Prof. Król: Putin jak Hitler? Analogie są bezpodstawne

| Aktualizacja:

Czytam w wielu wypowiedziach, słyszę porównania Putina do Hitlera i sytuacji z 1938 r. do chwili obecnej. Są to analogie narzucające się i niebezpieczne, bo bezpodstawne. A różnica podstawowa, z której wynikają poważne konsekwencje, jest następująca – Hitler mówił wprost, co zamierza zrobić, Putin nie. Hitler w zasadzie mówił prawdę, Putin w zasadzie kłamie. To oczywiście nie przemawia na korzyść Hitlera, ale pokazuje, że mamy do czynienia z zupełnie innymi politykami - pisze w DGP prof. Marcin Król, filozof, historyk idei. 

wróć do artykułu
 • ~Sambor
  (2015-03-07 07:46)
  Brawo, panie profesorze. Nareszcie sytuacja Rosja-Ukraina została oceniona bez owijania w bawełnę, po prostu logicznie i niewatpliwie obiektywnie. Dziwię się nie od dzisiaj, że z takim kłamcą chce rozmawiać Merkel czy Hollande, udając, przy tyn, że nie dostrzegają kłamstw tego KGB-owca mieniącego się głową państwa w Rosji
  Jeszcze raz graruluję wartościowej opinii, którą powinni wziąć głęboko do serca i swego rozumu nasi rządzący Polską. Pozdrawiam
 • ~pogięło wszystkich
  (2015-03-04 19:35)
  No nie!? Król nie wie, że każdy polityk kłamie? Każdy!!! Przecież to istota życia polityka. Okłamać, żeby wybrali takiego do tego pałacu lub tamtego, byle być sytym (nie, żeby syty był wyborca). Niech Król pokaże polityka (nie mówiąc o dziennikarzach) w tzw. wolnej Polsce, który powiedział coś prawdziwego? Proszę choć jedno nazwisko...
 • ~marmara 506
  (2015-03-04 16:49)
  Konrad Wallenrod - re: ma rację.
 • ~antykomuch
  (2015-03-04 16:46)
  Ależ jak można.Putin nie jak Hitler,ale jak Stalin ,gorszy od Hitlera.Ten czerwony profesor ,zwany Królem ,już się na tym dobrze zna.W koncu był sekretarzem PZPR.
 • ~Szewc Kilinski
  (2015-03-04 14:57)
  Nie wiem jak nazywać profesora za te spostrzeżenie , a może Królu Złoty ? Nabrało się tych profesorów teraz ,że ich w Polsce więcej aniżeli aptek czy sklepów spożywczych . No ale cóż , jak się zwie tak się , najlepiej profesor.

