Frank równy euro? Ekspert: Taka relacja może utrzymać się na dłużej

| Aktualizacja:

Kurs franka w końcówce roku między 4,15 zł a 4,45 zł, dodatkowe ubezpieczenia wymagane przez banki oraz zmiany na rynku nieruchomości. Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ SA w dziennik.pl mówi o tym, czym będzie skutkować zniesienie przez bank centralny minimalnego kursu wymiany franka.

wróć do artykułu
  • ~mm89
    (2015-01-15 21:49)
    Frankowicze trzymajcie sie. Najwazniejsze ze kaczynski nie rzadzi
  • ~Gotfried
    (2015-01-15 20:46)
    Kolejna, duuuża fala licytacji komorniczych.

    Ja już bym wolał jakąś III wojnę światową, bo za dużo złego się nazbierało i trzeba to jakoś "spuścić"
  • ~pardons
    (2015-01-15 16:46)
    te pier nieuki z dyplomami wpedza ten kraj w katastrofe z jakiej sie nie wygrzebiemy wszyscy nas te niedoroby z popekanych kondomow wysadza w powietrze keonomie kraju arza z ich rzadami polglowkow ktorych powinno sie zakazac kanndydowania do panstwowych urzedow na kilka pokolen w przod. Te niedoroby ludzkie pier od 25 lat rzczy ktorych by zaden przytomny myslacy czlowiek po pieciu jontach marychy nie wymyslil. Te zakaly mozgowe ktorych nie wiadomo kto na nas naslal zapierdzialy ten kraj swoim umyslowym czadem trujac przy okazji setkom tysiacom plad przedczowlowy
  • ~niePO
    (2015-01-15 17:13)
    Tak w...ł polski rząd, tych co działali w dobrej wierze, który ma obowiązek stać za słabszym w relacji klient bank!!!
  • ~cx
    (2015-01-16 08:05)
    inflacja--- Szwajcarzy to jedni z największych drukarzy. Dodrukowali ok.500 mld franków .Za 300 mld nakupili walut a 200 mld pożyczyli Polakom,Węgrom i innym .Właśnie tu w Europie Srodkowej. A ty coś pleciesz o możliwości dodruku
  • ~Stasiek Musztarda
    (2015-01-15 17:45)
    biedni polacy, ktos im przystawil pistolet do glowy I kazal brac hipoteki we frankach szwajcarskich
  • ~bankier czeladz
    (2015-01-15 18:20)
    jak zwykle jedo oko placze, drugie sie smieje -na dzisieszych turbulencjach jakie wywolal na gieldach frank szwajcarski - zarobilem pierwszy milion euro. Przykro mi ze dla 700 000 obywateli to szok, ale taka decyzja banku zdarza sie raz na 40 lat, w wolnej gospdarce sa wygrani i wielcy przegrani. Uwazam, ze rzad powinien pomoc zadluzonym we frankach, poniewaz bedziemy swiadkami licytacji, egzekucji komorniczych, calej tragedii niewinnych ludzi. Ale to tak jest jak sie podpisuje hipoteki na 40 lat - wiecie juz co sie moze w miedzyczasie zdarzyc ?
    Mysle, ze beda teraz madrzejsi.
  • ~Lucjan
    (2015-01-15 18:36)
    La Boga la Boga- do czego ten Tusk doprowadził!
  • ~student ekonomii oksford
    (2015-01-15 18:52)
    uwazam ze opinia eksperta jest bledna - odciecie sie franka od euro swiadczy o niewiarygodnej wartosci tego komponentu unijnego - uwolnienie franka spod okupacji euro zostalo wywolane przez ECB, ktore ma zamiar skupowac smieciowe obligacje zbankrutowanych krajow. Taka forma ingernecji funkcjonowala przez lata w zbankrutowanych usa, gdzie FED skupowal bezwartosciowe obligacje rzadu, aby go w ogole finasowac. Fakt troche to usa pomoglo i FED stopniowo wycofal sie z tego programu. W unii natomiast ECB dziala niezgodnie z ukladem unijnym z Maastricht, gdzie wyraznie jest zobowiazanie, ze zaden kraj unii nie bedzie odpowiadal z dlugi innych dluznikow, jak grecja, wlochy, portugalia, irlandia...Niestety ale wszystkie czynniki wskazuja w jakim rozpaczliwym polozeniu jest cala unia i nieudolny pan Dragi z EBC. Wykup obligacji to upadek euro i unii, a wiec Szwajcarzy powiedzieli - bawcie sie nieuki sami.
    Brawo Szwajcarzy - to jedyny kraj gdzie fukcjonuje kapitalizm i demokracja - i to wszystko bez nieudolnych ekonomistow unijnych.

    Co bedzie z frankiem ? trudno prognozowac, ale napewno nigdy nie wroci do wczorajszej wartosci. Szwjcaria nie jest krajem eksportowym -dzialania beda w strone jego umocnienia.
  • ~zxc
    (2015-01-15 19:34)
    Rok wyborczy wiec partie opozycyjne mogą obiecywać "frankowiczom" i różnym grupom społecznym "złote góry" - kupią głosy za państwowe pieniądze.
    Koalicja będzie musiała ulec by zachować władzę.


    I znów mamy równych i równiejszych.

    Jak "frankowicze" płacili mniejsze raty w stosunku do tych co brali kredyty w złotówkach to było dobrze? Dlaczego nie pomagano tym drugim?
    Czyż "frankowicze" nie wiedzieli, że kurs franka może wzrosnąć, nie brali tego pod uwagę?
    Czy ktoś zwrócił pieniądze tym co stracili na giełdzie lub w funduszach oszczędności swojego życia? W czym ta reszta była gorsza?


    Ilu ludzi traciło prace i nikt im żadnej pomocy nie dał, w czym ci są lepsi.
    Zresztą jest tylu chętnych do wykupu kopalni, no ale wtedy nie był by pracy dla związkowców zarabiających wielokroć tego co zwykły górnik.
  • ~Gentlemen's agreement byl ale sie zmyl z Tuskiem
    (2015-01-15 20:05)
    'Zielona Wyspa' od 8 lat i 'By zylo sie lepiej...' czyli Donaldzina pakuje 300 tysiecy euro do kieszeni w Brukseli i mowi wam 'calujcie psa w nos, jelopy'. Tak to jest jak ludzie sa krotkowzroczni i tak przy kredytach jak przy glosowaniu nie kieruja sie wlasnym interesem i interesem panstwa w ktorym zyja tylko lapiac sie na obiecanki cacanki i ulegajac straszeniu, ze np. 'beda aresztowani o 6 rano'.

    "Kramer i Stawiski" znowu na 'gentlemen's agreement' w trabe zrobili swoich POslusznych i bezwolnych. Jako ze POplecznikow mozna robic na szaro w nieskonczonosc to szykujcie sie na kolejna POwtorke z 'Komoruskim' ,'Bufetowa' i 'VivaKopacz' , juz niedlugo owy 'salon' was pusci po ulicach na golasa w skarpetkach takze pod haselkiem- 'by zylo sie lepiej...'
  • ~Antyszwajcar
    (2015-01-15 20:49)
    Niestety szwajcaria to nie jest już synonimem stabilności i zaufania. Ja już nie zaufam we franka bo to niestety jest wielka szulernia.
  • ~Wygrywasz albo przegrywasz ...
    (2015-01-15 16:10)
    Większość tych kredytów we frankach mają PO -matoły.Bo PO-matoły były takie kreatywne i pazerne ,chciały być mądrzejsze od innych i zarobić . Niech debile teraz płacą , wara od naszych podatków , kto gra ten ryzykuje .
  • ~700tysiecy
    (2015-01-15 20:57)
    Ciekawe co by było gdyby w kolejnym miesiącu 700 tysięcy frankowiczów nie zapłaciło raty :) No to by było zaskoczenie !
  • ~ziomek
    (2015-01-15 21:27)
    Wykupie frankowicza z domem,mieszkaniem i z zona jego.Prosze o kontakt.
  • ~leon
    (2015-01-15 22:04)
    Lemingi sraja w gacie.Boże jak ja sie cieszę.
  • ~bankster
    (2015-01-15 22:24)
    Dla nie kumatych . Te wszystkie mądrze brzmiące programy typu QE to nic innego tylko okradanie na chama przez rządy swoich obywateli. Drukują nic nie warty papier. Twoje oszczędności topnieją a ty nie wiesz w jakim tempie. Pracujesz tak samo ale wypłata co miesiąc jest mniejsza. Też nie wiesz o ile. No ale jak barany dają się strzyc , to grzech by było nie skorzystać.
  • ~jak to
    (2015-01-15 22:36)
    jak to jest ?w ciągu 5 minut PKB Szwajcarii rośnie w dolarach o 20% i za franka można kupić o 20% więcej .Ja tego nie pojmuję.Na 20% wzrostu PKB to Polska musiała z 6 lat pracować.
  • ~Zig
    (2015-01-15 23:30)
    Naprawde to jest duzy problem dla Szwajcarow. Wszystkie ich produkty i uslugi
    podrozaly o 20%.
  • ~hyzio
    (2015-01-15 23:32)
    mam kredyt we frankach i kilka stów w tę w czy w drugą mi powiewa