich i po myśli Stalina - takie informacje o Powstaniu Warszawskim rozgłaszała od sierpnia 1944 roku niemiecka propaganda, sterowana przez jednego z najbliższych ludzi Hitlera – Josepha Goebbelsa.