Janusze, mieszczuchy, nieroby. To im Polska zawdzięcza sukces

To świetnie, że awansowaliśmy do grona 25 najbardziej rozwiniętych państw świata, obok USA, Niemiec czy Japonii. Czas na szczerą odpowiedź, komu to zawdzięczamy.

wróć do artykułu
 • ~z.
  (2018-10-06 11:22)
  Komu zawdzieczamy ? Az boje sie napisac , ze Polacy zawdzieczaja to sobie, gdyz wg. der Dziennika odpowiedz zapewne powinna byc Frau Merkel...
 • ~m-53
  (2018-10-06 09:25)
  1. Roztropność 2. Sprawiedliwość 3. Umiarkowanie 4. Męstwo Oto "cnoty główne, kardynalne" - chrześcijańskie.
 • ~mlkpoi
  (2018-10-06 17:19)
  Bardzo ladny tekst. Ma jedna wade: w Polsce praktycznie nie ma klasy sredniej. Szacunkowo zaledwie ok. 7-8% Polakow kwalifikuje sie do klasy sredniej. To jest nic. Zas uzycie slowa "burzuazja" jest wielkim naduzyciem i swiadczy o tym, ze Autor go nie rozumie (bo i skad? z podrecznika? z wikipedii?). Burzuazja to znacznie wiecej niz niz klasa srednia, do ktorej mozna w miare sprawnie dolaczyc. Burzurazja to dziesiatki lat/pokolenia wszyskiego, o czym Autor ewidentnie... nie ma pojecia! Chodzi o styl zycia, kindersztube, stabilnosc, osadzenie w spoleczenstwie oparte na dziesiatkach lat, stroj, wychowanie dzieci, sposob zycia, poglady, dziedzctwo, itd, itp. Burzuazji w Polsce nie ma i nie bylo. NIGDY.
 • ~uchodzca_z_iranu
  (2018-10-06 17:03)
  Ja myślę że zawdzięczamy to dwóm cechom: prawu i sprawiedliwości.
 • ~Kamil
  (2018-10-06 14:48)
  Prosze sobie zajrzeć do artykułów polityki z ostatnich tygodni na ten temat. otoz drogi panie urzednicy jak wszyscy ci ktorych praca jest wynagradzana z budzetu nie stanowia klasy sredniej. warto siegnac po wiedze o tym jak niemcy, jako jedyny bodaj kraj zdefiniowal klase srednia, jako osoby ekonomicznie niezalezne od budzetu panstwa.
 • ~akurat
  (2018-10-06 20:51)
  Polska to bida, a nie 25 gospodarka, jakies spekulanty, obce fabryki i obcy handel, kilka milionów na emigracji. Wystarczy popatrzeć na domostwa, tak gdzie pracują za granicą, i tam gdzie zadłużeni na 30 lat, to jeszcze wygląda wizualnie przyzwoicie, ale tam gdzie ludzie żyją z pracy w Polsce to brud, smród i ubóstwo.
 • ~akurat
  (2018-10-06 20:58)
  trzeba zrobic bilans winien - ma i wyjdzie jaka to gospodarka świata.
 • ~R. Skrzycki
  (2018-10-07 08:16)
  Bo trzeba brać przykład z naszych sąsiadów Czechów, którzy nie psioczą na nikogo jak nasze pipki polityczne. Już Roman Dmowski w 1903 roku pisał, że powinniśmy ich naśladować i dbać wyłącznie o swój interes narodowy. Decyzje o naszych działaniach powinny zapadać w Polsce a nie w Telawiwie moskwie Berlinie czy Waszyngtonie
 • ~staszek
  (2018-10-06 21:02)
  A ja się czuję burżuazją zwłaszcza w konfrontacji z klasą średnią tworzoną przez PiS w postaci synekur w spółkach skarbu Państwa.Wystarczyło pożyczyć prezesowi forsę i już się ma radę nadzorczą.Więc jak można nie czuć przepaści,która dzieli białych ludzi od tych wspomnianych wyżej.
 • ~wazuzu
  (2018-10-06 18:40)
  unia europejska mogla by byc 1 z podmiotow klasy sredniej.bez pomocy finansowej unii polska nigdy nie wyszla by z wplywow rosji.po czesci spoleczenstwo zaplacilo cene najwieksza cene.zwykly kowalski ma dzisiaj wiecej stresu a korporacje zachodnie nakrecaj zwykly rynek.klasa srednia w ameryce i europie praktycznie zanika.korporacjonizm jest nowym zalacznikiem 21 wieku.wyksztalcenie nie zawsze niesie za soba rozwoj kraju.liczy sie inwestycja liczby i szkolenie kadry aby taka korporacja dzialala.szlachta,burzuazja i klasa srednia trafily do lamusu.MADE ii CHINA jest synonimem 21 wieku.w kanadzie gdzie mieszkam klasa srednia zanika w imie korporacji i tzw globalizmu.wyksztalcenie to syymbo i synonim tzw prestizu w spoleczenstwie.nie wiem w jakim sensie zalicza sie klase srednia do takich rzeczy.kursy i szkolenia sa wlasnie podstawa aby zwykly kowalski mogl wykonac prosta prace.uniwersytety tylko w 10% gwarantuja zdobycie dobrze platnej pracy.reszta musi sie przekwalifikowac.urzednicy zas sa po to aby egzekwowac prawo i rozliczyc Januszy z tzw taxow czyli podatkow.klasa srednia niema nic do powiedzenia w dzisiejszym swiecie.inwestycje oraz egzekwowanie prawa a co za tym idzie rzadowe inwestycje.rozwoj kraju zalezy od inwestycji korporacji oraz inwestycji rzadowych z podatkow.tak wiec klasa srednia jest tylko wyznacznikiem ale nie motorem napedowym kraju.cheap is good.tanie jest dobre.niemcy i ich inwestycje w gospodarka polska poniekad sa polskim motorem rozwiniecia kraju dodam tez pracowitosc rodakow i mnie.