Mecenas o ustawie dezubekizacyjnej: Pięć skarg do EPTC to taka próbna seria - zobaczymy, co z nimi ten sąd zrobi

| Aktualizacja:

"Mam nadzieję, że Trybunał odpowie jeszcze w tym roku. Ta pierwsza odpowiedź będzie krótka: przyjmujemy bądź nie przyjmujemy skargi. Liczę jednak na to, że skargi zostaną przyjęte do rozpoznania" - mówi mecenas Anna Rakowska Trela, która reprezentuje osoby objęte ustawą dezubekizacyjną.

wróć do artykułu
 • ~MA
  (2018-10-12 07:45)
  Po co ten komentarz, że TK nie działa. Rozumiem, że jak za PO ustawa była, jak pan powiedział, przepychana przez Rzeplińskiego, to TK działał właściwie.
 • ~Qukiz
  (2018-10-12 08:20)
  Ciekawe jak swojemu ciemnemu ludowi beda tlumaczyc ze sie z tego wycofuja...
 • ~Psychoterapełta sejmowy
  (2018-10-12 08:45)
  Ubecja już dawno na saksach zagranicą jako nowi obywatele ....z parobasa malują się na ynteligenta oczywiście za sprawą sponsora,,,,by przejąć wyższe szczeble w globalnym zarządzie ustalonym przez ich chorą wyobraznie...
 • ~hh88
  (2018-10-12 10:00)
  Suchodolska, po co w ogóle piszesz cokolwiek na temat tych ubowskich szpiclów, katów i tchórzy? Daj se siana i pisz o swoich psach lepiej.
 • ~salon nagrobków
  (2018-10-12 10:13)
  Jest rok 2018 i demontaż UBeków i SBeków nie został jeszcze zakończony. Duch Homo Sovieticus dalej w Polsce żywy.
 • ~emerytowany policjant
  (2018-10-12 10:55)
  Projekt tej ustawy został radykalnie zmieniony już po konsultacjach. Pierwotnie PiS chciał wprowadzić próg średniej emerytury ZUS tylko dla tych osób, które wyłącznie pełniły służbę dla tzw. totalitarnego państwa. Ponadto miał być przelicznik 0,5% a nie 0%. Co było powodem takiej zmiany? Dlaczego wstrzymano procedowanie ustawy o emeryturach wojskowych, jeżeli dla policjantów uchwalono taką dobrą ustawę? Chyba jednak są jakieś wątpliwości.
 • ~Wk
  (2018-10-12 13:20)
  Jak pis przegra z ta ustawa w EPTC to skad wezma kase na zaplate za nastepne tysiace pozwow? Jak sie pisze taka ustawe to trzeba to dokladnie przemyslec
 • ~S. Totenkopf
  (2018-10-12 17:21)
  Za krzywdę milicjantów i policjantów pisiacka tłuszcza drogo zapłaci.
 • ~Sybilla
  (2018-10-12 22:16)
  Dlatego, że po 1990 roku pracowali jako policjanci , w służbie z czasem pracy nienormowanym, świątek piątek gdy tacy jak ty osobnicy grzeli fotel przed telewizorem. Dlatego, ze jest to praca z patologią, bandytą, złodziejem i narkomanem. Z podejrzanym i z ofiarami przestępstw. Ci ludzie są inaczej traktowani teraz jako gorszy sort policjantów bo zaczynali służbę przed 1990 rokiem a inni którzy zaczęli po 1990 roku mają emeryturę naliczaną po 2,6% za każdy rok. Zostawmy bibliotekarkę z tych służb. Jeśli pracowała do 1990 roku to ma teraz 800 zł emerytury. Mówimy o tych którzy później narażali zdrowie i życie dla państwa polskiego, które teraz ich wykiwało. Nie masz człowieku pojęcia o tym temacie to się nie wypowiadaj.
 • ~Ewelina
  (2018-10-12 23:21)
  No cóż, Pan Skitek to działał na dwa fronty, pracował i z sb i z opozycją, wg mnie nie był lojalny ani tu ani tu. Dlaczego nie poszedł do podziemia od razu a też dziwne, że sb się nie zorientowała bo tak logicznie to powinien być wydalony z tej służby. Jako była policjantka pozwolę się nie zgodzić z Augustynem Skitkiem. Owszem, prawdą jest, że pierwszą represyjną ustawę wprowadziła podczas swoich rządów PO w 2009 roku, podpisał ją Lech Kaczyński. Obniżała ona emerytury, ale tylko za czas pracy w służbach przed 1990 rokiem do 0,7% a nie tak jak teraz zrobił pis do zera. Nie ruszyła lat pracy po roku 1990 ani rent policyjnych i rodzinnych. Uważam, że gdyby nawet nie było tamtej ustawy to pis i tak zrobiłby to co zrobił gdyż jest to partia ludzi mściwych i pozbawionych przywoitości. Skoro pis wywraca w Polsce obecnie wszystko do góry nogami, zmienia historię wiec dlaczego by nie mógłby tak po prostu wprowadzić tego w takiej wersji jak obecna bandycka ustawa.Piszę to jako osoba, którą także dotknęła ta pierwsza obniżka emerytury i teraz jestem karana po raz kolejny tak jak i tysiace innych ludzi, którzy służyli dla państwa polskiego a które państwo polskie zrobiło w konia. Tyle, że potrafię spojrzeć obiektywnie i porównać te ustawy i porównania nie ma bo teraz pis pojechał po tzw. bandzie łamiąc wszystko, po kolei wiele artykułow Konstytucji RP a także EKPC. Ustawa obecna dzieli policjantów na lepszych i gorszych mimo że wszyscy pracowali po 1990 roku to ci, którzy zaczynali pracę przed 1990 rokiem są ofiarami ustawy represyjnej a ci drudzy nie i pobierają emeryturę albo rentę na niezmienionych zasadach. W tej grupie policjantów pokrzywdzonych obecną ustawą raczej nie ma już takich którzy pobierają renty gdyż pis wylicza ją na 300-500 zł pisząc w decyzjach, że będzie ona 1000 zł brutto bo taka jest mininalna w Polsce. Większość z tych osób ma wypracowane emerytury częściowo lub całościowo i pobiera emeryturę a nie łaskę pisowską. W zwiazku z tym pis wyleczył wszystkich chorych rencistów z tej grupy. Chory to jest ten kraj obecnie.
 • ~ivo
  (2018-10-13 12:54)
  Intencje i myśl przewodnią twórców tzw. ustawy dezubekizacyjnej doskonale ilustruje cytat zaczerpnięty z wypowiedzi Marzeny KRUK, dyrektor Archiwum IPN na posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych (nr 73) Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (nr 52) w dniu 13 grudnia 2016 r.: " Pierwsza ustawa dezubekizacyjna z 2009 r., ale także ustawa lustracyjna, a nawet zwłaszcza ona, pokazała jak bardzo przyjęte w niej rozwiązania okazały się być nieprecyzyjne i jak wiele niejasności w efekcie wprowadziły, pozwalając wielu strukturom, a tym samym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa, wymknąć się spod regulacji zawartych w tych ustawach."
 • ~md
  (2019-03-11 06:24)
  To może zwracajmy się do ETPC ze skargami, że w Polsce musimy płacić podatki i nie ma od tego odwołania... wobec czego ustawa skarbowa jest niekonstytucyjna :-) Nie jest prawdą, że zdezubekizowani osobnicy nie mają możliwości odwoływać się w swoich sprawach. Mogą indywidualnie występować do Prezydenta o uchylenie dotyczącej ich decyzji. Nie wiem dlaczego to jakoby w Polsce rzekomo nie działa TK i dlatego ETPC bezczelnie uzurpuje sobie prawo ingerować w nasze prawodawstwo i orzecznictwo/ Dlatego proponuję traktować wyroki ETPC po niemiecku - te, które nam nie pasują olewać.

Może zainteresować Cię też: