Lis o rocznicy Okrągłego Stołu: Mamy kolejne wielkie święto, którego nie obchodzimy razem [ROZMOWA]

| Aktualizacja:

"Jeszcze przed zabójstwem Pawła Adamowicza i zamieszaniem wokół przyszłości ECS była nadzieja, że nasze obchody nie będą kolidowały z oficjalnymi, a nawet dopuszczaliśmy naszą obecność na oficjalnych uroczystościach. Ale gdy posłuchałem polityków PiS, Patryka Jakiego czy Marka Suskiego, nabrałem pewności, że to niemożliwe" - mówi dziennik.pl Bogdan Lis, uczestnik obrad Okrągłego stołu i członek Rady Europejskiego Centrum Solidarności. 30 lat temu, 6 lutego, rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu.

wróć do artykułu
  • ~ratio
    (2019-02-06 08:41)
    Wspomnienia biskupa Orszulika obserwatora z ramienia Kościoła przy Okrągłym Stole: Z bólem muszę powiedzieć – jako jeden z uczestników spotkań, które prowadziły do Okrągłego Stołu – że wówczas myślałem, iż opozycja walczy o zmiany ustrojowe, gospodarcze i społeczne w oparciu o zasady, które są zawarte w katolickiej nauce społecznej Kościoła. Czas pokazał, że nie było to prawdą. Już na początku 1990 roku ludzie opozycji wraz ze starym aparatem partyjnym, nadal obecnym w ministerstwach, gwałtownie wystąpili przeciw powrotowi nauki religii do szkół, bezprawnie wyrzuconej przez komunistów w 1961 r., i obstawali za zachowaniem ustawy aborcyjnej z 1956 r. (za KAI)
  • ~STARY SOLIDARUCH
    (2019-02-06 08:45)
    Lis nie baw się w redaktorka Lisa i nie zganiaj to na innych a walni się w pierś i zacznij od siebie i zobacz co ŹLE ZROBIŁEŚ a nie jak TW .BOLEK winni są inni nie ja CHŁOPIE ZACZNIJ MYŚLEĆ
  • ~Poszedł Czerwony Kapturek na burgera z wilkiem ?
    (2019-02-06 08:47)
    Jak mogą prześladowani - Bujak, Frasyniuk, Lis, Borusewicz, Janas i inni, świętować wspólnie z prześladowcami, prominentnymi buziami Partii PIS ?
  • ~byly solidarnosciowiec
    (2019-02-06 08:52)
    panie bogdanie a kim dla pana sa te lajzy pisowskie to pan jestes pan a ich o----raj
  • ~Sigma
    (2019-02-06 08:56)
    Na czym polega katolicka nauka społeczna Kościoła? Na dziesięciu przykazaniach. Kłopoty z ich przestrzeganiem mają wszyscy uczestnicy naszego życia na czele z wielu duchownymi naszego kościoła katolickiego. Jak się np. ma imperium ojca Tadeusza do społecznej nauki kościoła? Wiara w coś tak enigmatycznego jak społeczna nauka kościoła była jednym z mitów obecnych wśród nas w tamtym czasie. Sądziliśmy, że można zjeść jajko i nie rozbić skorupki.
  • ~brak kryteriów oceny
    (2019-02-06 09:01)
    Tylko bez "beatyfikacji" Okrągłego Stołu proszę, bo to "grzech pierworodny" polskich przemian, który się odbija czkawką do dziś. Zniszczono tam podstawowe kryteria moralnych ocen uznając, że wszyscy byli bohaterami, tylko niektórzy "bohaterami trochę inaczej"...;)
  • ~DZIADEK-ALE DZIAD-PO50 LATACH PRACY-WIEK65 LAT-921 Z ZUS
    (2019-02-06 09:06)
    LIS NAJPIERW SIE OPLUWA WYSMIEWA DO CHODZI DO REKOCZYNOW TO ROBIO KOBIETY KOBIECIE I NIE TYLKO A WY WSZYSCY UDAJECIE ZE NIC SIE NIE STALO.MSCIWY ZUE NAZYWA NARUD ZE BOLSZEWICY JESZCZE BARDZIEJ PODSYCA TYCH KILKA OSOB CO WYCHODZO.OKRAGLY STOL LIS TO BYL DLA KOGO.BO NIE DLA ZWYKLYCH LUDZI.NARUD BYL PRZEZ WAZ TRAKTOWANY JAK SMIECI CO POKAZALA REPRYWATYZACJA W WARSZAWIE I NIE TYLKO.JAK MOZNA OKRADAC SWOJE PANSTWO Z WATU PRZEZ8 LAT I UDAWAC ZE NIC SIE NIE STALO.WYCHODZ SOBIE LISIE Z KODEM NIBY Z OBYWATELAMNI RP CO ROBIO ZADYMY.NIGDY WIECEJ TAKIEGO OKRAGLEGO STOLU NARUD SIE PRZEKONAL CZEMU TO SLURZYLO.TERAZ JEST POLSKA I NARUD ZACZYNA ZYC MLODZI CALE RODZINY SENIORZY I NIEPELNOSPRAWNI.ACO LIS BYLO PO OKROGLYM STOLE.PICIE JEDZENIE I OSZUSTWO.BYLO WYPIJMY ZA BLEDY.HANBA LIS!!!.NIGDY WIECEJ PO PSL SLD NOWOCZESNEJ BO TO SO JUDASZE CO NASSPRZEDAJO DO UE I NIE TYLKO.BRUDYLIS TO SIE PIERZE U SIEBIE WIDZIALES ZEBY W UE KTOS SZKALOWAL NA SWOJ NARUD NIE.TYLKO NASI TO ROBIO.CHCO ZEBY NARUD NA NICH GLOSOWAL NIGDY BOLSZEWICY SZARANCZA BEDO Z OKIEN WYSKAKIWAC ALBO DECHO ICH.TAKIE MAJO POMYSLY ALE O POJECIA O POLSCE.
