LIST górnika do kolegów emerytów: Nie zabierajcie pracy młodym, bo zaczną nas nienawidzić

| Aktualizacja:

Przerobiłem na kopalni 25 lat, byłem górnikiem przodowym na Dymitrowie czyli KWK Centrum. W ostatnich miesiącach szychty odliczałem dni do emerytury, kto robił na przodku ten wie, co to za chleb - pisze do redakcji dziennik.pl górnik. To jego odpowiedź na list Patryka, jaki opublikowaliśmy niedawno w serwisie. Młody bytomianin oskarżył górników na emeryturze o zabieranie pracy młodym.

wróć do artykułu
  • ~lon
    (2015-12-28 15:35)
    Wszyscy wczesniejsi emeryci , a szczególnie mundurowi, górnicy , sedziowie, itp powinni byc pozbawieni prawa do pracy. Wczesniejsza emerytura jest przyznawana z tytulu wypalenia zawodowego, zdrowotnego itp . Nie ma zadnego uzasadnienia zeby mundurowi i górnicy mający najwyższe emerytury jeszcze do nich dorabiali.
  • ~gość
    (2015-12-28 16:30)
    powinno być: albo pracujesz albo pobierasz emeryturę. a jak pracujesz na emeryturze to powinni ci ją zawiesić całą! i nie mówimy tu o pracy na czarno.
  • ~robol
    (2015-12-28 15:50)
    Ma pieron rację a ci co chcą robić niech nie idą na emeryturę i robią nawet do śmierci .
  • ~Jorg
    (2015-12-28 19:16)
    Ma racie chcesz pracować pracuj ale emeryturę zawieszamy ja też jestem na emeryturze i nie pracuje i jakoś żyje .
  • ~bob
    (2015-12-28 15:35)
    A gdzie się schował wasz obronica Solidarność A gzie wasz cfaniak od Solidarnosci Piotr Duda gdzie się ukrył niech da wam więcej mjejsc pracy on już się dorobił nawaszych składkach dajcie mu więcej ha ha cfaniak
  • ~On
    (2015-12-28 16:59)
    Bełkot, bełkot i jeszcze raz bełkot. Zaczyna się tradycyjne urabianie społeczeństwa przeciw kolejnej grupie społecznej. Jak ktoś wyrobił emeryturę to wara wszystkim od tego. Ma prawo sobię dorobić w chociażby lżejszej pracy. Tak, żeby zachować zdrowie psychiczne i nie siedzieć w domu. A emeryci i tak pracują w tych branżach, gdzie żaden młody nie pójdzie robić, tj. ochrona za 4 złotę lub inne ,,fuchy". Pracujący emeryt płaci składkę zdrowotną i niejednokrotnie ZUS. Ponadto napędza gospodarkę, bo jest w stanie te pieniądze wydać na coś sensownego.
  • ~pytanko
    (2015-12-28 15:44)
    On pisze o "bogatych" emerytach a nie o dorabianiu do 650 PLN jakies babki! Ma racje bo albo ci o ktorych mowa albo mlodzi BEZ roboty beda pracowac! Pisze on dalej ze nawet jego dzieci sa Gastarbeiter-y wiec co nie jest tutaj jasne???
  • ~a5
    (2015-12-28 15:35)
    Emerytura od 60 lat dla wszystkich- a górnicy po 50 roku życia- mogą zmienić zawód.
  • ~MARKO
    (2015-12-28 15:42)
    PAMIĘTAJCIE!!! ŻE NIE KAŻDY MA TAKIE POTĘŻNE PRZYWILEJE I EMERYTURY--- NIE SŁUSZNIE!!! CO GÓRNICY. PRACOWAŁEM W HUTNICTWIE CIĘŻKO FIZYCZNIE I MAM 1.900 ZŁ EMERYTURY PO 39LATACH PRACY ( ostatnie 25lat w hutnictwie) I CO NIE MAM DORABIAĆ? I WY DZIECI KOMUNY TO MÓWICIE--OBIBOKI PASKUDNE!!!
  • ~gornikRoztropek
    (2015-12-28 15:12)
    Zacznijmy wybijac szyby w oknach - bedzie wiecej pracy (m.in. dla szklarzy, stolarzy, kierowcow, sprzedawcow, etc) ;). Mozmy tez zaczac wydobywac wegiel lyzeczkami do herbaty - wtedy zatrudnienie w kopalniach tez wzrosnie ;).
