Ile jest warte ludzkie życie? Wstrzymajcie oburzenie, bo to właśnie zimna kalkulacja was ratuje

| Aktualizacja:

Nie uratujesz wszystkich, ale ocal tylu, ilu możesz – to podstawowa lekcja płynąca z ekonomicznej wyceny ludzkiego istnienia.

wróć do artykułu
  • ~ewa koby
    (2018-05-26 21:47)
    eu nie chce placic chorym i kalekom stopnia*chce ich przekazac na organy albo kroliki doswiadczalne gratuluje pomyslu komercji 1300 000 usa dolar za narzady ewa koby
  • ~Pejspejsowikatem
    (2018-04-26 21:30)
    Nie uratujesz wszystkich, ale ocal tylu, ilu możesz – to podstawowa lekcja płynąca z ekonomicznej wyceny ludzkiego istnienia - Tak mówiła obrzezana policja w getcie i ocalali siebie kosztem swoich rodziców i żon, których ładowali do wagonów śmierci.
  • ~ewa koby
    (2018-04-21 22:46)
    ewa koby kasa chorych kasuje za duzo kasy nie na chorego ale na chorobe lek karze!
  • ~MKoro
    (2018-04-21 09:49)
    Dla wyliczenia statystycznej wartości życia najważniejsze jest określenie, czyje to życie. I nie chodzi mi o wiek, płeć czy rasę. Ludzkość od zawsze rozwijała się wyłącznie dzięki wysiłkom garstki wybitnych jednostek, podczas gdy ogromna większość społecznych dołów myślała tylko o sobie. Dlatego przedłużenie życia wybitnego naukowca kosztem dziesięciu sprzątaczek uważam za jak najbardziej zasadne. Pamiętacie film "2012"? Wzruszająca scena otwarcia bram arek to jaskrawy przykład głupoty, narażającej na szwank życie elit dla ratowania pospólstwa. Z innej beczki: gdzie bylibyśmy dzisiaj, gdyby nie Jane Goodall? Dalej wierzylibyśmy ślepo, że zwierzęta to żywe mechanizmy, niezdolne od odczuwania "typowo ludzkich" emocji, a tylko instynktownie reagujące. A gdzie bylibyśmy, gdyby nie sprzątaczka Ola? W dokładnie tym samym miejscu, może tylko kilka klatek schodowych na ulicy H. w mieście W. byłoby bardziej zakurzonych...
  • ~Kobieta z USA.
    (2018-04-21 07:46)
    Nie siegaj po to czego nie dosiegniesz .Moje zycie jest warte 1$Milion Dollarow , Rzad Amerykanski USA jest mi winien te pieniadze za niedouczenie doktorow MD.Przedtem nie potrzebowalam lekow tak duzo ,to wypisywali ,a teraz moj gruczol nie pracuje to ja potrzebuje ,to nie chca mi wypisac .
  • ~ewa koby
    (2018-04-20 17:34)
    ewa koby szwajcarscy i holederscy lekarze jezdza po eu i usypiaja starcow za 20 000 eu na wlasne zyczenie sa legalni bo musisz im podpisac koktajl smierci gratuluje biznesu!!!lekarza
  • ~ewa koby
    (2018-04-20 16:25)
    ewa koby kazdy powinien wniesc paszport na orgyny jak zginie tragicznie komu przekazuje i dlaczego z wynagrodzeniem dla siebie bo med industry kasuja wszystko i wszystkich !!!!
  • ~Ppp
    (2018-04-20 15:50)
    Myślę, że w artykule brakuje jeszcze jednej zmiennej: Inaczej rozlicza się „dopust boży” (brak winnego), inaczej wypadek (winny, ale bez woli), a inaczej morderstwo (z premedytacją). Pozdrawiam.
  • ~CONDOR
    (2018-04-20 13:03)
    Pisowskie państwo żałuje na terapie ratujące życie w przypadkach rzadkich chorób, które dla budżetu nie byłyby specjalnie obciążające i które są normą w cywilizowanych krajach, często biedniejszych od nas. Zostawianie ludzi na śmierć w takich wypadkach to skrajny przejaw braku elementarnej solidarności i poszanowania dla życia - wartości, które pisowska elita wymalowała sobie bezwstydnie na sztandarach. Ale lepiej przecież aby te pieniądze wzięli pisiewicze, znajomi i krewni króliczka...
  • ~mikron
    (2018-04-20 12:00)
    to jeszcze jeden argument za prytwyzacja ubezpieczen i sluzby zdrowia: nikt nie bedzie wycenial mojego zycia statystycznie. Wycenie je sam, podpisujac stosowna umowe z ubezpieczycielem, ktory bedzie oplacal ewentualne koszty leczenia.
  • ~liczydło
    (2018-04-20 11:38)
    Kiedyś sobie to liczyłem i wyszło mi , że koszt "pozyskania " Polaka to ok 1 mln zł ( wychowanie, żywienie , nauka ) , a jego wartość jako pracownika to ok . 4 mln zł ( tyle wypracuje w swoim życiu produkcji ). I tu sie kłania ekonomika wojny wietnamskiej , jeden Wietnamiec , to koszt " pozyskania " ok. 15 tys dolarów, a średnio US Army zużywała 300 tys pocisków na jednego odstrzelonego ( jeden pocisk to jeden dolar ) , wiec koszt likwidacji dla USA był 20 x wyższy niż dla Wietnamu ( pozyskanie rekruta ) .
  • ~Herkules
    (2018-04-20 11:19)
    Zgodnie z wyceną na podstawie EBM w Polsce było to około 20 000 zł /rok. w 2005 r. ;)
  • ~dobry_artkuł
    (2018-04-20 10:29)
    Bardzo dobry artykuł, brawa dla autora!
  • ~ocena
    (2018-04-20 09:56)
    Nie można ratować jednego życia za miliony w czasie gdy wiele innych dało by się uratować za tysiące , przy obecnej medycynie można trzymać przy życiu miesiącami albo nawet latami człowieka który jest właściwie trupem - tylko po co ?