Kopalnia otoczona hienami. Mirosław Taras o górnictwie od kulis

| Aktualizacja:

Kompania otoczona była spółkami hienami, które w części należały do związków lub zatrudniały członków ich rodzin albo rodzin polityków. Najczęściej były to spółki, w których KW miała większość udziałów i zamawiała w nich usługi lub zakupy - mówi w rozmowie z DGP Mirosław Taras, były prezes Bogdanki i Kompanii Węglowej.

wróć do artykułu
  • ~to był k...zamach
    (2016-07-23 09:16)
    tak wygląda właśnie mafia węglowa popierana przez mafię z Wiejskiej
  • ~olo
    (2016-07-23 10:09)
    zwiazki zawodowe to posrednik, posrednik miedzy dyrekcja/wlasciciel a robotnik, czyli mafia ciagnaca kase za "ochrone", za "spokoj" w fabryce, za "zyski fabryki", jak pan nam zaplaci to i pan zarobi,nie ? bierze prowizje za posrednictwo, klasyka
  • ~PO to DNO
    (2016-07-23 11:08)
    Tytuł powinien brzmieć: "PiS-owi się chce działać" >Mój zarząd przygotował plan restrukturyzacji KW, a realizuje go obecny rząd PiS, bo koalicja PO-PSL nie potrafiła tego zrobić miesiącami. I tak, jestem z tego zadowolony i muszę publicznie przyznać, że działania PiS w PGG idą we właściwym kierunku. < PO Z PSL DZIAŁAŁA JAK PIJAK CO WYPRZEDAJE Z DOMU CO SIĘ DA!!! W tamtych latach razem z zarządem optowaliśmy za prywatyzacją, która dałaby przychody państwu, jednocześnie nie pozwalając na utratę kontroli operacyjnej nad spółką. Tak zrobiono w KGHM, i to się do dziś sprawdza. Jednocześnie osiągnięto by dwa cele: wpływy do budżetu ze sprzedaży akcji, ale i kontrolę, która nie pozwoliłaby na nieprzewidywalne działania. Stało się inaczej. Państwo, oddając strategiczne aktywo, skusiło się na 1,1 mld zł.
  • ~były ryl
    (2016-07-23 12:42)
    Znam ten ból z autopsji . ZZ to rak drążący nie chodniki kopalniane lecz finanse i umysły tępych żle wykształconych ludzi .
  • ~Kacperek
    (2016-07-23 14:56)
    spróbujcie teraz kupić węgiel bezpośrednio w kopalni - to graniczy z cudem. Opowiadają i piszą że to się nie opłaca że trzeba przez pośrednika i węgiel trzeba mieszać dobry ze złym. Oszustwo na każdym kroku przez tyle lat nikt nie jest w stanie to ukrócić a państwo cały czas do tego szemranego biznesu dopłaca
  • ~stop
    (2016-07-23 14:08)
    Spółka A kupuje towar u producenta. Sprzedaje go z zyskiem Spółce B, ta sprzedaje go z zyskiem Spółce C...., a na koniec towar trafia do Odbiorcy. Kopalni, huty, KGHM...
  • ~olo
    (2016-07-23 16:18)
    To znaczy że Blida nieopatrznie i niepotrzebnie sobie w główkę pukła? Zbytnio wyrywna była? To w końcu ta mafia węglowa jest czy jej nie ma. Była i znikła? Czy jest a jej nie ma? Nie ma a jest?
  • ~nie rusek
    (2016-07-23 09:24)
    Wdać że to prawdziwy komuszek rodem PRL
  • ~ruhcanywBambuko
    (2016-07-23 23:39)
    Bólimy jak za zboże. Kowalski korzysta ze światła, ciepła i.... głupoty - z własnego portfela.
  • ~kuciap
    (2016-07-23 14:29)
    A sam kim byl jak nie hiena? Naprawil cos? Zagwarantowal? Tylko pensje kosil.
  • ~Helena
    (2016-07-24 09:45)
    Coś w tym jest ,już Bieńkowska mówiła że tylko siedzą ,piją i lulki palą!!!!Ciekawe tylko dlaczego p. Wojtunik się tym nie zainteresował????????/
  • ~Emeryt Górnik.
    (2016-07-26 05:38)
    Jest rzeczą nie zrozumiałą, dlaczego Polska importuje tak wielkie ilości węgla z Rosji,skoro istnieje embargo na Polską żywność eksportowaną do Rosji. Czyżby nie można było nałożyć cła na Rosyjski węgiel, a wtedy węgiel nie leżał by na zwałach tracąc swoje właściwości, i by było większe zapotrzebowanie na Polski węgiel.
  • ~totuk
    (2016-07-26 10:44)
