Wróbel: Obejrzałem oba "Dywizjony 303". Diabeł mnie podkusił…

| Aktualizacja:

Obejrzałem oba "Dywizjony 303". Diabeł mnie podkusił… Ten tak zwany "angielski" jest filmem bardzo średnim, wystarczy powiedzieć, że nawet Dorociński gra nudno, deklamując i robiąc najbardziej oczywiste miny.

wróć do artykułu
  • ~Polak
    (2018-10-05 22:00)
    Amerykanie kręcą filmy o wszystkich zdarzeniach ze swojej histori , prawdziwych i zmyślonych . Zawsze epatują patriotyzmem i nikomu to nie przeszkadza . Polskie filmy albo filmy o polskich osiągnięciach są oceniane czy to sztuka najwyższych lotów . Po co ? Większość ludzi to przygłupy , przepraszam za prawdę ale tak jest . Weźmy inny przykład , historia muszkieterów przerabiana na tysiąc sposobów : komedia, dramat i co tylko . Dziś każdy wie że było takich czterech gości i połowa zna ich imiona . Jeśli historia Panoni ,Scyti, Hyperborei, Lechi , Sarmacji , Rzeczypospolitej będą miały taką promocje to będziemy mówić np o 300 husarzach i pancernych którzy rozbili nawałnice pod Hofowem ( bez strat ) a nie o Termopilach gdzie wszyscy zginęli .
  • ~So much for Sparrow
    (2018-10-04 15:35)
    Nie zgadzam się z Panem Wróblem. Jestem baaardzo daleki od tzw. "dobrej zmiany" i tego całego "narodowego" bełkotu, ale o wiele bardziej podobał mi się film polski. Owszem, nie jest to arcydzieło, ale też nikt nie oczekiwał chyba, ze powstanie polskie "Przeminęło z wiatrem". A porównania do "Dunkierki"? Cóż, wynudziłem się setnie, a jestem pasjonatem tamatu Drugiej Wojny Światowej. A Kenneth Branagh - przyszedł, pochodził po pirsie, poszedł i... skasował. To lepsze niż Dorocińsk, czy Adamczyk?
  • ~imwatchingyou
    (2018-09-18 22:32)
    Interesująca opinia panie Wróbel, ale wybiorę się na film tak, czy inaczej, bo lubię mieć własne zdanie na dany temat. Słyszałam też, że książka amerykańskich autorów (małżeństwa Olson i Cloud) o Dywizjonie jest ciekawa, czytał ktoś?
  • ~Iza Bella
    (2018-09-17 21:57)
    proponuje przy okazji obejrzenia filmu przeczytac ksiazke "sprawa honoru dywizjon 303 kosciuszkowski" - wiadomo, ksiazka lepsza :D
  • ~Kamila
    (2018-09-17 17:03)
    Ja na film dopiero się wybieram. Zabrałam się za książkę Lynne Olson „Sprawa honoru Dywizjon 303 Kościuszkowski" - potem film. Wiele razy już nacięłam się idąc najpierw na film, a potem czytając książkę. Powiem tak, jest super. Warto przeczytać. Film to film, wizja reżysera. Książka ma jednak tą magie, a ta jest fajnie napisana.
  • ~ld
    (2018-09-15 16:33)
    przy okazji promocji filmu polecam rowniez ksiazke "sprawa honoru dywijon 303 Kosciuszkowski". swietnie sie czyta i jest tam mnostwo bohaterskich historii naszych pilotow.
  • ~rycho
    (2018-09-14 13:22)
    po 15 minutach zasąłem obudził mnie sąsiad i wyszedłem z kina a angielską wersję przetrzymałem do momentu z sztandarem ,kto to wymyślił?
  • ~loża szyderców
    (2018-09-13 09:11)
    Krytyk to taki śmieszne zajęcie. Sam nie potrafi kamery włączyć, czy jajecznicy nie przypalić a ze znawstwem bluzga lepszych od siebie w dziedzinie którą sobie przypadkowo obierze. Im bardziej bluzga tym więcej braw zbiera od gawiedzi. O gustach się nie dyskutuje, wiec zamykam temat.
  • ~Środa
    (2018-09-11 12:28)
    Świetnie ze Polacy chwała Polaków i ich postawy.Cieszmy się i szanujmy bohaterów bo wartości z przeszlosci tworzą przyszłość.
  • ~poi
    (2018-09-11 10:07)
