Jan Wróbel: Sen o byciu ponad-Europą

| Aktualizacja:

Ciekawie napisał komentator DGP Zbigniew Parafianowicz o tym, że Jarosław Kaczyński dobrze rozumie istotę kryzysu Unii Europejskiej, ale i tak nie umie zaproponować owocnej alternatywy dla idei „Polski w Unii”. W pewnym sensie to nasz problem narodowy: sen o byciu ponad-Europą.

wróć do artykułu
  • ~007
    (2016-05-27 12:29)
    Tak to jest kiedy kubeł ze śmieciami się wywróci i tacy oto mędrcy z niego wypadają.
  • ~TOJA
    (2016-05-27 14:14)
    Jesteśmy w Europie Środkowej i nie ma w tym nic złego , zważywszy że ta Zachodnia tak szybko się degeneruje jak szybko pędzą najszybsze pociągi. Idee ich zaś przeminą bo są budowane na piasku. I tyle.
  • ~mmm
    (2016-05-27 11:10)
    Ciekawe, że islam także szedł głownie od zachodu (przez Hiszpanię) oraz od południa - dokładnie tak, jak dziś. I Polska broniła tego zachodu, wykrwawiając się bez sensu, zyskując w zamian pogardę "światłego" zachodu.
  • ~zbyszek
    (2016-05-27 11:03)
    Polska nie jest kompasem, pokazujacym na wschod czy zachod -czego brakuje nam zachodniego, to ich przeszlosci kolonialistycznej, agresji w stosunku do innych narodow - gdy pomyslimy ze prawie kazdy kraj zachodni ma na sumieniu masowy mord, niewolnictwo czy wyniszczenie caly nacji - to my takich cech nie mamy. Nam imponuje Zachod i jego mit, o rownosci szans, prawa, przynaleznosci do wartosci religijnych i kulturowych. Niestety i to na zachodzie sie wali - kultura redukuje sie do poziomu eurowizji, a chrzescijanstwo, do islamskiego-kalwinizmu. Dzsiaj -ani zachod, ani wschod -nie juz nie jest w stanie niczym zaimponowac materialnie - mamy to co oni, a bedziemy mieli wiecej. Najwiecej co boli to zdrada, ktorej latwo nie zapominamy, byc moze jest to ten wschodni element naszej tozsamosci.
  • ~Klaus K.
    (2016-05-27 12:41)
    Skad ten durny wrobelek przylecial?
  • ~Roderyk.
    (2016-05-27 11:03)
    Pan Ferdynat Kiepski zapewne by powiedział - d... , d.... , d... .
  • ~olo
    (2016-05-27 11:26)
    pier... tak dalej, magistrze historii, epatujac znajomoscia literatury i tzw ogolnym oczytaniem, a uzytecznosc tego żadna, ot pogadal, wiersz napisal, nagorze roze, nadole fijolki...
  • ~Fruzia
    (2016-05-27 13:04)
    ten skansen zawsze należał mentalnie do wschodu tylko nie chciał tego widzieć....
  • ~jula
    (2016-05-27 13:07)
    Znów ćwierkamy wę właściwej tonacji wyćwierkowując poprawnie nutki . Brawo ! Na co pan liczy pisząc w poprzednim wcieleniu ,przecież pana Jarosława nie trzeba rozgryzać bo on w tych dryblingach jest banalny i śmieszny a pianę na ustach skrywa do momentu aż mu się wylewa . Wygląda mi na to ,że on jest marionetką ,która nie wie kto pociąga za ten sznureczek ?
  • ~olo
    (2016-05-27 12:41)
    ein Gott, ein Volk, ein Fuhrer, abysmy jedno byli....Einheitspartei
  • ~Macisław Płatow
    (2016-05-27 14:23)
    Dla tzw.Zachodu ,i tamom dla Islamu jest Słowiańszczyzna. Czyli Unia Państw Słowiańskich : Rosja-145 milionów ludzi,Polska-39 mil.,Czechy-11 mil. ,Słowacja-6 mil,Słowenia- 2,5 mil,Serbia-8 mil,Bułgaria -8 mil,Rumunia-20 mil,Chorwacja-5 mil.,czyli Słowian jest około 250 milionów.Nacja ta ma dobrze rozwinięty potencjał: Naukowy ,Militarny,Obszarowy. Po utworzeniu Unii jest w stanie przeciwstawić się KAŻDEMU agresorowi Nie zaliczam Ukrainy do Słowian,bo państwo Ukraina to zbieranina nacji -mniejszości np: Kozaków nie można zaliczać z czernią jako Naród.
  • ~ollo
    (2016-05-28 01:35)
    A mi babcia 50 lat temu mowila ze ISLAM zaleje EUROPE .To moze i nie warto z nia kolegowac.
  • ~olo
    (2016-05-27 12:15)
    przeczytaj sobie humanisto o tworczych ,ciekawych ludziach jak PAM Dirac, Schrodinger, Fermi, Heisenberg, gadali sobie, analizowali swiat nie tylko czastek, dostali Noble i widzieli dobrze otaczajca rzeczywistosc wkolo, i nie zamulali jej
  • ~lotnik
    (2016-05-27 13:54)
    Magister redaktor Wrobel z wiadomego radiowezla jest czlowiekiem ambitnym, ale intelektualnie odtworczym. Wypowiada wiec glupoty swoich kamratow i pecznieje, pecznieje... i puk, i nic
  • ~Europa to jest
    (2016-05-27 22:36)
    w Polsce, na zachodzie panuje teraz multikulturalna rozpiedrucha, we Francji stan wojenny non-stop, armia na ulicy z długą bronią.
  • ~drogowskaz
    (2016-05-27 19:20)
    wybór jest prosty Wenecja > < Mińsk
  • ~olo
    (2016-05-27 18:28)
    a tak mi sie dobrze szydzi z tych magistrow historii,filozofii, polonistyki i innych blablaczy bezproduktywnych, i bezuzytecznych, a portal te posty wycina, wiem,wiem, wy wszyscy po takich studiach, co ? he,he
  • ~x
    (2016-05-27 13:37)
    Ten cały Wróbel to może sobie naćwiekać. Wydaje Mu się, że jest politykiem i zna się na niej. To przecież polityk-przebieraniec. Osobiście wolę słuchać oryginał ale - jak śpiewał Rosiewicz "...coraz więcej przebierańców, coraz trudniej o oryginał".
  • ~Wyborca
    (2016-05-27 11:23)
    Wschod to zycie,rozwoj duchowy,milosc.Zachod to smierc oraz upadek duchowy i moralny.Wybor nalezy do nas samych.
  • ~Sokół
    (2016-05-27 16:09)
    Powiedział co wiedział, breloczek jeden.