    handlowalem lub probowalem czasem z tymi cwaniakami prosty podsluch wywali ich z siodla w kosmos... tylko ze trzeba by im majatki pozabierac wtedy by to mialo sens. Przyklad: przetarg roczny na dostawe oglaszany jest zawsze pod koniec roku... no i dalismy najlepsza cene... uniewaznili przetarg... z tym ze w kolejnym roku zrobili ten przetarg juz w maju... oczywiscie nie zaprosili do przetargu. Tak sie robi biznesy z KW. Albo mam sprzet ktory u producenta na rabacie dystrybutorskim kosztuje 100. A na kopalnie ten sam sprzet wchodiz za 90. To jest mozliwe ale tylko jesli ten sam sprzet wjezdza do kopalni kilka razy. Wybierz sobie wariant... a oni to zrobia. Latwo ich poznac bardzo wielu z nich jezdzi X6. Wiec tylko takie sito wystarczy aby wytypowac grupe do sprawdzenia. Nie oznacza to ze kazdy z X6 to oszust.(to dla troli)
  • ~ff
    (2016-07-24 01:30)
    Piecha jest detektor kopalni ruda i Piecha jest w sejmie zbiek okoliczności???
  • ~GDżul
    (2016-07-23 23:26)
    Mistrzuniu to co w końcu z wunglem bydzie? Bydzie abo nie bydzie i po wiele dla łobywatela?
  • ~Michał
    (2016-08-16 08:59)
    Mafia węglowa to po prostu skandal, po co jest CBA ? Zajmuje sie tylko 3 rzędnymi sprawami bo jak przymkną lekarza nawet bez sensu to jest widowiskowo i bezpiecznie a jak związkowców lub polityków to juz nie, gdzie jest Prezes IK juz nie grzmi? Budowanie nowych kopalń to Polska racja stanu? Dotowanie brudnej energii zamiast przebudowa na bardziej czystą? Nowe technologie mają wszystko uzdrowić ? Zanieczyszenia brudnej energii nic nie zredukuje a tylko nieco zmniejszy, alternatywa jest tylko jedna - całkowita likwidacja energetyki opartej na węglu, jak się pojedzie do np. Krakowa zimą to po prostu koszmar, nie ma czym oddychać, taki smog, zupełnie jak w IX i 1szej połowie XX wieku tylko na znacznie większą skalę. To dotyczy wszystkich w Polsce i całej Europie bez wyjątku, takie jaki zanieczyszczenia jakie generujemy to po prostu straszne, choruje i umiera masa ludzi z tego powodu a nikogo to nie obchodzi ? A koszty ponoszone na leczenie, braki wpływu różnorakich korzyści przez ludzi którzy umierają sile wieku, o społecznych nie wspominając. Z takim myśleniem jesteśmy i pozostaniemy skansenem Europy. Rozwiazanie jest tylko jedno - stopniowa całkowita rezygnacja z brudnej energii tak w innych krajach europejskich.
  • ~Sru
    (2016-07-26 16:02)
    To co wielu na Sląsku wiedziało lub podejrzewało.I co? Dlatego w "demokracji " mamy takie prawa,taki nadzór,a nawet nie ma kary śmierci.To nie humanizm,to asekuracja.
  • ~komuch
    (2016-07-25 15:43)
    Kolejny odkrywca ! Kapitalizm na tym stoi ! Bandyci, gangsterzy, pośrednicy ... multum w jednym. A na nich tyrają niewolnicy-robotnicy ! Sami obalili robotniczy ustrój, sami chcieli być chamami bez przyszłości. Rolnicy cwaniacy w ciągu kilkunastu lat z pańszczyźnianych przeistoczyli się w dotacyjnych krezusów i trują toksyczną żywnością i w spekulują ziemią - własnością całego kraju i narodu. Gratulacje dla solidarnych ****** za super transformację i oddanie kraju kryminalistom !
  • ~Grzechu_comeback
    (2016-07-26 11:37)
    "Gdybym to zrobił, kilku panów siedziałoby dziś w więzieniu. " Zapomniał pan,że gdy pańska partia dostała po uszach za knajpiane interesiki, to nagrywanie zrobiło się passe a nawet "zatrutym owocem"??? "Próbowałem, ale związkowcy od razu ciosali mi kołki na głowie. " Dziecinne tłumaczenie.... to KTO był Zarządem???
  • ~rolnik
    (2016-07-26 09:04)
    Panie ten "po owocach ich poznacie" takich managerów i dyrektorów jak pan powinno dawno wysłać się na szczaw i mirabelki. Koszt wydobycia 1 tony węgla kosztuje w granicach 200 zł, a wy sprzedajecie go po 700zł. Koszt jeszcze mógłby być niższy gdyby nie było prezesów, spółek i innych pijawek w kopalni. Dajcie ten biznes w ręce Polaków , górników, oni to bedą łopatami wydobywać i ten swój urobek sprzedadzą, a wy nie będziecie dokładać do tego węgla. No ale co z prezesami?