Anda Rottenberg o przeczuciu wojny: Gałęzie jabłoni uginają się od owoców, jak w sierpniu 1939 r.

| Aktualizacja:

"Ludzie śmieją się, zapraszają na kolację, żyją. I ja też tak żyję. Choć czasem patrzę, że taki też był sierpień 1939 r. I też jest tak dużo jabłek i grzybów. Wracałam z weekend z Drohiczyna, przejeżdżałam obok sadów i widziałam gałęzie uginające się od owoców. Pomyślałam: jak w sierpniu 1939 r., ale oczywiście nie powiedziałam tego na głos. Jeszcze rok temu tak nie myślałam, ale może wtedy nie było urodzaju jabłek" - mówi w rozmowie z DGP Anda Rottenberg, historyk sztuki, krytyk i kuratorka sztuki.

wróć do artykułu
  • ~bolo bejsbol
    (2016-08-11 20:17)
    nie wiem , kto to ta pani, niemka , Polka -wspomina 39, to musi miec pod 100 lat, co chce przekazac -nie wiem, wspomina cos o deanzyfikacji, ale nie wspomniala o niemieckich obozach zaglady ?- przeciez to punkt sztandarowy niemieckiej prasy - dziwne juz ulega zapomnieniu ? oczekuje na wojne ? porownuje czasy -chyba wpisuje sie w propagande niemiecka w Polsce.
  • ~antykoleś
    (2016-08-11 20:19)
    Co za brednie! Oszalała ba starość?
  • ~Klaus
    (2016-08-11 20:23)
    Większych głupot dawno nie czytałem. Starszej pani szwankuje rozum
  • ~Bary
    (2016-08-11 20:35)
    Pani Rottenberg niech Pani ucieka z Niemiec. Potomkowie pastuchów bawarskich którzy uwierzyli w latach 30 stych ze są Bogami maja się dobrze i żadna dezanyfikacja ich bawarskich pastusich rozumków nie zmieniła Pani mi uwierzy bo znam paru takich. W kościołach bawarskich wiszą zdjęcia SS-manów i innych zbrodniarzy i czczą ich baqrdziej od świetych. Z takim nazwiskiem długo Pani w Niemczech nie pociągnie jak wybuchnie wojna.
  • ~Soplic
    (2016-08-11 20:41)
    "Marsze KOD-u są co prawda beznadziejne, nie widzę światełka w tunelu, ale też nie wypada nie pójść" I do tego miejsca doczytałem, człowiek chodzący ma masze alimenciarza to debil, debili nie warto słuchać.
  • ~sciema
    (2016-08-11 20:45)
    Nie ma nic gorszego jak cos wspolnego a wojna jak ma byc to i tak bedzie.
  • ~cid
    (2016-08-11 20:54)
    Coś to wszystko takie znajome..."wyngiel przywiezli...wojna będzie. Przed wojną tyz był"...;-)
  • ~Kamilia
    (2016-08-11 21:08)
    A u mnie w sadzie latoś nie obrodziło - z wyjatkiem zarobaczonych sliwek
  • ~rumchelka
    (2016-08-11 21:11)
    Apokalipsa w wydaniu Frau Rottenberg i nagle ujrzalam trzeci znak...ten znak to KOD! zwiastun wojny.
  • ~pardons
    (2016-08-11 21:22)
    Oni sa chorzy psychicznie i coraz ciezej sie to czyta obled
  • ~wiem
    (2016-08-11 21:25)
    ma Pani racje.
  • ~??
    (2016-08-11 21:54)
    Ciekawe na czym opiera się twoje potomstwo ?
  • ~karruzela
    (2016-08-11 21:57)
    Mosad ma wiele twarzy. Propaganda anty Polska w wydaniu niemieckiego pisma cytującego "zdechłe myśli" warta kubła śmieci.
  • ~jb
    (2016-08-11 21:57)
    Ciekawe czy zwiastunem wojny w 1939 roku było odbieranie lewych doktoratów, tym co to je dostali po znajomości?
  • ~slowianka
    (2016-08-11 22:07)
    Opowiesci z krypty i kto to jest ta osoba , nazwisko nie Polskie , pogadala nic nie znaczacy artykulik ide spac.
  • ~I
    (2016-08-11 22:23)
    Może znajdzie pani obrazek do celi dla Tuska jak Kaczyński z nim skończy za jego liberalizm....może jakieś wargi sromowe w ramce będą pasowały do liberalnych pomysłòw platformy.
  • ~aaas
    (2016-08-11 22:31)
    Wszystkie komentarze powyżej potwierdzają tezę Pani Ady, naród skretynialy jak w 1939...należy mu się podobne lanie i wszyscy tzw patrioci i czciele bandytów wykletych się ulotnią
  • ~piotr
    (2016-08-11 22:57)
    Ta kobieta po raz kolejny pokazuje ze ma objawy ciezkiej psychozy. Obawiam sie ze tego chyba sie juz nie da leczyc ambulatoryjnie - pozostaje zaklad zamkniety.
  • ~ect...
    (2016-08-11 23:02)
    Kolejna szczujnia i propaganda!!! Ile ta pani miała lat 76 lat temu, w 1939r. że tak świetnie pamięta jak obrodziła jabłoń. Odnoszę wrażenie, że dla najwyżej kilkuletniej dziewczynki w 1939 r. to wszystko wyglądało inaczej. Niech ta pani pójdzie do psychiatry, który zaaplikuje jaj lekturę "Świat o oczach dziecka". Straszenie wszystkich wojną niczego nie zmieni, to taktyka finansjery, która bez wojen niczego by się nie dorobiła nigdy!!! Teraz jeden z największych kryzysów na świecie, więc okazja do wywołania wojny, która zredukuje kosmiczne zadłużenia i drukowanie pieniędzy bez pokrycia, taka prawda!!!
  • ~abc de
    (2016-08-11 23:13)
    Zrobila wiele zlego polskiej kulturze, lansujac bezgraniczna glupote i sabotujac wartosciowa sztuke. Nalezy do tych co chcieli zrobic z Polakow oglupialych niewolnikow narodu "wybranych/przekletych"