• ~rafeal
  (2014-01-17 10:28)
  17 września 1939 roku Związek Radziecki zaatakował nasz kraj Polskę i zaczął mordować Polaków. Mówienie o wyzwoleniu przez Związek Radziecki Polski to kłamstwo, oni walczyli z Niemcami, a Polska była terenem na którym ta walka trwała. Przez następne 50 lat trwała okupacja Polski i stacjonowało na terenie Polski 1,5 miliona żołnierzy radzieckich.I o tym trzeba pamiętać.
 • ~benon
  (2014-01-17 05:45)
  "Warszawa po wejściu Rosjan"
  Warszawa po wyjściu Niemców, zwanych dla niepoznaki hitlerowcami.
 • ~OBSERWATOR
  (2014-01-17 10:09)
  Tytuł tej wiadomości sugeruje jak by to Warszawa wyglądała tak po wejściu Armii Czerwonej. Kiedy wreszcie spojrzymy prawdzie w oczy i głosno nazwiemy rzeczy po imieniu.?Że to co spotkało Warszawę i warszawiaków w 1944r to wyłączna wina ówczesnego dowództwa AK, które podjęło najbardziej tragiczną w skutkach w naszej historii decyzję o wybuchu Powstania. Najgorsze w tym wszystkim jest obecnie to, że imionami sprawców największej w naszych dziejach tragedii narodowej nazywamy dziś ulice, place, parki, arterie komunikacyjne . Jest to tak niezrozumiałe dla normalnie myslącego człowieka, że aż trudno mówić i pisać w rocznicę wyzwolenia - tak wyzwolenia - naszej bohaterskiej Stolicy.
 • ~jkk
  (2014-01-17 08:36)
  Stalin był gotowy do walki o Warszawę ale celowo opóźniał działania żeby dać Niemcom czas na wymordowanie Mieszkańców i powstańców. Sam później dokonał reszty.Poniżej bilans.
  W okresie popowstaniowym na skutek systematycznego i planowego wyburzania zniszczeniu uległo ponad 30% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, tzn. więcej niż uległo zniszczeniu w czasie dwóch miesięcy powstania. Gdy dodać do tego straty powstałe w sierpniu i wrześniu 1944 oraz zniszczenia, do których doszło w wyniku oblężenia miasta we wrześniu 1939 roku i zagłady warszawskiego getta, okazuje się, że wojna przyniosła zniszczenie 84% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy[c]. Jeśli przyjąć szacunek dla całego miasta z Pragą włącznie, to wynosił on 65%[25]. Przybliżona ilość gruzów pokrywających Warszawę w 1945 oszacowana została na 20 milionów metrów sześciennych[17][53].
  W ujęciu bardziej szczegółowym stan zniszczeń przedstawiał się następująco: mosty – 100%; kubatura budynków przemysłowych – 90%; budynki zabytkowe (w tym kościoły) – 90%; kubatura obiektów kultury – 95%; kubatura obiektów służby zdrowia – 90%; kubatura obiektów szkolnictwa – 70%; izby mieszkalne – 72,1%. Zniszczeniu uległo także 50% budynków i urządzeń elektrowni; 65% długości miejskiej sieci elektrycznej; 46% łącznej wartości obiektów gazowni i sieci gazowej; 100% central telefonicznych; 70% telefonicznej sieci kablowej; 30% łącznej wartości obiektów wodociągowych; 28,5% łącznej wartości obiektów kanalizacyjnych; 30% powierzchni ulic; 85% długości sieci tramwajowej; 91% kubatury zajezdni tramwajowych i autobusowych; 75% jednostek taboru tramwajowego; 98,5% lamp ulicznych; 60% drzewostanu w parkach; 60% wartości ogrodu zoologicznego; 95% urządzeń węzła kolejowego w granicach miasta; 100% dworców kolejowych, 100% urządzeń i sprzętu lotnictwa pasażerskiego; 85% taboru żeglugi rzecznej[25]. Istnieje także jeszcze jeden, niewymierny zakres strat, mianowicie mienia indywidualnego – jeżeli nie poprzez całkowitą jego grabież, to poprzez zniszczenie wraz z palonymi i burzonymi budynkami[41]. Autorzy sporządzonego w 2004 Raportu o stratach wojennych Warszawy oszacowali całość strat materialnych poniesionych przez miasto i jego mieszkańców podczas II wojny światowej na 18,20 miliarda przedwojennych złotych (według wartości złotówki z sierpnia 1939), czyli 45,3 miliardów dolarów (według wartości obecnej)[54].