  • ~z.
    (2019-02-06 09:08)
    A wypowiedzi Walesy mu nie przeszkadzaja...
  • ~Gdańszczanin
    (2019-02-06 09:12)
    Tak się złożyło że prze sierpniem 1980 r znałem tego gościa a także i po strajkach. Był on zajadłym zwolennikiem PZPR i jego czołowym działaczem. Takich czerwonych "lisów" w Solidarności było bardzo dużo.......
  • ~farsa święta i tych działaczy
    (2019-02-06 09:15)
    Oj lisku, lisku. Czyje to święto, Bolków,.sprzedawczyków, współczesnych złodzieji i oszustów. A może tych co zajadają ośmiorniczki lub chodzą za darmo na dziewczynki.
  • ~Kara
    (2019-02-06 09:37)
    Wielkie Święto zmowy z komunistycznymi sługusami Moskwy? Może tak samo by pan świętował układy z Gestapo i Adolfem panie Lis? Jak daleko zeszmaciła się ta styropianowa opozycja.
  • ~guest
    (2019-02-06 09:51)
    Ahaa... Więc był pan przy Okrągłym stole? A więc kogo pan reprezentował: partię czy służby - krajowe czy zagraniczne? Partia do spółki z opozycją rozkradła Polskę, a on mówi o zgodzie... Odciąć im jakiekolwiek dotacje - niech utrzymują się z pracy. A jeśli nikt za nią nie będzie chciał płacić, to znaczy, że nikt jej nie potrzebuje...
  • ~Andrzej Wawa
    (2019-02-06 09:56)
    Lis na Premiera lub Prezydenta i mamy z glowy wszystko.
  • ~nina
    (2019-02-06 10:03)
    Do wszystkich piszacych bzdury i glupoty ,"okragly stol"i pozniej wolne wybora sa swietem i sukcesem wszystkich ktorym byla na sercu wolna i demokratyczna Polska, piszacy bzdury nie znaja historii tamtych dni i lat,gdyby nie opozycja i czesc "twardoglowych"nigdy by nie doszlo do zwyciestwa bez rozlewu krwi,nie moglibyscie pisac glupot,a przedewszystkim krytykujacy tamte czasy nie byliby poslami,ministrami itd. Pamietam jak wielkie mielismy nadzieje ,czesc sie spelnilo,a czesc przez rzadzacych niestety,czesc klepala i klepie biede,czesc uwlaszczyla sie na majatku skarbu panstwa i zyja na nasz koszt,tacy sa Polacy,skloceni od wiekow. Nie docenianie obalenia PRLu swiadczy o brakach wiedzy.
  • ~Alexander
    (2019-02-06 10:03)
    Panie Lis,z całym szacunkiem, ale ten tzw.okragly stół to wymuszone dzieło ówczesnego prezydenta USA, Busha seniora,przestanmy gloryfikowac coś co nie miało miejsca.
  • ~Robol
    (2019-02-06 10:54)
    To że zniszczyli fabrykizbudowane przez komunistów to rozumiem. Ale co im przeszkadzał przedwojenny Ursus czy poniemiecka stocznia w Gdańsku?
  • ~Batko
    (2019-02-06 11:47)
    Jestem Jednym z wielu posiadającym papiery pokrzywdzonego przez Ustrój. Dziś UWAŻAM za największy błąd ,że do WŁADZY dorwali się Trockiści z ( KOR). To był BŁĄD Strajkujących.Doradcy typu . B.G.,A.M,J.K.,K.M,ITD byli członkowie partii PZPR z lat 195o,byli członkowie Hufcu Walterowskiego ( kuźnia Trockistów). Dziś urządzają LARUM ,bo Suweren oczy otworzył i wysłał Ich na ŚMIETNIK Historii.
  • ~Zorro
    (2019-02-06 11:54)
    Pisowskich kacyków należy na obchody zaprosić bo teoretycznie reprezentują polskie państwo, więc zaproszenie się należy. Ale ponieważ w praktyce reprezentują nie żadne państwo, ale partyjną sitwę pisowską to ani nie przybędą, ani nie należy brać udziału w żadnych organizowanych przez nich obchodach. takie państwowe obchody będą wyłącznie polityczną szopką i służyć będą zakłamywaniu polskiej historii i poniżaniu jej bohaterów.
  • ~jula
    (2019-02-06 12:05)
    Panie Bogdanie taka osoba jak pan nie powinien w ogóle wymieniać tych nazw osobniczych . Widzi pan ja nawet nie piszę,że to nazwiska tych osobników o mentalności robota z aplikacją kaczora.
  • ~....
    (2019-02-06 12:30)
    Ani z Lisem, ani z prezesem tysiąclecia nie da się razem świętować...