Pokaż mi swoje palce, a powiem ci, jak sobie poradzisz w zawodach. Tak można by podsumować wyniki badań, jakie przeprowadził John Manning z brytyjskiego Southampton University. W badaniu uczestniczyło 241 chłopców w wieku od 10 do 17 lat, którzy brali udział w obozie sportowym w Katarze. Wybierano tam najzdolniejsze dzieci. Wszyscy trenowali bieg na 50 metrów. Przed biegiem Manning zmierzył długości wszystkich palców chłopców, a następnie wyniki te porównał z rezultatami biegu.

Reklama

>>>Przeczytaj, dlaczego sukces finansowy można wywróżyć z ręki?

Jak się okazało, chłopcy, którzy mieli palce serdeczne dłuższe od wskazujących, biegali szybciej. "Ich przewaga była widoczna już zaraz po starcie i utrzymywała się do końca biegu" - dodaje Manning.

Badanie związku między długością palców, a różnymi cechami lub umiejętnościami od dawna interesuje naukowców. Wcześniejsze badania wykazały m.in., że z długości palców można przewidzieć, kto jest bardziej skłonny do agresywnych zachowań (sprawdzało się to tylko w przypadku mężczyzn). Inne badania ujawniły, że dzieci o dłuższych palcach serdecznych osiągały lepsze wyniki w testach szkolnych z matematyki, a dzieci o dłuższych palcach wskazujących - w testach badających poziom zdolności językowych.