  • ~angel
    (2015-12-29 20:10)
    Do wszystkich zazdroszczących górniczych przywilejów!Też już jestem na emeryturze,jak się przyjmowałem na kopalnie to na 100 przyjętych 10 zostawało.Reszta spierdal...a do domku ze strachu z pełnymi galotami.Rzygać mi się chce jak czytam wypociny ciołków co gówno wiedzą o pracy górnika a w internecie pozjadali wszystkie rozumy.Popracuj troche na dole to potem pogadamy.
  • ~emeryt ryl
    (2015-12-29 19:50)
    nie tylko zwykłe ryle na emeryturze pracują w prywatnych spółkach, większość sztajgrów, nadsztygaró ,kierowników to emeryci któym wiecznie mało, na dodatek kto na to pozwolił, ano Solidarność zgodziła się żeby górnicy na emeryturze mogli dalej pracować w sowim zawodzie, bo kto zakładał spółki z oo, emeryci którzy byli dyrektorami , kierownikami , nadsztygarami w kwk, któzy ściągali swoich ryli żeby ciągli i tyrali młodymi. no i nie mów że ci starzy emerytowani górnicy zarabiają po 1200 zł, za tyle to by na dół żaden nie zjechał, mają na rękę tyle ile mogą dostać czyli teraz jakieś 2500 na rękę ,a reszta pod stołem w kopercie, a młody zapierdala za tych emerytów i dostaje max 2000zł, takie niestety są realia. Kiedyś posłałmnie sztygar z emerytem do czyszczenia taśmy, więc zasówam i czyszczę pod tą taśmą a emeryt siedzi , poczyściłem jeszcze ze dwa pola i też siadam i odpoczywam, mija pół godziny a emeryt mi mówi że mam jechać dalej z czyszczeniem bo nie będzie jak raportu podać, a ja mu na to , to bierz się za łopatę i jademy , a on mi że on się już najebał i nie jest to jego robota i że ja mam za pierdalać bo młody jestem, więc jak on mi tak to ciulłem łopatą pod ocios , siadłem sobie i dalej nie czyszczę taśmy, mija godzina, druga, w końcu emeryt chwyta się za łopatę i zaczyna czyścić , więc i ja czyszczę, a jako starszy był przodowym, więc mi raport wisiał kole jajec, na drugi dzień już mnie wyjebali do innej roboty a temu emerytowi dali młodszego którym będzie mógł orać, Sztygarowi podjebał mnie że nie chcę robić, więc mimo zimowej pory emeryt musiał chodzić przez dwa tydnie w czornych okularach. Dziś jestem już od 2 lat na emeryturze i nie ciągnie mnie do tego syfu, ja się narobiłem przez te 30 lat w czym 28 na dole, w przodkach 15, na ścianie 5, i reszta na ubocznych robotach , ale całe życie fizycznie, w podwyższonej temperaturze, coż z tego że skrócony czas pracy jak człowiek dostawał tak po życi że wolałbym robić w normalnych warunkach te 7,5 godziny, .
  • ~RAFAL
    (2015-12-29 21:26)
    Choc mam prace, popieram list Patryka i owego górnika. Chcecie robić -oddajcie emerytury. NIE ZABIERAJCIĘ PRACY MŁODYM!
  • ~christ
    (2015-12-28 20:15)
    ma tu PIERON w tym racje ze jak pisze te Gorniki sie nie narobili i tera szukaja jeszcze pracy chociasz sa na emeryturze, ale sie pomylil jak pisze ze 3000 zlotych na miesiac maja te gorniki emerytura, a to nie prawda bo maja srednio 5.600 zlotych na miesiac a ida na ta emerytura we wieku 48 lat srednio, ja bym tych nygusuw pogonil do prawdziwej roboty a nie na emerytura we wieku 48 lat !!!!!
