Prof. Grzegorz Motyka: Ludobójstwo na Wołyniu jak w Rwandzie

| Aktualizacja:

"Rzeź wołyńską 1943 roku można porównać do wojny domowej w Rwandzie w 1994 roku. W Rwandzie używano maczet, na Wołyniu - siekier" - uważa prof. Grzegorz Motyka, historyk i członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej.

wróć do artykułu
  • ~stanles
    (2013-03-01 12:30)
    UKRAINCY TO NAJWIEKSZA BANDA NA NA SWIECIE !!!
  • ~przywalmi
    (2013-03-01 14:07)
    No cóż zawołanie rezać lachów było stosowane z premedytacja i to na Ukrainie od czasów Chmielnickiego w pewnym stopniu Polacy na takie zawołanie pracowali przez wiele lat szczególnie w zachodniej Ukrainie czasami to traktowanie ludności wraca ze zdwojoną siłą a wielu Ukraińców to polscy uciekinierzy
  • ~~QWERTY
    (2013-03-01 16:14)
    Kilka dni temu polska telewizja publiczna TVP INFO przedstawiła program łemkowski jak to młodzi ludzie chyba z Legnicy - obywatele polscy pochodzenia ukraińsko łemkowskiego zastanawiali się jak będą czcić pamięć wielkiego bandyty Stefana Bandery - jak polskie państwo może na taką działalność dawać przyzwolenie i jeszcze płacić za taką działalność wywrotową! Mam kuzyna, który był w 27 wołyńskiej dywizji AK i bardzo dużo opowiadał o tych zbrodniach na Wołyniu.
  • ~hengaj
    (2013-03-01 16:54)
    NADSZEDŁ NAJWYŻSZY CZAS ABY WSZELKIEGO RODZAJU BANDYTOM
    UKRAIŃSKIM Z CZASOW WOJNY I OKRESIE POWOJENNYM NADAĆ
    HONOROWE OBYWATELSTWO POLSKIE A RODZIMYM BANDZIOROM
    MEDALE I WYSOKIE EMERYTURY KOMBATANCKIE ZA REZANIE OBYWATELI WŁASNEGO NARODU.
  • ~APAP
    (2013-03-01 18:10)
    UKRAIŃCY TO ZAWSZE BYŁ MOTŁOCH ALE W HISTORII ZAWSZE JEST SPRAWIEDLIWOŚĆ DŁUG JESZCZE BĘDĄ CIERPIEĆ Z SWOJE CZYNY GDZIES JAKIŚ STALIN SIĘ URODZI
  • ~bogdan
    (2013-03-01 19:52)
    A skąd się wzięli pomordowani na Wołyniu na ziemiach etnicznych Ukraińskich Czy znane są rugi ziemskie w okresie II RP.Ilu zginęło w okresie II RP jak i w jaki sposób znęcano i poniżano tych ludzi.Przez wieki żyli na swoich ziemiach w pokoju i spokoju.II RP wszystko zmieniła
  • ~bogdan
    (2013-03-01 20:07)
    a gdzie mój komendarz z godz -ok 20,00 był i już niema?
  • ~bogdan
    (2013-03-01 20:08)
    jest już
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2013-03-01 20:21)
    A KACZYNSCY LIZALI TYLEK UKRAINCOM !!!
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2013-03-01 20:23)
    PIS won !
    Ukraincy wymordowali wielokrotnie wiecej obywateli polskich...a kaczynscy milczeli !!!
    Oczywista..oczywistosc... bo do swojej brudnej polityki te gamonie musieli wycierac sobie geby akurat zamordowanymi oficerami ???
    Bo co UPA i Juszczenko cacy ???
  • ~kamil
    (2013-03-01 23:12)
    tylko niech bidaczek uwaza, zeby kto go nie przymusil do "targniecia sie" na swoje zycie.
    juz jeden naukowiec przeniosl sie na drugi swiat
  • ~Palec boży
    (2013-03-02 00:35)
    2dni temu ARMIA BOGA uderzyla we wszystkie sily bandyckozbrojne na Ukrainie. Na swoim "bohaterze" Banderze ukrainskie REZUNY wyjda jak Zablocki na mydle! Najpierw czeka ich straszna smierć, poten długi pobyt u diabła, a potem zycie w strasznym swiecie gdzie beda dokladnie takimi ofiarami jak wołynscy Polacy u banderowcow! Od miecza innego REZUNA zginąl i od takiego miecza naucza sie zrozumienia i wspolczucia dla innych. Tam gdzie pojda po smierci będą ich codziennie przepilowywac piłą na pół, obrzynac im wargi nos, rozcinac brzuchy i wlewac do srodka wrzątek. Tam beda im wyrywać zyły od pachwin do stóp, wieszac za wnetrznosci, odrabywac rece, nogi, palce, a do rozcietego brzucha wrzuca im swinską karmę i wyglodniałym swiniom pozwalac wyrywac pokarm wraz z wnetrznosciami. Jest to tylko zaledwie kilka pozycji z długiej listy tortur banderowskich diablow! Oto co czeka w przyszosci WSZYSTKICH dla ktorych Bandera jest bohaterem! Na wlasnej skorze musza przezyc banderowskie pieklo zeby zrozumiec czym jest zlo! Przedwczorajsze ataki ARMII BOGA na Ukraine to dopiero początek. W 2007-2009 r. kiedy banderowcy planowali wybrac sie na banderowski rajd sladami REZUNA- MORDERCY w Polsce, ARMIA BOGA ochłodzila zapędy rzucajac im swińska grypą. Teraz rzuca im czyms gorszym! Dzisiaj w Niemczech tuz przed godz 22:00 ARMIA BOGA ponownie rozbila