18 przełomowa bitwa w dziejach świata. Co trzeba wiedzieć o Bitwie Warszawskiej? [PRZEBIEG]

| Aktualizacja:

Na przedpolach Warszawy 13-15 sierpnia 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Określana cudem nad Wisłą i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.

wróć do artykułu
  • ~Zabuzanin
    (2017-08-15 11:25)
    To ,ze moj dziadek w niej walczyl,w 1940 roku wywieziony na Sybir,gdzie pozostal,na zawsze.Moj ojciec sybirak doszedl z nad Oki do Berlina,zmarl na emigracji,i jak widac mnie to czeka tak samo.Dzieki komu,zdrajcom i durnemu narodowi.
  • ~Zabuzanin
    (2017-08-15 12:10)
    Dodam jeszcze, ze moj ojciec sybirak przejechal konno od Lenina do Berlina i zatknal czerwony sztandar z sierpem i mlotem nad Reichstagiem !
  • ~Podlasie
    (2017-08-15 13:07)
    zabuzanin ma powazne zaburzenia psychiczne albo ciagoty prowokatorskie- ale normalni Polacy ciesza sie z tego ,ze wreszcie czcimy wspaniale karty polskiego narodu - o ktorych lewicowy, zapatrzony w mamone swiat chcial zatrzec slad...
  • ~leming
    (2017-08-15 13:14)
    Wowczas Ukraina takze bronila europejskiej demokracji, a teraz znalezli sie na Ukrainie producenci silnikow rakietowych dla dyktatora Kima - o tym pisze "New York Times".
  • ~szczerbaty
    (2017-08-15 14:54)
    przełomowa bitwa w dziejach świata .... tylko w tym przypadku, że świat to Polska a Polska to świat......a tak naprawdę to była tylko jakaś bitewka, w której Polacy zwyciężyli między innymi dzęki Ukrom, których później nawiasem mówiąc Piłsudski zrobił w konia...
  • ~kan
    (2017-08-15 15:37)
    Gdyby nie TV to świat by o niej nie wiedział. Ps. Ratowano Polskę, dobrze. Ale Europę? Prosił nas ktoś o to?
  • ~Do leminga
    (2017-08-15 15:39)
    Leming wlasnie znany jest z tego, ze lubi cytowac fake news, zamiast je najpierw sprawdzić, czy nie jest to przypadkiem kolejna prowokacja tego ,,szczerego, rodzinnego Putina czy tez jego dobrego kolegi - czerwonego Larry Kinga z RT (wcześniej z CNN )- dlatego po kolei wierzycie Palikotowi, Bolkowi, bufetowej, Petru, Scheuring Wielgus, von Thun itd. żeby na koniec wyjść na idiotow...
  • ~Krakowski
    (2017-08-15 16:37)
    W czasie bitwy warszawskiej Piłsudski był w Bobowej k. Gorlic.
  • ~Krzysiek z Krakowa
    (2017-08-16 08:56)
    Nie Piłsudski, ale gen. Rozwadowski wszystko zaplanował. Piłsudski potem to zawłaszczył a gen. Rozwadowski został wtrącony do więzienia. Nie dziwota że marszałek jest idolem dla Prezesa bo on tak samo działa. Przypominam w stanie wojennym nie było potrzeby go internować.
  • ~T
    (2018-06-27 21:33)
    Cud nad Wisłą 1920 raczej wprawił Zachód w zakłopotanie niż zachwyt i uznanie (zresztą podobnie jak Wiktoria Wiedeńska 1683). Tak to jest z Polakami. Zawsze sprawiają kłopoty. Myślę że istnieje więcej podobieństw. Kilkanaście lat przed Wiedniem pojawiła się w Europie pierwsza w dziejach propozycja (króla szwedzkiego) rozbioru Polski a więc ostrzeżenie. Za100 lat wykonano tę pogróżkę. Potem po zaledwie 20-letnim okresie niepodległości (raczej wchodzenia w niepodległość) Zachód wykorzystał agresję niemiecko-ruską i ponownie doprowadził do wieloletniej okupacji terenów polskich, a "ciekawe" było i jest to, że okupanci się zmieniają.