Gwiazdowski po słowach Kaczyńskiego: Państwo prawa bez demokracji? Tak

| Aktualizacja:

Formalnie Kaczyński ma rację. Trybunał broni dziś idei państwa prawa, której nie ma w konstytucji. Tam jest demokratyczne państwo prawa.

wróć do artykułu
  • ~prawdziwy liberał
    (2016-06-10 12:29)
    Pamiętam jak GW agitowała ZA, wszyscy politycy w TV prosili, żeby głosować ZA. Nigdy nie słyszałem głosów przeciw. Chyba znowu ktoś oszukał naród.
  • ~Edward kibic
    (2016-06-10 11:22)
    konstyutucja, demokracja -co to wlasciwie jest ? jakies kapliczki religijne i cywilna religia ? na swiecie jest tysiace krajow, ktore leja na ten belkot i zyja z tego dobrze, jak chiczyki. Dzsiaj tak jest ze owa demokracja, to swieta komunia pederastow i feministek, to poprostu dyktaura mniejszsci i to wielu mniejszosci - nigdy nie wybranych w owej demokracji. Jestem za monarchiom, a ja krolem.
  • ~szyderca
    (2016-06-10 12:27)
    no akurat dr hab. Gwiazdowski nie doczytał tej części podręcznika z Historii Doktryn Politycznych i Prawnych :) Jest zasada państwa prawa i jest zasada demokratyczna - ale w XX w. jest koncepcja łącząca obie: państwo prawa (jak w Rechstaat) plus zasada demokratyczna (Naród jako suweren i sposób wyłaniania organów władzy: wybory etc., demokracja deliberatywna, rządy reprezentacyjne). Król Dei Gratia nie mógł wszystkiego, tak i dziś Naród - Suweren i wybrany przezeń Parlament nie może wszystkiego :) Proste? proste - trzeba jednak czytać cały podręcznik a nie tylko poszczególne rozdziały. Nawet jeśli koncepcja ta jest marna.
  • ~a.
    (2016-06-10 12:05)
    tylko że Kaczyński nie przestrzega ani prawa ani demokracji.
  • ~OKu
    (2016-06-10 13:54)
    I co na to PLAJT-forma ?
  • ~endy.
    (2016-06-10 12:52)
    No panie Gwiazdowski ostrożnie? prezes obserwuje jak się nie podpadnie to i intratna fucha się trafi.
  • ~Adam
    (2016-06-10 11:11)
    Połączenie demokracji z państwem prawa jest PRAWIDŁOWE. Istniało i istnieje wiele państw z poprawnie działającym systemem prawnym ale nie demokratycznych. Istnieją taksę demokracje z wadliwym systemem prawnym. Optymalne jest połączenie obu tych cech. PiS natomiast proponuje demokrature (bo chwilowo ma przewagę polityczna) i w imię tej demokratury łamanie prawa. Jak straci większość to pewnie zacznie bronić poszanowania prawa, jak to robił zreszta w poprzednich latach. Taki to z kaczora hipokryta a pisowskie leszcze to łykają
  • ~Anna bez Domna
    (2016-06-10 14:17)
    W Korei Północnej też są rządy prawa. Nie ma więźniów politycznych, siedzą w pierdlu tylko ci co sie nie stosują do obowiązującego prawa i ustaw. Coś na kształt Korei Płn. III Rzeszy tworzy szczerbaty karżelek reakcji.
  • ~Aksjomat
    (2016-06-10 21:49)
    Jedno jest pewne - ale o tym w "konstytucji" nie ma ani słowa! Gdyby wybory miały wpływ na cokolwiek - to dawno by zostały zdelegalizowane! + + + + + + Może by Rzepliński naświetlił sprawę tego aksjomatu i jego zgodności z tą "konstytucją"?! + + + + + W GB konstytucji nie ma żadnej i być może dlatego jest tam powszechny szacunek dla prawa! Nawet państwo szanuje swoje zobowiązania - nawet po 100 latach - czego dowodem jest zwrot Hong-Kongu Chinom w umówionym 100 lat przedtem terminie! To przecież brzmi jak bajka!
