Amerykański filozof o programach typu 500+: Dają sygnał, że pieniądze spadają z nieba

| Aktualizacja:

Myślę, że tego typu programy nie są dobre. Po pierwsze, opierają się, jak każda redystrybucja, na zwykłej kradzieży. Po drugie, dają sygnał społeczeństwu, że nie trzeba brać odpowiedzialności za swoje życie, że pieniądze nie muszą być wynikiem pracy i wysiłku, że spadają z nieba. To bardzo szkodliwa lekcja. To mnie właśnie smuci w polityce państwa opiekuńczego, że opiera się na bardzo pesymistycznej wizji człowieka. Jest on w niej za słaby, za głupi, żeby samemu radzić sobie w życiu - mówi w rozmowie z DGP amerykański filozof, Andrew Bernstein.

wróć do artykułu
  • ~Ob
    (2017-04-17 09:29)
    Macie wybór albo 500+ i dbałość PiSu o uczciwych obywateli albo kamieni kupę w wykonaniu PO która dbała tylko o to aby żyło jej się lepiej
  • ~eATHE
    (2017-04-17 09:15)
    W USA socjał jest bardziej rozbudowany z czego bez skrupułów korzystają kolorowi i inne mniejszości
  • ~Gosc
    (2017-04-17 09:03)
    Tak jak imigranci, 500+ nauczy ludzi, że wystarczy mieć bardzo dużo dzieci jako źródło wszelkich i dużych zasobów finansowych, bo czy tak właśnie imigranci islamscy nie interpretują swojej wyższości nad Europejczykami? A jeszcze ludzie będą domagać sie podwyżki tego 500+ tak jak zarobków i to co teraz jest "wynalazkiem wyborczym" dla PiS stanie sie prozaicznym punktem nie wartym głosowania na nich.Kasza manna spadająca z nieba juz w biblii była rarytasem-to przy okazji świąt takie skojarzenia.
  • ~ast
    (2017-04-17 08:51)
    PO kombinuje jak zabrać 500+!!!!
  • ~mmm
    (2017-04-17 08:19)
    Macie dwie obsesje. 500+ i Misiewicz. Może to da się leczyć.
  • ~mmm
    (2017-04-17 08:17)
    Może pieniądze nie biorą się z nieba, ale takie wypociny można wyjąć z każdej d**y. Plącze sie filozof we własnych zeznaniach, np. wychwalając Edisona i negatywnie mówiąc o Jobsie. Obaj byli siebie warci. Itede itepe. I za swoje wypociny kasuje 40k USD. Każdy z tych dolarów spadł mu z nieba, bo on sam nic wartościowego nie zrobił.
  • ~M.
    (2017-04-17 08:13)
    Myślę, że 500+ to bzdura. Robi dobrze rodzicom Jessic i Brajanków. Później to dziadostwo wypisuje na szajsbooku, że "szlachta nie pracuje". Pomoc rodzinom należy się na 100% i to nie podlega dyskusji. Najlepiej byłoby, gdyby proporcjonalnie, w stosunku do liczby posiadanych dzieci zwiększać kwotę wolną od podatku.
  • ~bipolardog
    (2017-04-17 07:56)
    Co za śmieszny filozof... Wychwala arystotelesowską racjonalność, a słowem nie zająknie się o tym, że decyzje konsumenckie podejmowane są pod wpływem emocji. I to właśnie umiał Jobs - wzbudzać emocje, bo iPhone to nie jest żadna rewolucja - to emocje. Ignorant i fanatyk. Boże chroń nas przed takimi.
  • ~et
    (2017-04-17 07:31)
    Yhm, czyli jak dobrze rozumiem, według tego pana, jeżeli jesteśmy słabi, mało przebojowi itp. bo tacy się urodziliśmy i takie otrzymaliśmy wychowanie i takich stworzyła nas natura to mamy pecha. Pan jednakże zapomniał o jednym: każdy człowiek jest inny i jedynie żyjąc w symbiozie z innymi gatunek ludzki może przetrwać. Steve Jobs nie był wychowywany przez biologicznych rodziców, ale miał szczęście bo Ci ludzie bardzo go kochali. Dali mu poczucie bezpieczeństwa, stabilności. Pewnie gdyby urodził się w Bangladeszu w ubogiej rodzinie to byłby nikim. I w tym sęk. Programy pomagające wyrównywać nierówności społeczne powodują, że ludzie żyją lepiej, mają szansę poznać, jak można żyć. Ich dzieci mają poczucie większego bezpieczeństwa i wartości więc mają szansę osiągnąć w życiu więcej a tym samym zarabiać pieniądze i