Socjolog dla "DGP": Poczucie niskiej wartości nie pozwala się wyrwać z biedy

| Aktualizacja:

Problemem nie jest brak pieniędzy, bo bieda ma o wiele większy wymiar. To stan emocjonalny, permanentne poczucie niskiej wartości. Ono jest kulą u nogi, która biednym nie pozwala się z biedy wyrwać - mówi w wywiadzie dla "DGP" Edyta Wieczorek socjolog, wychowawca w środowiskowym ognisku wychowawczym TPD.

wróć do artykułu
 • ~bertsi
  (2016-05-02 10:46)
  Prawda. Poczucie niskiej wartości u elit PO, Nowoczesnej i KOP nie pozwala im zrozumieć, że inni Polacy chcą być traktowani jak zwykli ludzie, a nie jak pariasi. To, że Polacy nie chcą pracować tylko przy zmywaku, sprzątać i opiekować się starszymi Niemcami nie mieści się im w głowie. I ponadto nie chcą tylko montowani w Polsce. Tylko UE może pomóc PO, Nowoczesnej i KOP wybić to Polakom z głowy.
 • ~babcia
  (2016-05-02 11:07)
  Zawsze inni sa winni i zawsze jakas partia--typowo roszczeniowa postawa. A moze samemu zadbac o wlasny los???
 • ~Superowo
  (2016-05-02 11:08)
  Wreszcie jakieś rzetelne spostrzeżenia, z którymi należy się zgodzić w 100 %. Poprzednie "ellyty " typu Balcerowicz czy inna banda, wmawiały społeczeństwu ,że za biedę winę ponoszą sam ludzie biedni, a z dysfunkcją i patologią , to nie można nic zrobić w gospodarce rynkowej, bo zawsze tak było, że bieda istniała i niewidzialna ręka rynku sama wszystko załatwi poprzez naturalną selekcję. Nagle się okazało, że w Polsce są największe dysproporcje w standardzie życia mieszkańców w Unii Europejskiej oraz że trzeba dać kasę na obcych przybyszów, a biedne dzieci polskie powinny nadal głodować.
 • ~bicz na pełowską dzicz
  (2016-05-02 12:48)
  główną przyczyną biedy nie są dziurawe buty a całkowity brak tzw pleców i opór moralny przed wchodzeniem możnym w odbyt
 • ~prawdziwy katolik
  (2016-05-02 13:56)
  Prawie świetne komentarze. Najlepszy jest babci. To nie PO, PiS, PSL, Nowoczesna i pozostali partyjniacy odpowiadają za takie podejście do życia. Wiele winy mają agenci Watykanu. Tam albo żebractwo na rzecz ubogich - brak rozliczenia z uzyskanych darów i pieniędzy albo pogarda do patologii. Katolicy wychowani są w poczuci grzechu i winy i autorytetów habitach. Podejścia babci jest w kraju bardzo mało.
 • ~ulisse
  (2016-05-02 14:20)
  mało gadać a więcej samodzielnie i logicznie myśleć + konsekwentnie robić - i po biedzie. bieda to inwestowanie cennego czasu w bezwartościowe zajęcia.
 • ~OncePoor
  (2016-05-05 16:26)
  Bardzo dobry art. Malo takich niestety w main stream media. Pare osob tu chyba za bardzo nie zrozumialo o co w nim chodzi i jak bardzo powaznego problemu (szczegolnie malych niewinnych dzieci) ten temat dotyczy. Kazda grupa spoleczna jest na tyle silna na ile silny jest jej najslabszy czlonek. Dlatego wlanie jest to bardzo instotne aby o tym rozmawiac i RAZEM jako civil society temu stawic czola. Wielki szacunek dla terapeuty z ktorym byl wywiad. Bravo, swietny tekst!