  • ~Emeryt górniczy
    (2015-12-29 20:34)
    Przerobiłem 27 lat na dole i iść dorobić gdzie indziej nie mam zdrowia choć jeszcze pod koniec roboty telefony prywatnych firm około górniczych dzwoniły bez przerwy . Owe firmy twierdzą że wolą zatrudnić byłego górnika zamiast zainwestować w młodego bo koszty są mniejsze , a czy nie lepiej zainwestować w tego młodego i z biegiem lat ta inwestycja by się zwróciła z nawiązką . Obecnie prawie jedna trzecia emerytury idzie mi na leki i różnego rodzaju zabiegi które pozwalają mi normalnie żyć , a ci emeryci którzy robią po firmach około górniczych to zdaje się pierdzieli w stołki wcześniej bo większość znajomych woli iść na spacery , ryby albo co jest jeszcze popularne na Śląsku gołębie i nie chce słyszeć o dorabianiu gdyż przeszli swoje i kusić los drugi raz to samobójstwo . W górnictwie jak i w każdym zawodzie musi nastąpić zmiana pokoleniowa tylko ci prezesi firm tego nie pojmują bo oczekują szybkiego zysku .Pamiętać należy że same wykształcenie górnicze nic nie daje i trzeba odpowiednio wprowadzać młodych aby zbyt szybko nie rzucać ich na głęboką wodę bo potem są głupie wypadki i często śmiertelne bądź ciężkie . Za moich czasów był to okres od 5 do 10 lat aby nabyć odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zależności czy było się górnikiem , elektrykiem czy też hydraulikiem , ślusarzem mechanikiem . Ostatnio spada sporo złości na brać górniczą a gdzie pozostałe branże które korzystają z tej samej ustawy ! O nich nic się nie mówi a mając wypracowaną już emeryturę tak samo zajmują miejsca młodym .
  • ~Deemers
    (2015-12-29 18:14)
    Jestem absolwentem technikum gorniczego ktore skonczylem w tym roku. Zgodnie z moja gwarancja pracy powinienem zostac przyjety na jedna z kopaln Kompani Weglowej do grudnia. Nikt z mojego rocznika, czy gornicy czy elektrycy nie dostali zatrudnienia. Z rocznika poprzedniego moze pare osob. Reszta czeka, a my za nimi. Jak bywalismy na praktykach, to od emerytow sie wrecz roiło. Nawet dziadki co wygladali na 70 lat, dalej po firmą pracowali. Wszystkie przywileje o ktore gornictwo walczylo zaraz zostana odebrane. A Wy, ktorzy pracujecie jako emeryci na kopalni dalej w ostatniej chwili zrezygnujecie, a jak na nas przyjdzie w koncu kolej to juz bedziemy robic do 67 na dole. Pozdrawiam
  • ~pisiorek
    (2015-12-29 10:53)
    Drogi górniku emerycie ! Powiedz no pieronie jeden czy znasz takiego młodego, który będzie sobie ręce brudził za 800 zł miesięcznie. Musze Ci pieronie powiedzieć, że w Polsce są firmy takie gdzie za 1000 zł miesięcznie pracują emeryci . Jak oni zrezygnują lub ich wywalą z pracy zakład pada. Młodzi niewykształceni owszem chcą pracować ale za 10000 zł, tylko 8 godz. dziennie i mieć czas na balangi. W moim zakładzie młodzi zaczynają pracę ale z niej najczęściej rezygnują po 1 a najdalej po 3 m-cach ponieważ za taką pensję nie opłaca im się rano wstawać (zarobki wynoszą od 1300 do 1500 zł). Natomiast owszem niektórzy zarabiają po 2500 do 3500 ale jest to mała grupka osób, prezes firmy zarabia ze 30000 zł. Co ty na to pieronie jeden.Przestań pieronie lepiej fantazjować.
  • ~W.w.W
    (2015-12-30 10:56)
    ~ do Kot. Kto nie pracujena emeryturze górniczej ten wie co to ciężka praca! Mój Mąż pracuje w przodku i zostało mu kilka lat do emerytury. I jak tylko przejdzie na emeryture, nie puszczę go juz do pracy a szczególnie tej pod ziemią. Przede mna jeszcze kilka lat zamartwiania się czy wyjedzie, czy wróci do domu cały i zdrowy. Ja wiem, że dla niektorych ludzi wydaje się to śmieszne, bo tego nie rozumieją
  • ~Alkor
    (2015-12-29 21:19)
    ja pracuję 40 lat i muszę dalej, dotrwać muszę jeszcze kilka lat , to też sprawiedliwe ?
  • ~Leszek18
    (2015-12-28 15:08)
    Starsi to tez ludzie i powinni pracowac. I to, ze oni pracuja nie moze byc powodem do nienawisci.To ,ze Ty tak uwazasz wcale nie znaczy, ze radzisz dobrze.Uwazam, ze nie masz racji-Leszek18