osiągać więcej. Bieda rodzi biedę, pieniądz rodzi pieniądz. A ludzie z takimi poglądami jak pana filozofa tworzą jedynie społeczeństwa kastowe gdzie Ci mniej mądrzy i gorzej urodzeni są zdani na los tych przedsiębiorczych-panów. Oczywiście nikt nie każe nikomu pracować wrednego przedsiębiorcy ale jak nie jest on wstanie walczy na rynku pracy to znaczy że ma klepać on i jego dzieci biedę. Wielka Brytania w czasie największego swojego rozkwitu, wyzyskiwała kolonie a jej obywatele nierzadko żyli w ubóstwie, dzieci pracowały w kopalniach, za co niedawno przepraszali.
  • ~Bina
    (2017-04-17 06:43)
    Naszemu rzadowi pewnie spadaja popieram ideologie filozofa nieporadni wyciagaja reke po darmoche to elektorat pisu
  • ~zgaga
    (2017-04-17 06:33)
    Ale gdy jakis czlonek rady nadzorczej z politycznego nadania i z brakiem kompetencji zarabia miliony, to pieniadze mu z nieba nie spadaja? A dyrektorowi banku nawet z pewnymi kompetencjami inkasujacemu gruba kase kilkadziesiat razy wieksza niz jego pracownicy, to nie spada ona z nieba? Trzeba sie buntowac na widok takich patologii.
  • ~Rudy102
    (2017-04-17 03:24)
    Coooo!? A jak wytłumaczy pan amerykański filozof te amerykańskie "socjale" na których pokolenia całe kolorowej ludności żyją na koszt podatnika! I nie chodzi tu tylko o dzieci. Tam nie dostaje się "dodatku", tam państwo płaci za wynajęte mieszkanie czy nawet dom z ogródkiem, ogrzewanie, prąd, jedzenie a nawet... abonament telefonu komórkowego. To dopiero są pieniądze z nieba spadające!... Ale boli niektórych, że polskie rodziny mają wsparcie, pierwszy raz w historii...
  • ~babcia
    (2017-04-17 00:41)
    Filozof, ktorego autorytetem jest Ayn Rand, sam sie dyskredytuje. Niestety.
  • ~Sagan
    (2017-04-17 00:13)
    Ten Amerykanin to filozof chłopski czyli zjadł świeczkę wypił naftę i po ciemku siedział.To politycy trwonią pieniądze podatników i myślą że one spadają z nieba.
  • ~Maja
    (2017-04-16 22:09)
    Panie filozofie jak Niemcy oddają nam Polakom zagrabione 850 miliardy dolary w II wojnie światowej a potem gnębieni przez Sowietów jałmużnami zamiast godziwych zarobków wtedy my Polacy będziemy zarabiali tak jak Niemcy i nasze dzieci będą otrzymywały taki zasiłek na dzieci jak w Niemczech czy w Ameryce to wtedy niech pan filozofuje.
  • ~Elvis
    (2017-04-16 21:32)
    Szwedzi chyba nie czytają wypowiedzi tego rodzaju filozofów i dzięki temu mają dobrobyt.
  • ~Miasto
    (2017-04-16 21:19)
    PiS znaczy Bieda!
  • ~Norge
    (2017-04-16 21:17)
    BUJAJ sie szurniety Yannkiessie, martw sie o swoich Mega Zlodzieji Banksterow z WllStreet, ktorzy OKRADAJA narod amerykanski i inne narody Swiata.
  • ~bertsi
    (2017-04-16 21:10)
    Na jakim uniwersytecie on pracuje? Wujek Google Scholar nie może zidentyfikować filozofa nazywającego się Andrew Bernstein. Zna tylko Johna Andrewa Bernsteina.
  • ~Te 2 kwestie
    (2017-04-16 20:33)
    1. Problemem jest następująca kwestia: jak oferować programy pomocowe, społeczne, rozwojowe, pro-demograficzne nie dołując siły nabywczej pieniądza, czy i nie napędzając inflancji w Polsce? Przecież szeroko rozumiana pomoc społeczna, czy system - dość rozbudowany zasiłków dla bezrobotnycy, i pozostałych - funkcjonuje od dobrych lat kilkunastu/ paru-/ kilku-dziesięciu w Niemczech, ale i we Francji, we Skandynawi i w G.B.nad Tamizą? 2. PROSZĘ, wklepujcie codziennie hasło do googleów: "Schetyna, TuDSk, P.O. żyło utrzymując się przy Władzy, źerując na Nędzy i Brazylizacji Polski. I nadal chce być przy Władzy, by żerować na Nędzy i Patologicznej Biedzie T.U. W Polsce!"

Może zainteresować Cię też: