• Gra "Warsaw"
  Wreszcie nie musimy czekać na grę o Powstaniu Warszawskim. Na komputery trafiła bowiem "Warsaw" studia Gaming Company. Niestety okazuje się, że wciąż jednak będziemy musieli czekać na dobrą grę o tym historycznym wydarzeniu.
 • Marek Edelman
  2
  10 lat temu, 2 października 2009 r., w Warszawie zmarł Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w Getcie Warszawskim, uczestnik Powstania Warszawskiego; po wojnie kardiolog, opozycjonista, działacz Komitetu Obrony Robotników.
 • Powstanie Warszawskie. Pomnik na placu Krasińskich w Warszawie
  5
  75 lat temu, 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
 • Powstanie Warszawskie. Pomnik na placu Krasińskich w Warszawie
  We wtorek w Poznaniu w wieku 99 lat zmarła Alina Kłos "Dąbrówka", łączniczka w Powstaniu Warszawskim. Informację potwierdziła w środę PAP rodzina.
 • AK
  Jak podaje Radio Zet Ministerstwo Finansów ma zamiar zwolnić powstańców z obowiązku płacenia PIT do nagród.
 • Mateusz Morawiecki
  1
  16 sierpnia, 75 lat temu w kamienicy wysadzonej przez Niemców poległ żołnierz AK Tadeusz Gajcy, jeden z najwybitniejszych polskich poetów, jego życie wciąż przypomina nam o sile miłości, także tej do ojczyzny - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
 • Druga od lewej Wanda Woś-Lorenc
  W Nowym Jorku zmarła  w wieku 91 lat uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Woś-Lorenc. Służyła w stopniu porucznika w Armii Krajowej. Była więźniarką niemieckich obozów koncentracyjnych.
 • Powstanie Warszawskie
  4
  6
  13 sierpnia 1944 r., miała miejsce jedna z największych tragedii Powstania Warszawskiego - eksplozja niemieckiego transportera z ładunkami wybuchowymi, zdobytego przez powstańców na Starym Mieście. Na ul. Kilińskiego zginęło co najmniej 300 osób, wśród nich 67 żołnierzy Batalionu "Gustaw".
 • Muzeum Auschwitz
  24
  179
  Blisko 13 tys. mieszkańców Warszawy, w tym dzieci, kobiety w ciąży i starcy, zostało deportowanych przez Niemców do Auschwitz po wybuchu w stolicy powstania. 12 i 13 sierpnia 1944 r. dotarły tam dwa pierwsze i najliczniejsze transporty, łącznie 6 tys. osób.
 • Powstanie Warszawskie/fot.Tadeusz Bukowski ps. Bończa
  2
  Tadeusz Bukowski ps. Bończa miał 35 lat, gdy jako jeden z 26 fotoreporterów Referatu Fotograficznego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK wyruszył z aparatem w ręku, by dokumentować powstańczy zryw. Miał legitymację PSW – Prasowego Sprawozdawcy Wojennego – a terenem jego pracy było Śródmieście, w tym opanowane przez powstańców z Grupy Bojowej „Krybar” Powiśle, gdzie fotoreporter mieszkał przy ulicy Drewnianej 12. Bukowski uwiecznił zdobywanie pobliskiej elektrowni, budowanie barykad na Tamce, codzienną walkę cywilów o przetrwanie, powstańcze szpitale i pogrzeby, ale także wojenny teatrzyk „Kukiełki pod Barykadą”, którego twórcy chcieli dać warszawiakom odrobinę radości w te bohaterskie, a jednocześnie straszne dni. Trafił do niemieckiej niewoli, jako cywil, 12 września i do Warszawy wrócił wiosną 1945 r. Z ukrytych przez niego w trzech miejscach klisz przetrwały tylko te schowane w piwnicy domu przy Drewnianej. Część odnalezionych zdjęć pokazał po raz pierwszy na wystawie fotograficznej w 1979 r., rok później, tuż przed jego śmiercią, udało się wydać album. Wiele powstańczych fotografii „Bończy” pozostawało jednak nieznanych, dopóki nie trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam, po cyfrowej obróbce, ukazały się kadry, których poza autorem nikt dotąd nie widział. Oto kolejna seria zdjęć Tadeusza Bukowskiego z okresu Powstania Warszawskiego. Są to fotografie, które nie były wcześniej publikowane w albumie wydanym w latach 80-tych.
 • Powstanie Warszawskie
  200 pocztówek do powstańców warszawskich przygotują i wyślą w najbliższych dniach mali pacjenci Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Akcja to wyraz szacunku dla bohaterów, ale też okazja do ciekawych zajęć historycznych i plastycznych.
 • Goebbels w Warszawie
  13
  37
  Niszczenie Warszawy dokonuje się w tragicznych okolicznościach rękoma Polaków, „małoletnich bandytów”, przy bierności aliantów zachodnich i po myśli Stalina - takie informacje o Powstaniu Warszawskim rozgłaszała od sierpnia 1944 roku niemiecka propaganda, sterowana przez jednego z najbliższych ludzi Hitlera – Josepha Goebbelsa.