Oddanie suwerenności? Słowa Merkel mają szansę stać się mottem niemieckiej polityki europejskiej [OPINIA]

"Państwa narodowe powinny być obecnie gotowe do oddania suwerenności" - to zdanie, wypowiedziane w zeszłym tygodniu przez Angelę Merkel ma szansę stać się mottem niemieckiej polityki europejskiej. Nie szkodzi, że padło podczas niezobowiązującej konferencji "Parlamentaryzm między globalizacją a narodową suwerennością", zorganizowanej przez Fundację Konrada Adenauera.

wróć do artykułu
  • ~sehr gut ?
    (2018-11-28 17:28)
    Hi tler kaput, deutschland kaput, europa kaput?
  • ~JGK
    (2018-11-28 17:12)
    Angela Merkel: "Państwa narodowe powinny być obecnie gotowe do oddania suwerenności". Dobrze, niech w takim razie Niemcy dadzą przykład innym i oddadzą swoją surerenność np. na 10-15 lat.
  • ~gostom
    (2018-11-28 16:51)
    Macron powiedzial ostatnio do Niemeic, ze powiini sie uczyc i podzielic sie z innymi, ze swoim dobrobytem....itd. Dlaczego nie ucza sie INNI w jaki sposob wypracowuje sie dobrobyt?
  • ~www
    (2018-11-28 16:47)
    "Słowa Merkel mają szansę stać się mottem niemieckiej polityki europejskiej" - co to znaczy "mają szansę"? One przyświecają niemieckiej polityce względem UE od samego początku, tylko teraz dopiero je otwarcie wyartykuowano i to ustami w UE najważniejszej osoby!
  • ~jaity
    (2018-11-28 16:45)
    Dziennik stara się Polakom uświadomić konieczność podporządkowania się niemieckim kolonizatorom. Oddanie suwerenności oznacza przecież w naszym wypadku eksploatację gospodarczą poprzez kompradorskie rządy i unijne rozporządzenia dobre dla Niemiec i Francji. Te wszystkie szczytne unijne ideały to fałszywa przykrywka wilczej zachłanności silniejszych wobec słabszych.
  • ~gostom
    (2018-11-28 16:44)
    Suwerenność Polski powinna być oczywista dla Wschodu i Zachodu. Tak samo powinno być oczywiste, że problemy Polski powinne być własnością suwerennego państwa Polskiego, a nie w postaci dodacji i prezentów Problemem Zachodnich Podatkowiczów, od których wymaga się ze strony Polskiej tak oczywistej Solidarności. Amen!
  • ~uygvjb
    (2018-11-28 16:23)
    To fajnie, że Niemcy chcą się podzielić swoim terytorium z Francją, Polską, Danią Holandią, Czechami ... Ale czy trzeba zmuszać do tego inne kraje ?
  • ~jakie to proste a i tak tego nie rozumieja
    (2018-11-28 15:47)
    Narodowa suwerennosc nie bierze pod uwage wartosci innych panstw oraz z tym zwiazanych kompromisow. Takie kompromisy to czesciowe oddanie tej suwerennosci dla dobra ogolu. No ale narodowcy tego nie zrozumieja i beda krzyczec ze im sie chce odebrac niepodleglosc i sobie ich podporzadkowac. Jesli wchodzi sie do jakiegos klubu to nalezy sie trzymac jego regul a nie wymagac, zeby ktob sie do nas dostosowal. Kto tego nie potrafi powinien sie z klubu wypisac. Proste.
  • ~Fredi
    (2018-11-28 15:37)
    Rozumiem głosy za: bo silniej zjednoczeni ale przecież sama idea UE to gwarantowała . Teraz chcą aby być w gotowości do oddania zdrowych organów do transplantologii. Czyli powinnismy zrezygnować z Prezydenta, premiera ? Wystarczy p Merkel, która będzie o wszystkim decydowała? Tak było przez 8 lat w przypadku Polski. I tylko tym którzy wyjechali to się opłacało nie Polsce.
  • ~JA JA
    (2018-11-28 15:31)
    Ubecy wyjechali pierwsi do DDR ......
  • ~Środa
    (2018-11-28 15:28)
    Nie tyle " mottem" co sierpem i młotem .
  • ~cuda
    (2018-11-28 15:06)
    Pierwsza i druga wojna światowa Polaków nie wykończył a Merkel odbierze Polakom suwerenność .
  • ~karl
    (2018-11-28 14:49)
    Czekam,kiedy frau zostanie powieszona przy Alexander Platz za złamanie imigracyjnego prawa w UE.I umrze wraz ze swoją suwerennością.
  • ~nie ma glupich
    (2018-11-28 14:33)
    to znaczy oddanie suwerennosci narazie Niemcom i Francji a potem Niemcom Juz pokazali, kto ma rzadzic w Europie. Musza sie teraz mocno wykazac ,zeby odzyskac zaufanie innych. Merkel odchodzac chce jeszcze cos uszczknac dla Niemcow.
  • ~pola
    (2018-11-28 14:24)
    nie wzielismy was militarnie wezmiemy ekonomicznie tusk nie zdazyl za nagrod --nie wygrala partia zasprzedancow po i psl ---miala byc polska poddana na talerzu ----wiec 3 lata walcza sprzedaja polske zagranica --ta totalna opozycja zausznikow --to jest podle -psepolacy to robia --jakie to przykre --nasi dziadowie walczyli i suwerennosc i wolnosc -i ktos bedzie nam odbierac -juz raz nam to r uski zrobily wyzwolilismy sie z kolchozu i znow nas to czeka -nigdy nigdy potrafimy byc razem gdy ojczyzna nas potrzebuje
  • ~Breakout
    (2018-11-28 14:24)
    Masz Panie Krajewski lepszy pomysl ? W zaprzegu psim zawsze sa te, ktore mocno ciagna z przodu i te drugie (wszystkie potrzebne). Lepiej isc do przodu w wiekszej grupie, niz bladzic samotnie, narazajac sie na ataki wilkow, lub wielkiego Miszki. Wszystkie te bunczuczne pohukiwania, my im pokazemy, Rudy pod spodnice Merkel itd. to tylko zawstydzajaca niedojrzalosc.
  • ~77
    (2018-11-28 14:23)
    BRAVO FRAU MERKEL, bardzo dobry idea, bo jusz wstyd byc Polakiem !!!
  • ~gaga1
    (2018-11-28 14:18)
    Zadne panstwo europejskie nie jest zdolne do "samodzielnego" zycia!!!. Powiazania ekonomiczne, dyplomatyczne a takze militarne sprawiaja ze panstwa Europy -najbogatszego kontynentu na swiecie- jeszcze funkcjonuja. Unia Europejska wlasnie! Silna, trwala, mowiaca jednym glosem. Tylko tak przetrwamy silna konkurencje amerykanska czy azjatycka.
  • ~ja ja
    (2018-11-28 14:07)
    A folksdojcz D. będzie Generalnym Gubernatorem ?
  • ~farmazon
    (2018-11-28 14:05)
    Adolf też chciał tego samego, tylko bardziej przekonywał poszczególne kraje. Szczęście, że Polska wykupiła im lampardy, bo Makrela nie ma czym nas przekonać !

Może zainteresować Cię też: