• Powstanie Warszawskie 1944 Wola spacer śladami Powstania Warszawskiego
  12
  94
  Odpowiedzialni za rzeź Woli nigdy nie zostali ukarani, a główny kat - Gruppenführer SS Heinrich Friedrich "Heinz" Reinefarth - po wojnie przez kilkanaście lat był burmistrzem znanego kurortu Westerland na wyspie Sylt w Szlezwiku-Holsztynie, posłem do lokalnego Landtagu i cenionym prawnikiem.
 • Mężczyzna z karabinem
  1
  2
  Ponieważ poddani cara żyli pod panowaniem despoty, wyrosła idea, by na tyranię odpowiedzieć terrorem. I okazała się najpopularniejszym rosyjskim towarem eksportowym.
 • Moment zamachu na Jana Pawła II
  6
  5
  Mehmet Ali Agca nie działał sam, a jego szaleństwo to mit wykreowany przez komunistyczne służby - wyjaśnia prokurator IPN Michał Skwara, prowadzący w latach 2006-2014 śledztwo ws. zamachu na Jana Pawła II. Za próbą zabójstwa papieża stał wywiad bułgarski, prawdopodobnie inspirowany przez KGB - podkreślił.
 • Akt przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do Konfederacji Targowickiej, 24 lipca 1792 roku
  19
  74
  Choć od podpisania aktu założenia konfederacji targowickiej minęło ponad 220 lat, wydarzenie to budzi kontrowersje do dziś. Zwłaszcza robiące ostatnio karierę określenie „Targowica”, którym – naprzemiennie z obelgą „zdrajcy Polski” – chętnie obrzucają się politycy. Tylko kto jest tu zdrajcą, kto patriotą?
 • Tajne więzienie NKWD w Warszawie
  10
  4
  11 listopada 2000 roku niepozorna Willa Jasny Dom ujawniła swoją mroczną tajemnicę. Właściciele kamienicy odkryli w piwnicach wyryte na ścianach napisy. Nazwiska, daty, niepokojące świadectwa przetrzymywanych tu ludzi. Okazało się, że w tych murach mieściło się tajne więzienie NKWD. Rosjanie założyli je w styczniu 1945 roku. Trzymali w nim żołnierzy AK, działaczy podziemia niepodległościowego. Tutaj siedział generał August Emil Fieldorf "Nil", zastępca komendanta głównego Armii Krajowej. Tutaj prawdopodobnie był więziony rotmistrz Witold Pilecki...
 • ZABÓJSTWO OLOFA PALME
  2
  Tragedia, która dla szwedzkiego społeczeństwa była tym, czym katastrofa smoleńska dla polskiego. Zabójstwo premiera w centrum Sztokholmu. Olof Palme zginął od strzałów z bliskiej odległości. Do dziś nie wiadomo, kto był zamachowcem. W tej sprawie jest więcej pytań niż odpowiedzi...
 • Konferencja zorganizowana przez Ogólnopolski Społeczny Komitet Upamiętniania "Żołnierzy Wyklętych", 25 lutego w Sejmie
  10
  379
  1 marca po raz szósty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe. Ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.
 • 20 sierpnia 1942 roku gen. Sikorski w ośrodku cichociemnych w Audley End dekoruje krzyżem Virtuti Militari por. „Kawę”, Michała Fijałkę; w ubraniach cywilnych stoją cichociemni przygotowani do misji: (od lewej) kpt. dypl. Wincenty Ściegienny „Las”, kpt. Bolesław Kontrym „Żmudzin”, por. Tadeusz Gaworski „Lawina” i por. Franciszek Rybka „Kula” (fot. aut. nieznany - Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 37-552-3)
  1
  7
  Blisko 75 lat temu z Wielkiej Brytanii wystartował samolot z pierwszą ekipą cichociemnych, którzy zostali zrzuceni na terenie okupowanej Polski. W sumie do grudnia 1944 roku drogą lotniczą wysłano do kraju 316 polskich żołnierzy i 28 kurierów.
 • Mecz Polska-Anglia na Wembley. 17 października 1973 r.
  11
  22
  17 października 1973 roku o godz. 19:45 na stadionie Wembley rozległ się gwizdek sędziego i rozpoczął się mecz, którego angielscy kibice nie mogą wybaczyć Polakom do dziś. Upokarzający Anglików remis 1:1 Polakom dał awans na Mistrzostwa Świata. Upokorzenie było podwójne, ponieważ poprzednie spotkanie, rozegrane na boisku w Chorzowie, "Lwy Albionu" przegrały. Sromotnie. 2:0.
 • Fotografia-symbol krwawej pacyfikacji demonstracji solidarnościowej w Lubinie z 31 sierpnia 1982 roku. Postrzelony w głowę, umierający Michał Adamowicz, niesiony przez kolegów
  15
  397
  „Panie, fotografuj pan to skurwysyństwo!” – rzucił jakiś mężczyzna, uciekając w tłumie przed szarżującymi zomowcami. Krzysztof Raczkowiak przyłożył aparat do oka. Kiedy potem wywoływał to zdjęcie, mocniej drgnęło mu serce. Zrozumiał, czego stał się świadkiem.
 • Publiczność na trybunach Stadionu X-lecia w Warszawie.
  8
  10
  To święto wyparło w PRL obchody 3 Maja. 22 lipca stał się bowiem w komunistycznej Polsce jedną z najważniejszych państwowych uroczystości. To wtedy oddawano do użytku nowe zakłady czy obiekty użyteczności publicznej, a wszystkiemu towarzyszyły akademie i defilady. Oto zdjęcia pokazujące, jak wyglądały obchody tego dnia w PRL.
 • Adolf Hitler wśród współpracowników
  26
  Próbę zgładzenia Hitlera zorganizowała grupa jego przeciwników, oficerów Wehrmachtu, na czele z Carlem Friedrichem Goerdelerem i marszałkiem Erwinem Witzlebenem. Wykonawcą zamachu został pułkownik Claus von Stauffenberg. Właśnie mija 71 lat od tego wydarzenia.
 • Sztokholm, flaga Szwecji

  W Sztokholmie trwa trzecia w tym roku fala przemocy. Znowu więcej strzelanin

 • Minister Jadwiga Emilewicz

  Emilewicz o aferze KNF: Dzisiaj nie powiedziałabym, że to wpadka. Mamy do czynienia z kryzysem

 • Leszek Czarnecki

  Czego boi się Leszek Czarnecki? PUBLIKUJEMY CAŁE NAGRANIE rozmowy bankiera z szefem KNF

Zobacz więcej