Jan Wróbel: Sen o byciu ponad-Europą

| Aktualizacja:

Ciekawie napisał komentator DGP Zbigniew Parafianowicz o tym, że Jarosław Kaczyński dobrze rozumie istotę kryzysu Unii Europejskiej, ale i tak nie umie zaproponować owocnej alternatywy dla idei „Polski w Unii”. W pewnym sensie to nasz problem narodowy: sen o byciu ponad-Europą.

wróć do artykułu
  • ~zbyszek
    (2016-05-27 11:03)
    Polska nie jest kompasem, pokazujacym na wschod czy zachod -czego brakuje nam zachodniego, to ich przeszlosci kolonialistycznej, agresji w stosunku do innych narodow - gdy pomyslimy ze prawie kazdy kraj zachodni ma na sumieniu masowy mord, niewolnictwo czy wyniszczenie caly nacji - to my takich cech nie mamy. Nam imponuje Zachod i jego mit, o rownosci szans, prawa, przynaleznosci do wartosci religijnych i kulturowych. Niestety i to na zachodzie sie wali - kultura redukuje sie do poziomu eurowizji, a chrzescijanstwo, do islamskiego-kalwinizmu. Dzsiaj -ani zachod, ani wschod -nie juz nie jest w stanie niczym zaimponowac materialnie - mamy to co oni, a bedziemy mieli wiecej. Najwiecej co boli to zdrada, ktorej latwo nie zapominamy, byc moze jest to ten wschodni element naszej tozsamosci.
  • ~Roderyk.
    (2016-05-27 11:03)
    Pan Ferdynat Kiepski zapewne by powiedział - d... , d.... , d... .
  • ~mmm
    (2016-05-27 11:10)
    Ciekawe, że islam także szedł głownie od zachodu (przez Hiszpanię) oraz od południa - dokładnie tak, jak dziś. I Polska broniła tego zachodu, wykrwawiając się bez sensu, zyskując w zamian pogardę "światłego" zachodu.
  • ~Wyborca
    (2016-05-27 11:23)
    Wschod to zycie,rozwoj duchowy,milosc.Zachod to smierc oraz upadek duchowy i moralny.Wybor nalezy do nas samych.
  • ~olo
    (2016-05-27 11:26)
    pier... tak dalej, magistrze historii, epatujac znajomoscia literatury i tzw ogolnym oczytaniem, a uzytecznosc tego żadna, ot pogadal, wiersz napisal, nagorze roze, nadole fijolki...
  • ~olo
    (2016-05-27 11:29)
    a ja po wlaczeniu kompa, czekajac az sie zaladuje naprawilem zamek, i wszystko dziala, i teraz pije kawe, po sprawdzeniu meteo, wyglada mi na deszcz i sie zgadza, nadejdzie,wiec nie bede robil prania,ale kupie piwo
  • ~olo
    (2016-05-27 11:34)
    w meteo pisze, ze front niski polarny przesuwa sie z zachodu na wschod i to sie zgadza jakby, i to jest uzyteczna dla mnie info na dzis
  • ~mentalista
    (2016-05-27 11:42)
    Rozumiem, że w swojej diagnozie wziął pan pod uwagę wszystkich Richardów Sorge działających na wszystkich szczeblach decyzyjnych Polski. Jeżeli nie, to popełnia pan błąd zaniechania.
  • ~olo
    (2016-05-27 12:15)
    przeczytaj sobie humanisto o tworczych ,ciekawych ludziach jak PAM Dirac, Schrodinger, Fermi, Heisenberg, gadali sobie, analizowali swiat nie tylko czastek, dostali Noble i widzieli dobrze otaczajca rzeczywistosc wkolo, i nie zamulali jej
  • ~007
    (2016-05-27 12:29)
    Tak to jest kiedy kubeł ze śmieciami się wywróci i tacy oto mędrcy z niego wypadają.
  • ~olo
    (2016-05-27 12:39)
    ty gosciu bredzisz, mlotka na oczy nie widziales,a piszesz o maszynie parowej i snach, Freud tez nie jestes, napisz moze cos o totalitaryzmach, wiesz co to ? np.wszystkie Einheitspartei, ein Gott, ein Volk, ein Fuhrer,, np. Iran, III Rzesza i.....
  • ~olo
    (2016-05-27 12:41)
    ein Gott, ein Volk, ein Fuhrer, abysmy jedno byli....Einheitspartei
  • ~Klaus K.
    (2016-05-27 12:41)
    Skad ten durny wrobelek przylecial?
  • ~olo
    (2016-05-27 12:47)
    wez gosciu przeczytaj Mein Kampf, to mi strescisz, dobra ?
  • ~Fruzia
    (2016-05-27 13:04)
    ten skansen zawsze należał mentalnie do wschodu tylko nie chciał tego widzieć....
  • ~jula
    (2016-05-27 13:07)
    Znów ćwierkamy wę właściwej tonacji wyćwierkowując poprawnie nutki . Brawo ! Na co pan liczy pisząc w poprzednim wcieleniu ,przecież pana Jarosława nie trzeba rozgryzać bo on w tych dryblingach jest banalny i śmieszny a pianę na ustach skrywa do momentu aż mu się wylewa . Wygląda mi na to ,że on jest marionetką ,która nie wie kto pociąga za ten sznureczek ?
  • ~olo
    (2016-05-27 13:09)
    no szkoda,ze nie mozna juz pastwic sie nad niedoukami bezproduktywnymi, znowu post "nie wszedl", trudno,zycie toczy sie dalej, na ulicy, bye, uczcie sie
  • ~x
    (2016-05-27 13:37)
    Ten cały Wróbel to może sobie naćwiekać. Wydaje Mu się, że jest politykiem i zna się na niej. To przecież polityk-przebieraniec. Osobiście wolę słuchać oryginał ale - jak śpiewał Rosiewicz "...coraz więcej przebierańców, coraz trudniej o oryginał".
  • ~lotnik
    (2016-05-27 13:54)
    Magister redaktor Wrobel z wiadomego radiowezla jest czlowiekiem ambitnym, ale intelektualnie odtworczym. Wypowiada wiec glupoty swoich kamratow i pecznieje, pecznieje... i puk, i nic
  • ~TOJA
    (2016-05-27 14:14)
    Jesteśmy w Europie Środkowej i nie ma w tym nic złego , zważywszy że ta Zachodnia tak szybko się degeneruje jak szybko pędzą najszybsze pociągi. Idee ich zaś przeminą bo są budowane na piasku. I tyle.