  Podczas akcji palenia i wyburzenia Warszawy zagładzie uległy setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Rejestr zniszczonych obiektów sakralnych i świeckich mających wartość zabytkową liczy 674 pozycje[17]. Jan Zachwatowicz zauważył, iż: „zniszczenie Warszawy przez Niemców nasuwa daleko idące spostrzeżenia. Wśród ruin i zgliszcz wyróżniamy zupełnie łatwo, że najbardziej gruntownym zniszczeniom uległy urządzenia techniczne, przemysłowe [...] w tej samej kategorii również obiekty zabytkowe: zamki, pałace, kościoły, pomniki. Czym tłumaczyć to szczególne natężenie niszczycielskiej pasji niemieckich zbrodniarzy w stosunku do sędziwych zabytków. Odpowiedź znajdziemy w haśle przez nich samych głoszonych. Naród żyje tak długo, jak długo żyją jego dzieła kultury. To jest bez wątpienia uzasadnienie niszczycielskiej pasji. Zniszczenie Warszawy to jedna z prób zniszczenia narodu polskiego”[55].
 • ~mi;ro
  (2014-01-17 02:46)
  Do Baranow debili i innych Imbecyli,,,To jest Historia a tej juz nikt nie zmieni,,,To Rosjanie wyzwolili Polske, Warszwe Krakow i inne miasta Polske Dzieki nim zawdzieczacie dzisiejsze granice Polski,,Z jednej strony podpisali pakt z Niemcami i dali sie wciagnoc w gre Hitlera,,,Ale z drugiej strony wyzwalali od faszyzmu kraje ,,Jak bylo po wojne to kazdy juz wie z historji,Ale to od Wschodu przyszla Wolnosc i nalezy im sie troche szacunku,,Nie od watykanu ale od Wschodu i w Polsce jest 600tysiecy Rosyjskich Zolniezy krorzy przeleli ,,Krew, ,za wasze terz wyszczekane ,,Mordy,,,Szacunku troche jezeli ktos wam daje wolnosc i pokouj przez 70 za darmo,,,Jankesom, po dzis dzien Japonia i korea, placi,,,Jalmuzne,A bron musza kupowac w Pentagonie innej alternatywy nie ma <<<
 • ~ehh
  (2014-01-17 10:44)
  i jakie odszkodowanie RFN nam za to zapłaciło ? 10, 100, 1000 ? Tylko ostatnia cyfra z tych liczb się zgadza.
  Niemcy, to naród barbarzyńców i złodzieji!
 • ~Grzechu comeback
  (2014-01-17 08:41)
  Wkrótce nasz przyjaciel STALIN nam wszystko odbudował, dlatego szeroka rzesza agentów jest mu czynnie wdzięczna po dzień dzisiejszy. Ta wdzięczność jest ponad pokoleniami, bo resortowe dzieci,w większości, są wierne misji ich rodziców
 • ~Polak z oddali
  (2015-01-18 18:50)
  ,,Chwała gierojom z ZSRR" za to że nie ruszyli palcem gdy szkopy równali Warszaw z ziemią.Chwała ich POtomkom
  .Jaruzelskiemu
  2.Kiszczakowi
  .Milerowi i im PO-dobnym
 • ~dziadek
  (2015-01-18 13:18)
  To macie porównanie jak wasi dziadkowie, ojcowie (komuniści),(NIE PLUJ !) pięknie odbudowali stolicę, zakłady pracy a kraj do końca lat sześćdziesiątych był bez długu. Polska we wszystkich niemal dziedzinach zajmowała czołowe miejsca na świecie.Teraz co sprytniejsi przejęli wszystko a co nie mogli to również zniszczyli.
 • ~Ambasada Prusakow
  (2015-01-18 18:37)
  Gdyby Rosjanom nie udalo sie wyzwolic Polski i pokonac Nazistow to Warszawa w planach Wujka Dolfa miala bym peryferyjnym niemieckim miastem do 200 000 ludnosci calkowiecie przebudowana na modle niemieckiej architektury choc z racji polozenia waznym wezlem komunikacyjnym a cala Generalna Gubernia po oczyszczeniu jej z Polakow miala byc wzorcowa prowincja germanska. Poalcy przetrwanie Narodu Poalkow i panstwa polskiego zawdzieczaja w 95% Rosjanom choc dzis juz przeinacua sie historie wmawiajac uczniom, ze Rosjanie to OKUPANCI co napdli Polske i przez 45 lat ja okupowali za nim nie wyzwolil jej pan Lech Walesa ( potomek rzymskiego Rodu Cesarzy Walesow) oblajac komune w kiebienii materii.
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.