Zdaniem Jadwigi Staniszkis, PiS w odróżnieniu od poprzedniego rządu, ma wizję. A sam Jarosław Kaczyński to jednego z najbardziej inteligentnych, o ile nie najinteligentniejszy polityk w Polsce. - I bardzo go lubię - mówi Staniszkis w "Die Welt" cytowana przez polską redakcję "Deutsche Welle".

Reklama

Kaczyński definitywnie nie jest antysemitą - zapewnia Staniszkis, która zna prezesa PiS jeszcze z czasów studenckich. - Ma żelazną wolę i chce pokazać wszystkim, że potrafi wszystkiego dokonać. Chce widzieć wszystkich na kolanach - mówi socjolog, określając taki autokratyzm "infantylnym".

Socjolog nie rozumie natomiast, dlaczego PiS "upiera się przy niepotrzebnej, archaicznej koncentracji władzy". - Skąd to wąskie rozumienie demokracji i wschodnia kultura prawna? - pyta retorycznie.

Staniszkis mówi też o tym, że Kaczyński doskonale wyczuwa słabości innych ludzi i w jaki sposób można ich wykorzystać. Dlatego właśnie - według Staniszkis - Jacek Kurski, który przed wyborami nie dostał miejsca na liście, został teraz odesłany do "brudnej roboty" - "czystek" w telewizji, przy których ma się sprawdzić.

Według Staniszkis nie ma obawy, by polityka PiS skończyła się dyktaturą.