  Więc złoty króla ja natomiast biadolę nad tym, że w Polsce brakuje takiego Putina przy władzy , bo demokracja to obywatelska dyscyplina społeczna , a nie to, że góra jest bezkarna a Naród gnojony.
 • ~ajax
  (2015-03-04 12:34)
  Co do polityków zachodnich to profesor nie ma racji.Oni są niestety takimi samymi naiwnymi idiotami ja ci z lat 30.
 • ~kubi
  (2015-03-04 11:50)
  re ~v22015-03-04 11:12
  Poczytaj o historii Zaolzia z uczciwych źródeł, w jaki sposób Czesi objęli te ziemie po I Wojnie Światowej i jak postępowali z żyjącą tam polską większością, a zrozumiesz dlaczego II RP wykorzystała sytuację, by polskie Zaolzie odebrać Czechom.
 • ~HRABIA
  (2015-03-04 11:42)
  JAKIS C H U J O W Y KROL - BEZ KORONY...
 • ~v2
  (2015-03-04 11:12)
  II rp też w 38 zabrała Czechom co swoje
 • ~pyra
  (2015-03-04 10:56)
  Ten Król a ADOLF to jedna i ta sama rasa. A nie czasami to sord PEJSATYCH?
 • ~wscod
  (2015-03-04 10:53)
  jednye co ma wspolnego - to ta sama prasowa nagonka zachodu prowadzona przez grandziarzy z waal street, ale hitler byl gupi ze sie dal wrobic w wojne i drang nach osten, a Putin takiej potrzeby nie ma bo Rosja jest Wielka. Hitler jest produktem i wstydem Zachodu, Putin jest duma Wschodu. Gdy ktos zna historie, wie ze zadnej agresji Putina na Wschod nie bedzie -kraje baltyckie to historycznie interesy Szwecji, Lwow , Wilno to interesy polskie - on sam zrobil co mial zrobic -przywrocic hegemonie na morzu czarnym i utrzymac hegemonie na baltyku. Dalej ambicje rosyjskie nigdy nie siegaly. Jezeli poszli na zachod to tylko w odwecie za zachodniego Napoleona, ktory padl w stepach rosysjkich, a Rosja zajela doszla do atlantyku, potem zachodniego Hitlera ktory rowniez padl w stepch Rosiji i poszli na Berlin. Rosja nigdy nie prowadzila polityki agresywnej, zabezpiecza tylko swoje historyczne ziemie i wplywy. Ale jak Zachod bedzie chcial to nieroztropnie zmienic - a wiec zastosuja jak zawsze "polityke spalonej ziemii" nawet moga spalic Moskwe / jak to wielokrotnie czynili / aby wrog zdech z glodu i zima na rosyjskiej ziemi. Dzsiejsze pokolenie ciemniakow zajmuujace wysokie pozycje rzadowe w europie wschodniej i zachodniej nie ma pojecia o historii wlasnych krajow, co dopiero mowic o historii europejskiej, a te scenariusze , prezenie muskulow, chwalenie sie kto ma wiekszego wojskowego penisa -bylo juz na naszym kontynencie grane wielokrotnie.
 • ~lola
  (2015-03-04 09:35)
  ten pacan z tytułem plecie takie wierutne bzdury na każdy temat od 1989 roku.
 • ~Konrad Wallenrod
  (2015-03-04 09:33)
  Zwracam uwage , ze jest jeszcze ktos kto broni krzyza i wartosci chrzescijanskich.Ten ktos nosi krzyz na szyji, zawiesila mu go jego matka.Czlowiek ktory zna Biblie nie pozwoli wprowadzac porzadku NWO.
 • ~Ropan
  (2015-03-04 09:15)
  Nie ma analogii między Putinem a Hitlerem?
  "Jak wiemy, słabe demokracje europejskie w okresie unijnym z różnych względów nie potrafiły lub nie chciały dostrzec tego, co mówił Putin i co w ostatnich latach po objęciu władzy robił. Wydawało się to nieprawdopodobne, on sam był początkowo lekceważony albo podziwiany, bo dokonał w Rosji cudu gospodarczego. Miał też wiele umiarkowanych zwolenników w całej Europie, troli, czy tylko zwolenników silnej władzy, co nie było w okresie owej fatalnej demokracji tak bardzo dziwne. Niektórzy jednak doskonale, jak Lech Kaczyński, od początku widzieli i słyszeli. Podobnie Jarosław. Nie słuchano ich albo musiało minąć kilka dobrych lat i musiała rozpocząć się wojna z Ukrainą, żeby Kaczyńskiego posłuchano."
  Różnica jest tylko co do metod. Putin woli skrytobójstwo i terroryzm, nie ma honoru i zasad moralnych, ale reszta się nie zmienia.
 • ~Hitlera stworzyła demokracja
  (2015-03-04 08:46)
  Różnica między Hitlerem , a Putinem jest taka, że to co zrobił Hitler jest powszechnie znane , natomiast zamierzenia Putina pozostają możliwością potencjalną, ale są możliwe do wykonania i wiedza co do tego jest dostępna z uwagi na jego poprzednika Hitlera. Jeżeli ktoś idzie określoną drogą , to można przypuszczać dokąd dojdzie. Hitler mógł sobie pozwolić na otwarte wyrażanie planów, gdyż nikt nie brał ich poważnie, z uwagi na słabą pozycję w początkowym okresie i brak doświadczeń w podobnych przypadkach. Hitlera stworzyła demokracja, podobnie z Putnem
 • ~Kazimierz 65
  (2015-03-04 08:44)
  polski psorze pleciesz głupoty.
  1. Obydwa społeczeństwa w okresie działalności swych dyktatorów żądają powrotu do silnego w ich mniemaniu państwa.
  2. obydwo narodom dyktatorzy obiecują odbudowanie przestrzeni życiowej.
  3. obydwaj są psychopatami.
  4. obydwaj działają wśród politycznych idiotów czego pan jest świetnym przykładem.
  To co z reguły pan pisze to płaczliwa polska grafomania
 • ~serek
  (2015-03-04 08:23)
  "Obecnie mamy do czynienia z przywódcą politycznym, dla którego prawda i kłamstwo nie istnieją."
  I dlatego należy przyjąć, że wszystko, com stamtąd płynie jest kłamstwem. To proste.
 • ~Eroll
  (2015-03-04 08:21)
  Hitler mordował ludzi cudzymi rękoma , Putin też to robi - to główna analogia , więcej nie trzeba. Szczegóły nikogo nie interesują , prócz historyków.
 • ~rtu
  (2015-03-04 08:20)
  CO ty bredzisz profesorku,putin to bardziej krwawy wódz niż hitler ,bez wojny giną przez putina tysiace ludzi

Może zainteresować Cię też: