Prof. Grzegorz Motyka: Ludobójstwo na Wołyniu jak w Rwandzie

| Aktualizacja:

"Rzeź wołyńską 1943 roku można porównać do wojny domowej w Rwandzie w 1994 roku. W Rwandzie używano maczet, na Wołyniu - siekier" - uważa prof. Grzegorz Motyka, historyk i członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej.

wróć do artykułu
  • ~Magda
    (2013-03-02 08:53)
    Do ''Wiesio 13'' Skąd się wzięła u ciebie ta straszna nienawiść do Kaczyńskich? Czy coś ci zrobili prywatnie? Już nie można cię czytać!! Tak plujesz jadem że pozostawiasz niesmak na długo. Może wez lekarstwo albo wyśpij się albo zjedz magnez
  • ~login19760227
    (2013-03-04 10:41)
    Jestem Polakiem i mieszkam w Ukrainie.Dziennie odczuwam na sobie i swojej rodzinie niechęć ze strony ludzi, co obok mieszka.Moje babcie i dziadkowie a potem mama i tato były przeklętymi Lachami teraz ja i moja rodzina.Już otrzymaliśmy kartę Polaka i chcemy przejechać do Polski na naszą historyczną ojczyznę lecz boimy się czy będziemy tam swoimi.
  • ~Pisior na Bicze (Bitch'e)
    (2013-03-02 17:17)
    Nieco glupawy wiesio musi swoje, jak katarynka: "Aaaa, bo Kaczynscy..." Prostaczek, ktory z tego swiata rozumie tylko, ze aaaaa, bo Kaczynscy.
  • ~Bibilijny
    (2013-03-03 13:26)
    ~vipis 2013-03-03 00:08

