• ~Magnus555
  (2015-08-16 13:18)
  Od czasu pokonania Bizancjum w XV wieku przez Turków w strategi Turków było w następnym kroku pokonanie Polski a dopiero później zaatakowanie reszty Europy. Pokonanie Austrii, Turcy uważali za przysłowiowy „mały pikuś” i zostawiali sobie ją na później. Natomiast Polskę uznawali za najgroźniejszego przeciwnika którego należało pokonać aby móc dokonać podboju Europy.
  Tą zasadę stosowali aż do drugiej polowy XVII wieku (ponieważ od przeszło 150 lat nie mogli pokonać Polski), w której ją złamali i zaatakowali właśnie Austrię którą oczywiście bez problemu pokonali. Ale ta ówczesna strategia Turcji jednak spaliła na panewce w wyniku ataku z północy wojsk polskich.

  Czy to prawda, że Turcja prowadziła ukryte rokowania przed 1683r. (a mało Kto o tym wie bo to jest ukrywane) z Polską w celu rozbioru całej Europy, w której to część południowa tzn. Włochy, południowa Francja, Hiszpania czyli ziemie położone nad morzem śródziemnym przypadłoby Turcji (chciała stworzyć podobne imperium do cesarstwa rzymskiego) a ziemie północne czyli Austria (z Węgrami), Niemcy (w tym Dania) i północna Francja przypadłoby Polsce. Jeżeli do takiego paktu by doszło to oczywiście połączonym siłom Turcji i Polski wówczas żaden kraj w Europie (nawet połączone) nie dałoby rady. Przy usilnych namowach czy to ze strony cesarza Austrii, ówczesnego Papierza i rządów Francji czy Hiszpanii polski król nie przystał na takie rozwiązanie zapewne kierując się zasadą jedności chrześcijańskiej ówczesnych państw europejskich co oczywiście wyszło nam „bokiem” w XVIII wieku.
 • ~Zbee
  (2013-08-24 10:05)
  Jak się świętuje powstania - to źle bo klęski, cierpiętnictwo. Jak zwycięstwa - też źle. I weź tu antypolskiemu debilowi dogódź.
 • ~pol anka
  (2013-08-24 10:35)
  polska w 1410 roku podniosła rękę na święty Zakon, gdyby Jagiełło był Polakiem być może dorżnąłby watahę wilków, ale Jagiełło nie był Polakiem myslał o Litwie i jej roli w partnerstwie z Polską. Pozostawił więc za drzwiami Zakon z pianą na ustach. Wiedział, że Polakom poniżenie Zakonu nigdy nie będzie darowane. Wyprawa wiedeńska osłabiła państwo polskie, wzmocniła państwa niemieckie i austriaków, na skutki nie trzeba było czekać długo, A propos potęgi tureckiej - rabować, gwałcić, palić to jedno a zdobyć, utrzymać zdobycze, podporządkować sobie podbite ludy to drugie, patrz polskie zabory. Nasze elity chodziły na pasku Kościoła Ktolickiego i w tej mierze niewiele się zmieniło, finał będzie podobny
 • ~stary zolniez
  (2013-09-06 07:00)
  odsiecz.
  wy pod Wieden Tam na wzgorzu sa piekne winogrona na Rysling -biale wino ;a turcy sie panosza na najelegantszych ulicach Krakowa z zasranymi kebabami !goncie ta plage z miasta a nie bawcie sie w spomnienia .pra.pra ojcowie z pewnoscia sie w grobach przewracaja.
 • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
  (2013-09-01 10:00)
  troche ponad 100 lat potem ,
  austria odwdzieczyla sie Polsce...rozbiorami !
 • ~zoom
  (2013-08-24 00:12)
  I komu była potrzebna ta odsiecz, bo na pewno nie Polsce?
 • ~re:Zgredek
  (2013-08-24 08:42)
  Takie historyczne iImprezy lubią Polacy, a nie Watykan.
  Jestem ochrzczonym katolikiem, jak kazdy z nas. Bozia dala mi rozum, wiec go uzywam.
  Wydaje mi sie, ze kazdy powinien w "cos" wierzyc ( bedzie mu latwiej w zyciu).
  Polski KK to przezytek z czasow sredniowiecza. Ta instytucja oglupia i manipuluje ludzmi.
  Wiara nie ma NIC wspolnego z imprezami, mszami , wspolnymi modlitwami i
  pielgrzymkami. Wiare nosi sie w sobie.
 • ~LEOPOLD
  (2013-08-24 07:01)
  Naród , który nie zna własnej historii , ginie. Bardzo dobra lekcja historii dla młodzieży. Już co niektórym wyprano mózgi, aby patrzeć tylko w przyszłość i zapomnieć o zdrajcach i zaprzńcach
 • ~Juliś
  (2013-08-23 23:47)
  Gdy Jan III przybył pod Wiedeń, miasto było oblegane już od dwóch miesięcy, liczba obrońców stopniała z 18 do 5 tys a Turcy zdobyli część murów obronnych i wdzierali się do miasta. 12 września to data, którą powinien znać każdy Polak.
 • ~pol anka
  (2013-08-23 21:47)
  i to był początek końca państwa rządzonego przez kościół katalicki
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Tadeusz Kościński

  Londyńska kariera nowego ministra finansów. Pracował w instytucji wykorzystywanej przez SB

 • Miejsce śmierci 21-latka w Koninie

  Śmiertelne postrzelenie w Koninie. "Brak dowodów na to, że 21-latek miał narkotyki"

 • Alaksandr Łukaszenka

  Łukaszenka: Nie kłamcie Polakom, że my tu z Rosją chcemy wysłać przeciwko wam czołgi. Po cholerę nam taki sojusz?

Zobacz więcej