    Dorociński stałby w trzecim szeregu aktorów z czasów komuny. Czasem coś by dostał, ale talentu za mało żeby na główną rolę. Taki był poziom aktorstwa w Polsce. A bez dobrych aktorów ******* bata nie ukręcisz.
  • ~SOLIDARNA ZDRADA
    (2018-09-09 10:36)
    OD 30 LAT KIEDY WŁADZĘ PRZEJĘLI OBROŃCY NARODU A W SZCZEGÓLE ROBOTNIKÓW PRZED KOMUNIZMEM MAMY INSTYTUCJE WYPROWADZAJĄCE NARODOWY MAJĄTEK JAKI MIAŁ TRAFIĆ DO KIESZENI SUWERENA , DO PRYWATNYCH ŁAP KLUCZYKÓW, KACYKÓW I RESZTY KRYMINALNYCH BANDZIORÓW ORAZ BYŁYCH OKUPANTÓW I SOJUSZNICZYCH ZDRAJCÓW. HAŃBA
  • ~w siną dal
    (2018-09-08 11:32)
    Wróbel jak zwykle odleciał !!
  • ~kot
    (2018-09-08 11:31)
    Lepszy kamień w garści niż Wróbel na dachu !
  • ~projekt Mitteleuropa
    (2018-09-08 09:36)
    Dziś der dziennik szczuje sowieciarzy i szmalcowników na patriotów ,łapkami sugerując,ze zdrajców jest więcej w Polsce.Jutro będzie na odwrót.
  • ~Jaco
    (2018-09-08 01:58)
    Cóż....dobrze ze wogole oba te filmy powstaly.Czytalem w mlodosci "Dywizjon 303" Oraz wiele innych ksiazek tego typu o tym dywizjonie,oraz o innych Polskich dywizjonach walczacych za nas na obczyznie.Z ciekawosci obejrze Obecne ekranizacje tych wydarzen.Ale swoja droga czekam film pt "Cyrk Skalskiego" o ile takowy powstanie.To byli lotnicy z bitwy o Anglie przetransportowani do Afryki.Tam tworza dywizjony Polskie.Ale to co wyprawiali w powietrzu ze szkopami.....nazwano Cyrkiem Skalskiego.Bo rzeczywiscie to byl cyrk w powietrzu.Afryka to bylo drugie miejsce gdzie nasi lotnicy sie wslawili w bitwach powietrznych.Przeczytalem o tym mase ksiazek.Niestety Historia konczy sie smutno.Po powrocie do Polski pan Stanislaw Skalski-dowodca zostal aresztowany za wspolprace z wrogiem (za wspolprace z Anglikami).Wtedy juz mielismy w PL komunizm.Nie pamietam ile przesiedzial.Ale chyba z 10 lat.Przez to bardzo ******** na zdrowiu.Wielki czlowiek i bardzo skromny.Ktory bez wachania oddal by zycie za kraj.Trzeba poczytac troche ksiazek by zrozumiec jakim byl czlowiekiem.Nie moge sie doczekac ekranizacji.
  • ~ja 58
    (2018-09-08 00:41)
    Ale to są filmy i fabuła jest dla widzów.Jeżeli pan Wróbel szuka patriotyzmu to musi być dokument.A wtedy prawda jest trudna, medal ma dwie strony.
  • ~putto
    (2018-09-07 23:33)
    a co z filmem o zamachu smoleńskim to jest dopiero arcyknotodzieło
  • ~już było jak jest za pisu
    (2018-09-07 19:03)
    Młody jesteś wrobelku, to nie wiesz nic o socrealiźmie w *kulturze*, jaki stworzył rząd B.Bieruta /współczesny rodzicom prezesa wiadomo czego/ w systemie ucisku nakazowego
  • ~idz oglądać PO raz kolejny
    (2018-09-07 18:31)
    Wróbel z twoim stanem intelektualnym to dorosłeś tylko do oglądania Idy .
  • ~M
    (2018-09-07 17:49)
    Byłam na obydwu produkcjach. Brytyjski to poprawny film telewizyjny z rzeczowym wytłumaczeniem skad się wzieli i dlaczego w Anglii walczyli Polacy. Rola P Dorocinskiego jest rolą 2 planową _ gra Urbanowicza z psychologicznym przezywaniem okropnosci wojny w Polsce.Angielscy aktorzy w rolach Polaków przyjemnie mnie zaskoczyli. Efekty walk _ słabe. Film Polski to realizacja A Fiedlera. Wycinek Bitwy o Anglie .Efekty b dobe, walki powietrzne wciagaja. Kazdy z bohaterów zasluguje na odrębny film a w czasie kinowym jest jedynie naszkicowany . P Andrzejczyk jako Urbanowicz mniej przekonujący chociaż to rola pierwszoplanowa. Młodzi aktorzy przekonują. Myslę ze warto spędzić wieczór w kinie.