  • ~pyra
    (2016-06-10 12:20)
    A tego z kąd wyczasli? Co brakuje Mu KASY?
  • ~Nie macie szans!
    (2016-06-10 23:11)
    Niestety większość durniów komentujących zmagania się Kaczyńskiego z "układem" nie bierze pod uwagę tego, że jest on z wykształcenia doktorem praw i przez całe swoje dorosłe życie to właśnie relacje między państwem a obywatelem (we wszelkich tych relacji prawnych aspektach) były nieustannie przedmiotem jego analiz, dociekań i prób usystematyzowania! + + + + Nie dość tego! - ci durnie nie wzięli też pod uwagę tego, że sami najczęściej żadnego takiego wykształcenia nie mają (o ile w ogóle mają jakiekolwiek!?), które by im pozwoliło choćby na śledzenie i nadążanie za uporządkowanym tokiem myśli Kaczyńskiego! Ich mózgi nie mają po prostu ani takiej wydolności - ani odpowiedniego treningu do obracania się wokół pojęć "abstrakcyjnych"! Natomiast Kaczyński tę swoją umiejętność trenuje i doskonali już przez co najmniej 40 lat, a przy tym nieustannie pogłębia swoją konkretną wiedzę w przedmiocie - nie mówiąc już o syntetycznej wiedzy o otaczającej nas konkretnej polskiej rzeczywistości!
  • ~kwapi
    (2016-06-10 18:26)
    Byłem przeciw i tak głosowałem.Konstytucja powinna składać się najwyzej z 20 paragrafów .Powinny być krótkie i treściwe.Każdy chcący być obywatelem Polski powinien znać ją na pamięć.
  • ~vh
    (2016-06-10 20:14)
    Ja zas przypominam ze panstwem prawa byla np III Rzesza a Ustawy Norymberskie byly obowiazujacym w III Rzeszy prawem.
  • ~gospodyń
    (2016-06-12 15:50)
    Ja się nie znam na polityce,ekonomii czy gospodarce,ale wiem ,że jak która rodzina od pokoleń pracowała na własny majątek i tenże majątek przekazywała swym dzieciom,a teraz jakiś oszołom chce ograniczyć prawa do tegoż majątku....to ja się pytam-o co temu facetowi chodzi i o czym bredzi?Bo on chyba jakiś ślepy,głuchy,albo niedoinformowany.Sam *********** majtek "bierze się z pracy i z ziemi",a skoro państwo położyła łapę na ziemi-własności,to skąd ma się wziąć i praca?Ja się nie znam,ale gość coś nie halo.
  • ~yhn
    (2016-06-10 23:39)
    Panie Gwiazdowski szkoda patrzeć jak ludzie się szmacą.
  • ~wacuś
    (2016-06-11 06:59)
    Co się chłopie z tobą dzieje? Starość, mózg się lasuje? Mówiłeś zawsze rozsądnie, rzeczowo, kompetentnie, a tu ... Plajta. Módl się, o rozum już późnawo.
  • ~pisdobudapesztu
    (2016-06-11 23:52)
    trzeba być idiotą, żeby tyle nakręcić, co ten tam ze zdjęcia
  • ~ekonomista
    (2016-06-11 11:52)
    Panstwami prawa bez demokracji sa Chiny i Singapur. Oba te panstwa maja szybszy rozwoj gospodarczy niz UE.
  • ~kul
    (2016-06-12 19:35)
    gwiazdowski chce do wspólnego koryta z pisem.
  • ~Nh3
    (2016-06-11 00:34)
    Jest tylko jedna demokracja co trzeba zrobic .Raz sierpem raz mlotem peowska holote.