reszte wojskowych baz. Podobnie jak wczoraj tak i dzisiaj planowali zaatakowac Polske śmiercionosnym gazem z Alp i Maklemburgii. ARMIA BOGA rozbila silosy i puscila tak gaz zeby takze padli ci co je zrobili, a potem pusci go zeby dotarł do Izraela! Kiedy tak ze szwabami żesmy sie patyczkowali, przekomarzali chcac być dla nich "wyrozumialym", oni we wszystkich bazach ustawiali smiecionosna broń zeby Polske zaatakowac. Wszystkie bazy od ponad pol roku były przygotowywane zeby zaatakowac Polskę! Oprocz Niemcow ARMIA BOGA zaatakowała jak zwykle KACAPOW za nieuleczalna BUTĘ i wyobrażenia ze naprawde moga pokonac Boga! Zarowno Żydzi, Niemcy jak i Ruscy sa biblijną bestią o nr 666. Wszyscy trzej zeszli kiedys z 3 roznych diabelskich swiatow ktorymi wladał Lucyfer, a ich wspolne porachunki z II Wojny światowej zapoczatkowane byly juz poza ziemią! Jak widzimy 666 droczy sie ze soba, bierze sie za lby ale ostatecznie ZŁO zawsze laczy ich ponownie! Pewna niemiecka mistyczka i stygmatyczka Teresa Neuman w 1945 r. powiedziała polskimu zołnierzowi. "Niemcy wyrządzili Polakom wielka krzywdę, ale wam juz nic nie zagraża za to Niemcom WSZYSTKO. Nie zostawaj w Niemczech bo trudno ocalic jednostki kiedy giną miliony. OSTATECZNIE, Niemcow zostanie tyle co pod gruszą!" To były jej przepowiedznie na przyszlosc Niemiec! Niemieckie bazy przy polskiej granicy juz Polsce nie zagrażaja, ale Polacy blisko niemieckiej granicy powinni uszczelnic okna i być ostroznym z wychodzeniem na dwor, bo to co tam teraz sie dzieje to i tak dopiero POCZATEK!!!
  • ~Magda
    (2013-03-02 08:53)
    Do ''Wiesio 13'' Skąd się wzięła u ciebie ta straszna nienawiść do Kaczyńskich? Czy coś ci zrobili prywatnie? Już nie można cię czytać!! Tak plujesz jadem że pozostawiasz niesmak na długo. Może wez lekarstwo albo wyśpij się albo zjedz magnez
  • ~bert
    (2013-03-02 10:45)
    Wiesio 13 - takiego liżydupska jak ferajna Tuska to w Polsce nie było ani przed wojną ani po wojnie. żaden premier ani pierwszy sekretarz PZPR-u nie wsuwali sie w odbyt czy to ZSRR czy UE tak ochoczo jak te lachudry.
    Nawet za rządów Jaruzela podczas stanu wojennego nie niwelowano dorobku historycznego przeszłych pokoleń... Żal mi ciebie, bo albo młody jesteś i juz przsiąknięty do szpiku bezlogicznym pomyslunkiem, albo stary i też przesiąknięty komuniszczyznem...
  • ~citizens
    (2013-03-02 10:51)
    chahly wumordowali mi pol rodziny a dzisiaj nasz rzad ich nagradza
  • ~pol anka
    (2013-03-02 11:44)
    głos profesora wreszcie był na tyle męski, że wydobył się na otwrtą przestrzeń. W 1940 roku NKWD jest to organizacja, instytucja państwowa, rozstrzelała polskich obywatelu w Katyniu. W 1943 roku obywatele ukraińscy, sąsiedzi, bestialsko z sadystyczną przyjemnością mordowali Polaków a i Ukraińców wspierających Polaków. Naiwnością jest w pierwszym przypadku obarczać winą państwo a w drugim kłaść na karb sąsiedzkich niesnasek śmierć Polaków. Mamy do czynienia wydarzeniem, którego jesteśmy świadkami, doświadczamy na własnym umyśle, choć nie dostrzegamy jego doniosłości. Jesteśmy wspaniale manipulwani. Po co i przez kogo nie łatwo wskazać, ale świadomość historyczna Polaków kształtowana przez stulecia różnego rodzaju mitami jest szczególnie podatna na plotkę, donos, iluzję, rację stanu, przekonanie, wiarę. I to wykorzystują Ci, którzy z 40 mln narodu zrobili pariasów Europy
  • ~Pisior na Bicze (Bitch'e)
    (2013-03-02 17:17)
    Nieco glupawy wiesio musi swoje, jak katarynka: "Aaaa, bo Kaczynscy..." Prostaczek, ktory z tego swiata rozumie tylko, ze aaaaa, bo Kaczynscy.
  • ~Rb.
    (2013-03-02 20:05)
    ~Re~Wiesio 13 bicz na PISmatolki .Ty wiesiu parchaty ty caly czas jedziesz na dopalaczach .Musisz miec jakiejs dochody ze zlodziejstwa ze tak czesto cie tu widac.
  • ~Jan Michał
    (2013-03-02 21:20)
    G.Motyka-w/g całej jego twórczosci i wypowiedzi to obrońca band upa.
    Przywoływanie jego wypowiedzi nie wrózy nic dobrego dla faktów i wydarzeń
    w Małopolsce Wschodniej i na Wołyniu. On zawęza ludobójstwo polskich dzieci ,
    kobiet i starców do wydarzeń tylko na Wołyniu. Miał odwagę porównywać AK do band upa!!!
  • ~bolek2
    (2013-03-03 00:03)
    więcej takich Becków, którzy będą lansować - honor i horror