Polsko-żydowska historia mądrości i pragmatyzmu [OPINIA]

| Aktualizacja:

Urodzony w Warszawie Konstanty Rokicki i pochodzący z Sanoka polski Żyd Juliusz Kühl w latach 40. mogliby być uosobieniem gombrowiczowskiej synczyzny. Nie ma w nich patosu. Życiorysy wolne są od lukru, a doświadczenia zawodowe nie noszą śladu paździerza, którym pachniała przedwojenna Polska.

wróć do artykułu
 • ~Londoner
  (2018-02-13 08:18)
  Owoce tego "pragmatyzmu" mamy do dzisiaj i mielismy przez stulecia. Z diablem nie ma paktow, krotkoterminowe korzysci trzeba splacac przez stulecia.
 • ~SU-CZES-TWO!!!
  (2018-02-14 03:23)
  To jedyne adekwatne słowo, które się nasuwa w kwestii tej kolejnej rozpętanej przez Ży-dów awan-tury!!!
 • ~mądrość #1
  (2018-02-23 03:56)
  Bez "ży dów" świat byłby lepszy.
 • ~Cyn ik o stoickim (na razie!) usposobieniu
  (2018-02-14 05:02)
  Ja tak na marginesie tego "pragmatyzmu"! ----------- Mądre, przytomne, zdrowe na umyśle i kochające swój kraj narody wcale się zży dami nie certoliły i nie czekały, ażży dzi pozmieniają sobie nazwiska na Mazowiecki albo nawet Warszawski lub Londyński i tak się u nich rozplenią, rozpanoszą i tak zbezczelnieją, żeby je oskarżyć o jakiś "ant-ysem-ityzm"! + + + I wmówić im, że ich największym wrogiem jest chrześcijaństwo! +++ I przy-włas-zczyć sobie Jasną Górę albo Lourdes!!! - - Po prostu już kilkaset lat temu zorientowały się, w jakie bambuko grają z nimi ci pej saci eskimosi i edyktami władców zawczasu wyperdoli łyży dów ze swego terytorium i skrupulatnie dopilnowały, żeby się udali tam, gdzie pi ep rz rośnie! (Anglia 1290, Francja 1306, 1394, Hiszpania 1492, Portugalia 1497) !!! A potem te kraje rozwijały się i kwitły, a ich wszyscy obywatele się bogacili i żyli dostatnio! >>> Niestety - chociaż w Polsce pi ep rz nie rośnie - to jednak naiwni Polacy dali sobie kiedyś prze zży dów wmówić, że on w Polsce rośnie, i pozwolili wygnanym ze zdrowych pań stwży dom się w Polsce osiedlać! Jak zwykle nie skorzystali z cudzych doświadczeń i błędów i postanowili wszystkiego doświadczyć na własnej skórze i popełnić wszystkie błędy znane innym od wieków! I tak jest do dzisiaj! Bo niestety - przez te 450 lat od czasów Kochanowskiego polski mo-tło-ch nie zmądrzał ani na jotę, chociaż znane słowa poety każde następne młode pokolenie tego mo-tłoc-hu wkuwa gorliwie na pamięć i potem równie "odkrywczo" co bezmyślnie powtarza je przy byle okazji jak papuga, co to się za pawia uważa, ale koniecznie chce jednocześnie zostać pawianem i świecić przed światem szkarłatnym skopanym, posiekanym i POsypanym prze zży dów pi ep rzem za-dem! - A - jak wiadomo - jaka "młodzież" - taka "przyszłość narodu"! Szczęścia życzę - bo powiadają, że głu pi ma szczęście! Ale ja na Waszym miejscu za bardzo bym na to nie liczył! Zwłaszcza teraz - kiedy znowu zasiedliście do pokerka zży dami! - I znowu zaczynacie przegrywać ojcowiznę!
 • ~Starsi i mądrzejsi od wieków myślą racjonalnie!
  (2018-02-14 03:21)
  Dlatego dla nich zawsze ważne jest to - czy na końcu się "opłaci"?! - Bo co prawda Niemcy parę milionów "starszych braci" puścili z dymem - ale to nieistotne, to w gruncie rzeczy pikuś i nie o to chodzi w całej zadymie! - bo liczy się to, ile kasy można dzisiaj z tego dymu wydusić! Dlatego podczas wojny amerykańscy Ży dzi nie kiwnęli nawet palcem w bucie - tylko już wtedy "inhalowali" w wyobraźni ten upajający dym, czuli jego realną gęstość, aromat i ciężar właściwy (19,3g/cm3) i już w trakcie tej inhalacji powstawała porywająca i oszałamiająca wizja tego, z czym dzisiaj mamy do czynienia!! - Dlatego Niemcy są dzisiaj przez Kneset uznawane z wdzięczności za "dobrą robotę" za najważniejszego w Europie partnera strategicznego - a Polska nie!!! Bo my potrafimy tylko robić zadymy na ulicach i produkujemy tylko jakiś mizerny dymek z jakiejś rachitycznej kukły "ży da" - a Niemcy za takie sprawy biorą się metodycznie i dymią w specjalnych instalacjach na skalę przemysłową! Mam nadzieję, że już kombinują przy jakimś nowym projekcie... ... znacznie tańszym, znacznie bardziej efektywnym i na znacznie większą skalę!
 • ~Dyrektor Fabryki Prostowania Mebli Giętych
  (2018-02-14 03:20)
  Wśród propagandystów Przedsiębiorstwa Holokaust SA popularna jest teza - jakoby Niemcy dlatego ulokowali największą swoją maszynę zbrodni (Auschwitz-Birkenau) na terenach przedwojennej Polski (a konkretnie na terenach Galicji! - bo byli rzekomo pewni kolaboracji Polaków w tej swojej zbrodni! - Ale jeden rzut oka na mapę wystarcza, żeby się zorientować, że praktyczni i oszczędni Niemcy zatoczyli na tejże mapie koło obejmujące swym zasięgiem tereny od Siedlec do Bratysławy i od Łodzi do Lwowa - czyli tereny najbardziej w Europie nasycone starozakonnymi spośród będących podczas wojny w niemieckim posiadaniu - i - żeby zaoszczędzić na kosztach transportu - gdzieś nieopodal środka tego koła zlokalizowali (oprócz Auschwitz - także w Bełżcu, na Majdanku i w Sobiborze) swoją nowoczesną jak na owe czasy i bardzo wydajną fabrykę do przetwarzania chudych Ży dów na abażury i nesesery - a tych przy kości na mydełko "Fa" (taki zabawny skrót od ulubionego przez Niemców słowa "faszyzm"!), które na masową skalę produkują do dzisiaj korzystając z wojennych zapasów łoju!

Może zainteresować Cię też: