Oddanie suwerenności? Słowa Merkel mają szansę stać się mottem niemieckiej polityki europejskiej [OPINIA]

"Państwa narodowe powinny być obecnie gotowe do oddania suwerenności" - to zdanie, wypowiedziane w zeszłym tygodniu przez Angelę Merkel ma szansę stać się mottem niemieckiej polityki europejskiej. Nie szkodzi, że padło podczas niezobowiązującej konferencji "Parlamentaryzm między globalizacją a narodową suwerennością", zorganizowanej przez Fundację Konrada Adenauera.

wróć do artykułu
  • ~Środa
    (2018-11-28 15:28)
    Nie tyle " mottem" co sierpem i młotem .
  • ~JA JA
    (2018-11-28 15:31)
    Ubecy wyjechali pierwsi do DDR ......
  • ~Fredi
    (2018-11-28 15:37)
    Rozumiem głosy za: bo silniej zjednoczeni ale przecież sama idea UE to gwarantowała . Teraz chcą aby być w gotowości do oddania zdrowych organów do transplantologii. Czyli powinnismy zrezygnować z Prezydenta, premiera ? Wystarczy p Merkel, która będzie o wszystkim decydowała? Tak było przez 8 lat w przypadku Polski. I tylko tym którzy wyjechali to się opłacało nie Polsce.
  • ~jakie to proste a i tak tego nie rozumieja
    (2018-11-28 15:47)
    Narodowa suwerennosc nie bierze pod uwage wartosci innych panstw oraz z tym zwiazanych kompromisow. Takie kompromisy to czesciowe oddanie tej suwerennosci dla dobra ogolu. No ale narodowcy tego nie zrozumieja i beda krzyczec ze im sie chce odebrac niepodleglosc i sobie ich podporzadkowac. Jesli wchodzi sie do jakiegos klubu to nalezy sie trzymac jego regul a nie wymagac, zeby ktob sie do nas dostosowal. Kto tego nie potrafi powinien sie z klubu wypisac. Proste.
  • ~uygvjb
    (2018-11-28 16:23)
    To fajnie, że Niemcy chcą się podzielić swoim terytorium z Francją, Polską, Danią Holandią, Czechami ... Ale czy trzeba zmuszać do tego inne kraje ?
  • ~gostom
    (2018-11-28 16:44)
    Suwerenność Polski powinna być oczywista dla Wschodu i Zachodu. Tak samo powinno być oczywiste, że problemy Polski powinne być własnością suwerennego państwa Polskiego, a nie w postaci dodacji i prezentów Problemem Zachodnich Podatkowiczów, od których wymaga się ze strony Polskiej tak oczywistej Solidarności. Amen!
  • ~jaity
    (2018-11-28 16:45)
    Dziennik stara się Polakom uświadomić konieczność podporządkowania się niemieckim kolonizatorom. Oddanie suwerenności oznacza przecież w naszym wypadku eksploatację gospodarczą poprzez kompradorskie rządy i unijne rozporządzenia dobre dla Niemiec i Francji. Te wszystkie szczytne unijne ideały to fałszywa przykrywka wilczej zachłanności silniejszych wobec słabszych.
  • ~www
    (2018-11-28 16:47)
    "Słowa Merkel mają szansę stać się mottem niemieckiej polityki europejskiej" - co to znaczy "mają szansę"? One przyświecają niemieckiej polityce względem UE od samego początku, tylko teraz dopiero je otwarcie wyartykuowano i to ustami w UE najważniejszej osoby!
  • ~gostom
    (2018-11-28 16:51)
    Macron powiedzial ostatnio do Niemeic, ze powiini sie uczyc i podzielic sie z innymi, ze swoim dobrobytem....itd. Dlaczego nie ucza sie INNI w jaki sposob wypracowuje sie dobrobyt?
  • ~JGK
    (2018-11-28 17:12)
    Angela Merkel: "Państwa narodowe powinny być obecnie gotowe do oddania suwerenności". Dobrze, niech w takim razie Niemcy dadzą przykład innym i oddadzą swoją surerenność np. na 10-15 lat.
  • ~sehr gut ?
    (2018-11-28 17:28)
    Hi tler kaput, deutschland kaput, europa kaput?
  • ~adi
    (2018-11-28 20:19)
    znów marzy jej się GG ?????
  • ~Patriarcha Cyryl
    (2018-11-28 20:27)
    I am a Russian fascist, claiming to live in Canada. Kremlin pays me a salary, but not enough, so I must moonlight on der Dziennik’s forum.
  • ~myslalem ze kudzie z czasem madrzeja
    (2018-11-28 22:04)
    Kto tego nie rozumie lub na to nie chce sie zgodzic ten nie moze zyc we wspolnocie jaka jest w tym wypadku Unia Europejska. Podstawa funkcjonowania kazdej wspolnoty jest wzajemne zrozumienie i kompromisy. Kazdy kompromis to jednak rezygnacja z niektorych swoich nacjonalistycznych ambicji dla dobra innych czyli dla dobry wspolnoty. Bez tego nie ma zgody tylko zwada a moze i nawet wojna. Wiekszosc autorow tych komentarzy idzie w tym kierunku. To bardzo niebezpieczne.
  • ~Alez
    (2018-11-28 22:17)
    Kiedy Polacy przejrza na oczy?
  • ~Środa
    (2018-11-28 22:39)
    A kim będą obywatele państwa, które zrzeknie się suwerenności.Już nie np Polakiem i nigdy np Niemcem. Czyli nikim.
  • ~Ela z wesela
    (2018-11-28 22:43)
    Nie mamy szczęścia. Umiemy się radować z niepodległości a tu zza Odry kolejna niespodzianka.Jak polskie roszczenia za II WS to małostkowość i histeria , jak oddanie suwerenności -to super pomysł na obecne czasy - nie nadążam .
  • ~Adolfina Szaria Merkill
    (2018-11-28 23:56)
    to nasz socjalistyczny drang nach osten, ale PO nowemu. jedna rzesza, jeden fyrer, jedna lewacka banda
  • ~dlaczego?
    (2018-11-29 00:35)
    Pojscie na kompromis dla dobra wspolnoty jaka jest UE to oddanie kawalka narodowej suwerennosci. Dlaczego tylu tutaj komentujacych chce to widziec inaczej? Po co? Z glupoty czy w jakims haniebnym celu?
  • ~Sledzina
    (2018-11-29 01:02)
    Czekam kiedy makrela zostanie powieszona za jajcuchy bo broszki to ona nie ma