    Podobnie Kwasniewski , tego samego pokroju. Być może mają stamtąd wspracie za trzymanie ryja w kuble. Ukraińcy to naród, który na kolanach się pownien czolgać. Wyjątkowa maść. A co się dzieje my odwrotnie , ale najgorsze w tym wszystkim, ze taki Sikarski, czy Kaczyńskiczy inny pijaczek jak Kwasniewski ponieśli porażke na całej linni. Wykiwali ich bez mydełka , taj jak rżnęli Polaków w II wojnie t tak będą dymać dalej. Polska poza tym w dzisiejszych latach nie ma nic do zaoferowania Ukrainie oprocz demagogii. Polsa to nie potęga gospodarcza lecz ubogi iślepy na gliniach nogach. Tak jest cud 20l-lecia rządów obszczymurów.
  • ~czytamwiecwiem
    (2013-03-03 14:23)
    Z tym ze w Jugoslawii wojne wywolali WYWIADY, hAmerykanski, Anglieski, Niemiecki i Rosyjski a razem wzietych nie zginelo nawet 100000 cywylow. To "pestka" naspram miliona, bo reszta zabitych w Bosni to zolnierzy i klamstwo Srebrenicy bo okazuje sie ze Muzulmanie mordowali i zdradzili swoich zeby Serbowie wpadli do miasteczka ,raptem zabili do 1000 ludzi a potem jako pretekst hAmeryka/NATO zbombardowala Serbow i wojna zostala przerwana-nigdy "nie dokonczona". Czytajta,tez bedziecie wiedziec!
  • ~RODAK
    (2013-03-03 16:50)
    TE METODE DZIŚ CHCE ZASTOSOWAĆ RYDZYK NAWOŁUJĄC MARSZ NAWARSZAWE W A R S Z A W I A C Y A MY ICH PRZYWITAMY JA PRAWDZIWI POWSTANCY I ZAsPIEWAMY NIE MA CWANIAKA NA WARSZAWIAKA
  • ~RODAK
    (2013-03-03 16:57)
    TO PO JAKĄ CHOLERE TYCH BANDZIOROW WPUSZAMY DO KRAJU I Z NIMI HANDLUJEMY ???
  • ~P77
    (2013-03-03 21:59)
    WOŁYŃ PAMIĘTAMY !!! http://www.youtube.com/watch?v=u4XsBhMtevw
  • ~heniek
    (2013-03-04 15:33)
    Zbrodnia w Hucie Pieniackiej – dokonana 28 lutego 1944 akcja pacyfikacyjna polskiej ludności cywilnej w Hucie Pieniackiej, w wyniku której śmierć poniosło od 600 do 1500 osób. Pacyfikacji dokonali, według śledztwa IPN, żołnierze 4 Pułku Policyjnego SS złożonego z ochotników ukraińskich, pod dowództwem SS-Sturmbannführera Siegfrieda Binza, wraz z okolicznym oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i oddziałem paramilitarnym składającym się z nacjonalistów ukraińskich, pod dowództwem Włodzimierza Czerniawskiego. TO NIE BYŁ WYJĄTEK, TAKICH ZBRODNI LUDOBÓJSTWA UKRAIŃSCY NACJONALIŚCI DOKONYWALI NA KRESACH PRZEZ WIELE LAT!!!
  • ~Jan Michał
    (2013-03-02 21:20)
    G.Motyka-w/g całej jego twórczosci i wypowiedzi to obrońca band upa.
    Przywoływanie jego wypowiedzi nie wrózy nic dobrego dla faktów i wydarzeń
    w Małopolsce Wschodniej i na Wołyniu. On zawęza ludobójstwo polskich dzieci ,
    kobiet i starców do wydarzeń tylko na Wołyniu. Miał odwagę porównywać AK do band upa!!!
  • ~@ Rodak
    (2013-03-04 17:47)
    "Nie masz cwaniaka nad warszawiaka"...a czyz prostytuta/zlodziej tudziez ich dzieci mogom byc naiwne ???
  • ~do.Palec boży
    (2013-03-04 21:20)
    Niemieckie bazy przy polskiej granicy juz Polsce nie zagrażaja, ale Polacy blisko niemieckiej granicy powinni uszczelnic okna i być ostroznym z wychodzeniem na dwor...
    ---
    Zapomniales jeszcze napisal, zeby wszyscy Polacy wrocili do kraju.
    A wszyscy jakos chetnie wyjezdzali i w dalszym ciagu wyjezdzaja
    do Niemiec- za praca, Hartz4, samochodami.
  • ~Gina
    (2013-03-04 23:28)
    Dziwne ze tych zbrodniarzy ukraincow pokazuja zywych Przeciez oni powinni byc ukarani kara smierci za rzezie dokonanych na polskiej ludnosci cywilne na dzieciach i starcach Ci okrutnicy bez litosci mordowali w najokropniejszy sposob wszystkich kto byl polakiem. Ja jako 5 cioletnie dziecko te okropnosci przezylam razem z moja rodzina i udalo nam sie uciec przed tymi zbirami z Wolynia do Przemysla skad pochodze. Jak Polska moze to wszystko tolerowac ? i ze wszystkim sie zgadzac, Chyba ze w rzadzie polskim sa banderowcy ktorzy zostali wysiedleni na zachod w ramach akcji "Wisla"
  • ~Kazimierz K.
    (2013-03-05 12:37)
    WOŁYŃ PAMIĘTAMY !!
  • ~swiety
    (2013-03-12 04:50)
    Jest takie niepisane prawo ;
    Oko za oko zab za zab .Zeby oskarzac kogos trzeba spojrzec na sie w lustro .Co Polacy robili ukraincom ze spowodowalo taka reakcje ,musialo byc duzo przyczyn .IPN nie powinien byc jednostronnym i podac prawde co szlachta wyprawialana Ukrainie jak palili ludziu w cerkwach ,rzucali do studni ,gwalcili ukrainki i scinali glowy .Boja sie prawdy .Zawsze robia z Polski kraj poszkodowanego .IPN glupie profesorowie , nauczcie sie ze w Europie wojna sie skonczyla w 1945 roku i Europa idzie do przodu ,nikogo nie interesuje co bylo kiedys ,tylko co bedzie w przyszlosci .Ukraincy i Polacy ,Rosjanie i Bialorusini pracuja w jednym zakladzie w Niemczech i razem pija piwo a u was ciagle wykopaliska wojny .Jestescie glupcami i wasza instytucja jest idiotyczna .
  • ~jatam
    (2014-03-27 08:35)
    ~swiety2013-03-12 04:50
    Masz sporo racji,ale jak powiada staropolskie przysłowie "bliższa koszula ciału..." dlatego o własnych niegodziwościach nie będzie się dyskutować,a każdy kto by usiłował podnosić kwestię własnych grzechów,będzie wyklęty i okrzyknięty antypolakiem.Tak to już jest z historią.
  • ~vipis
    (2013-03-03 00:08)
    Wobec zbrodni wolynskiej wladze panstwowe uparcie milcza! A Prezydent "pozal sie Boze" Kaczynski stal jak d..pa w Hucie Pieniackiej / z holubiacym banderowcow prezydentem W.Juszczenka/ i udawal, ze nie widzi grupy starcow banderowcow z medalami na piersiach / na pewno za zaslugi w mordowaniu Polakow/!! Wot prawdziwy z niego byl polski patriota.
  • ~kamil
    (2013-03-01 23:12)
    tylko niech bidaczek uwaza, zeby kto go nie przymusil do "targniecia sie" na swoje zycie.
    juz jeden naukowiec przeniosl sie na drugi swiat
  • ~bert
    (2013-03-02 10:45)
    Wiesio 13 - takiego liżydupska jak ferajna Tuska to w Polsce nie było ani przed wojną ani po wojnie. żaden premier ani pierwszy sekretarz PZPR-u nie wsuwali sie w odbyt czy to ZSRR czy UE tak ochoczo jak te lachudry.
    Nawet za rządów Jaruzela podczas stanu wojennego nie niwelowano dorobku historycznego przeszłych pokoleń... Żal mi ciebie, bo albo młody jesteś i juz przsiąknięty do szpiku bezlogicznym pomyslunkiem, albo stary i też przesiąknięty komuniszczyznem...
  • ~stanles
    (2013-03-01 12:30)
    UKRAINCY TO NAJWIEKSZA BANDA NA NA SWIECIE !!!
  • Akcja ratunkowa w Szczyrku

    Szczegóły tragedii w Szczyrku: Gdyby nie odwołali treningu, Szymon tego wieczoru byłby na nartach

  • Tymoteusz Szydło

    Ks. Szydło wydał oświadczenie. "Moja reputacja jako księdza jest zdruzgotana"

  • Świnoujście

    Świnoujście drugim Dubajem? Złoża ropy i gazu mogą wystarczyć na 30 lat

Zobacz więcej