"Poległ" znaczy "zginął"? Prof. Bralczyk: W apelach mówi się o osobach, które oddały życie w walce

| Aktualizacja:

Minister edukacji tłumaczyła, że można mówić podczas państwowych uroczystościach o "poległych pod Smoleńskiem", bo "polec znaczy zginąć. Profesor Jerzy Bralczyk uważa jednak, że Anna Zalewska nie ma racji i przedstawia własną interpretację znaczenia słowa "poległ".

wróć do artykułu
  • ~Ciemny
    (2016-07-14 16:30)
    Ja tego nie kupię, bo nie jestem tym elementem ludu polskiego, którego tak pięknie niegdyś nazwał obecny prezes TVP.
  • ~nn 22
    (2016-07-14 16:42)
    Autorytet i znaczna część społeczeństwa tak uważa.Co zrobi PIS i prezes? Z katolicką miłością naubliżają jemu od gorszego sorta i odrąbanego od koryta.A prezes okaże się wybitnym językoznawcą ,bo już interpretował co powiedział Obama ,papież.
  • ~amen
    (2016-07-14 16:54)
    co sie dziwic pis -wskie ciemniaki i nieuki oni zgineli przez pyche i durnote dwoch kaczorow
  • ~skoro profe sxorry takie mongrale ,to cemu biede mamy
    (2016-07-14 18:07)
    w wogule kto to pisal te o pisowni ustepy ? cy nimial tematuf o sersem znaceniu, coby Ludziam pomuc w zrozumieniu spraw istotnych w okresie sianokosuf i jesce na psednufku / A skoro nikt sie nie podpisal, to znacy ze temat malo istotny i mozna go zakoncyc smialo. A ucone od gatki gadajo jak najente a ludzi i tak muso myslec co gadajo, bo bioro odpowiedzialnosc osobisto za wselkie wlasne psedsiemwziencia i kropka.
  • ~xxxxxx
    (2016-07-14 18:26)
    Poległem na polu waszej głupoty.......czysto zwjęźle i poprawnie
  • ~cekin
    (2016-07-14 18:53)
    Poległ czyli padł, poległ pochodzi od legnięcia czyli padnięcia ciała na ziemię, został ubity i jego ciało legło na ziemi - w skrócie poległ - interpretacja może być szeroka. W języku kolokwialnym używane jest w stosunku do żołnierzy. Jednak w odniesieniu do osoby przedstawianej jako heros, bohater określenie poległ bardziej pasuje (jest wznioślejsze) niż zginął, padł czy został zabity...
  • ~dla elytuf klapki opadly na ocach i klapki mogo opasc
    (2016-07-14 19:23)
    elyty padly bo stracili zdrowy rozsondek i zginol jem instynkt ze majo sluzyc biednym ludziam i dlatego tera mogo polec
  • ~zdumiony
    (2016-07-14 20:43)
    panie Bralczyk, proponuję trochę pokory i luzu. A jak ktoś poległ w walce na polu, ale nie skończyło się to chwałą, to co? Tylko zginął? Otóż moja siostra "poległa" na egzaminie (nie było to pole chwały), szwagier "odpłynął" podczas imprezy (nie było wody), bratanka wywindowali na wysokie stanowisko (nie było windy), siostrzeńca "spuścili" na niższe stanowisko (nie było zlewu), teść "odjechał" z tematem (nie miał środka transportu), babcia "zgasła" ( w mieszkaniu nie było prądu i światła), wujek się "pogrążył" w zeznaniach (stał twardo na betonie). Uprawia pan gierkę z językiem. Proszę zacząć oceniać trafność wymowy swoich promotorów, którzy rządzili przez ostatnie 8 lat. A tak na marginesie, to ziemia smoleńska jest polem chwały.
  • ~autor
    (2016-07-14 20:50)
    "Zdaniem profesora, politycy PiS próbują rozszerzyć znaczenie słowa poległ, by bardziej wzniośle określić wypadek." Nieprawda, oni twierdzą ze pasazerowie polegli w boju (zamachu) a nie w wypadku
  • ~Pilecki
    (2016-07-14 21:43)
    Jeśli polegli, to chyba jako kamikadze. Może chcieli trafić w ruską wieżę, ale z powodu mgły pomylili ją z brzozą? Przynajmniej próbowali.
  • ~a
    (2016-07-14 21:53)
    Pala z polskiego pani minister
  • ~abc de
    (2016-07-14 21:57)
    A jezeli nie byla to normalana katastrofa i osoby decydujace sie na taki ryzykowny lot, mialy swiadomosc zagrozenia. Przesadzanie a priori, jest raczej manifestacja polityczna a nie obiektywnym stwierdzeniem.
  • ~Baltazar
    (2016-07-14 21:57)
    Religia Smoleńska to PiS-u klęska!
  • ~patriota
    (2016-07-14 22:02)
    Bralczyk to pajac i peerelowiec, ktory sluzyl wiernie systemowi. Lepiej niech sie nie wypowiada. Polec, to znaczy oddac swoje zycie za jakas sprawe. Niewatpliwie ofiary katastrofy smolenskiej polegly w misji obrony honoru ojczyzny.
  • ~jerzys
    (2016-07-14 22:36)
    zanim ludzie zgineli to wcześniej rozum polegl
  • ~olo
    (2016-07-14 22:45)
    polegac tak jak zalegac, to legac na czym czy kims, na kanapie sobie polegac mozna trochu po obiedzie, albo calkiem zalegac sie przez tydzien, i stad ja polegam na tobie, to... polegam sobie na tobie jak na kanapie...
  • ~ja
    (2016-07-14 22:51)
    Ale faktycznie CIEMNY LUD (w swojej masie) właśnie taki bełkot kupuje. I na tym płynie populista Nadprezydent. A może by rozpowszechniać wskazanie prof.Bralczyka że "poległ" używane w innej sytuacji niż na polu walki - brzmi prześmiewczo jak np przez studentów po "oblaniu" egzaminu. Bezczelnych pisuarów może powstrzymać tylko ośmieszanie. I tylko to może zrozumieć niestety CIEMNY LUD.
  • ~Joe
    (2016-07-14 23:03)
    jakos ten pedagog nie uczyl prezydenta Komoeowskiego ortografi a teraz taki " mondry " ha ?
  • ~polak gorszego sortu
    (2016-07-14 23:09)
    było na "zaproszenie " omc prezydenta lecha k jednego z winnych tego wypadku komunikacyjnego
  • ~Skuba
    (2016-07-14 23:29)
    Odzczytywanie listy smoleńskiej (graniczonej zresztą do :swoch") to bezczelna indoktrynascja na masową skalę i partyjna propaganda za państwowe pieniądze. Pna jarosław Kaczyński przechodzi granice przyzwoitości w nepotyzmnie, próbując na siłę rekalmować swego nieszczęsnego brata. CIEKAWE KIEDY POJAWI SIE PROPZYCJA BY LECHA K. UZNAĆ ZA BŁOGOSŁAWIONEGO?