Klęska polskiego grafenu. Śmiercią naturalną umrze w Polsce każda nowatorska technologia [FELIETON]

| Aktualizacja:

Zacznijmy na rozgrzewkę od dwóch zagadek...

wróć do artykułu
 • ~grafiki
  (2019-02-11 08:35)
  Skoro nikt się o naszą technologię nie bije i nikt jej nie kopiuje to znaczy, że są tańsze i lepsze.
 • ~Adam
  (2019-02-11 02:08)
  Problem polega na tym, że taki wynalazca ma zostać wtloczony do jakiegoś urzędu, instytutu lub państwowej spółki. Zamiast pozwolić mu się samodzielnie rozwijać, ewentualnie kosztowniejsze rzeczy tanio skredytować to państwo chce wszystko zawlaszczyc. To się nie może udać.
 • ~taka historia
  (2019-02-11 01:39)
  Ze wszechmiar słuszne konkluzje autora. Znam to z własnego doświadczenia. A na koniec: no i po co ci to było?
 • ~Just True
  (2019-02-10 22:32)
  Styropian z bolkiem i tuskiem już o to dostatecznie zadbali żeby ten kraj po prostu zniszczyć
 • ~West
  (2019-02-10 21:42)
  Stefan Kisielewski mawiał; to nie kryzys, to rezultat. Zbyt wysokie podatki, skomplikowane prawo, traktowanie przedsiębiorców jak przestępców, regulacje wydłużające w nieskończoność cykl inwestycyjny, naukowcy dbający o granty na "innowacyjność", zarządy państwowych firm z nadania politycznego. Jak w takich warunkach ma coś się rozwijać? Polska gospodsrka nie rozwija się dzięki politykom i urzędnikom, lecz mimo nim.
 • ~teoria to byl bull sh.,bo nie pozwalala wstac z kolan
  (2019-02-10 19:05)
  Gdy czytam. Zawsze prawie zaczynam od postow. Juz nie udaje sie narzucac Ludziom mowy gazetowej. Coraz odwazniej prezentuja swoj punkt widzenia . Widac golym okiem, ze wszystko jest wychwycone, gdy tymczasem media jedynie podchwytuja temat, niosa go ile sie da i rzucaja. Leca za nastepna przyneta. I jest to efektem, ze ludzie odzyskuja 3 pierwsze i czwarta wladze realnie i w praktyce.
 • ~antybezmyślnik
  (2019-02-10 16:10)
  Żeby powstawały wynalazki i innowacje, człowiek MUSI być WOLNY i niczym nie skrępowany, by był w stanie kreatywnie myśleć i działać- a tego teraz w Polsce NIE MA. Za to jest partyjna nomenklatura (jak w PRL) obsadzania stanowisk (wszystko dla beznadziejnych swoich) i coraz większy polityczno-kadrowy zamordyzm wobec pozostałych. Dlatego obiecanki ,,Pinokia" (MM) o zrównoważonym rozwoju,o milionie sam. elektr,o drogach (które psują się już po pół roku) itd.- się nie spełnią. POLSKA niedługo będzie w RUINIE (o czym wtedy kłamliwie opowiadała Becia z Brzeszcz). A wy tu wszystkie PiS-owskie trolle - nie zakłamiecie prawdy i rzeczywistości- nie mówiąc o tym, byście cokolwiek wnieśli do Polskiej INNOWACYJNOŚCI. OHYDA - POLSKO!!
 • ~Bo
  (2019-02-10 15:26)
  Nie, to nie może być, państwowe. Prywatne na zlecenie państwa
 • ~doindon
  (2019-02-10 15:04)
  Apple to firma prywatna. Nano Carbon i Mera to firma państwowa. To 1-szy powód sukcesu i klęski. Drugi to system podatkowy, prezes Apple mógł się skupić na działalności, polski prezes musi się skupić na niezwykle zawiłych procedurach prowadzenia działalności. Pan Robert Gwiazdowski podaje prosty przepis na rozwiązanie problemu, 1,5 % podatku od przychodu firm. Nie trzeba wtedy prowadzić ogroooomnej księgowości, bo kosztów nie ma sensu rejestrować skoro nie będzie można ich odliczyć. I kasacja podatku dochodowego od pracowników. To rozwiąże problem niemożności. I to zostanie wdrożone. Ale nie w Polsce. Polska jak zwykle będzie ostatnim państwem które to zrobi.Dlaczego ? Stare przyzwyczajenie jednych do przywilejów, drugich do bycia pod butem,
 • ~magister zwyczajny
  (2019-02-10 14:17)
  Warunkiem KONIECZNYM zmiany sytuacji w Polsce jest PRZYMUSOWA emerytura dla 65-letnich profesorów, zwłaszcza dla tych, którzy tytuł docenta uzyskali w latach 1968-70 oraz ich wychowanków. Na przykład pewnego profesora na politechnice, który już jako student był bardzo mocno partyjny. Zawsze w wakacje wyjeżdżał w ramach stypendium Humbolta, i zawsze - za radą starszych kolegów - jeździł do tego samego Instytutu w RFN. Kiedy przyjechał tam piąty (a może szósty) raz, już jako tzw. młody pracownik nauki, uzyskał dostęp do niepublikowanych prac wewnętrznych. Dosyć szybko z kolejnego wyjazdu przywiózł sobie doktorat, potem jakoś zdobył habilitację, .... i tak się polska nauka rozwija do dziś. Bez wymiany kadr na uczelniach takich spraw jak ta z grafenem doświadczymy jeszcze wiele... A wystarczyło odpowiednią, poleconą przez kogoś osobę w pewnym momencie DOPISAĆ do autorstwa wynalazku, i nagle wszystkie drzwi stanęłyby otworem.... Oczywiście dopisany błyskawicznie znalazłby się na PIERWSZYM miejscu, a wynalazca byłby tylko pomocnikiem.
 • ~he
  (2019-02-10 13:43)
  Jedyny wegiel jaki "szeregowy peseł" akceptuje to ten pod ziemią.
 • ~jarekwielki ma
  (2019-02-10 10:50)
  A może by tak prezes Jarosław Kaczyński zainwestował w coś naprawdę przydatnego gospodarczo a nie takie wulgarne bałwochwalcze wieżowce.
 • ~Wojciech
  (2019-02-10 10:43)
  A więc: faceci wokół się snują co są już tacy, że czego dotkną, zaraz zepsują. W domu czy w pracy gapią się w sufit, wodzą po gzymsie wzrokiem niemiłym. Na niskich czołach maluje im się straszny wysiłek, bo jedna myśl im chodzi po głowie, którą tak streszczę: "Co by tu jeszcze ********** Panowie? Co by tu jeszcze?"
 • ~Tomak.kl
  (2019-02-10 10:20)
  Bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury. Polacy opanowali produkcję grafenu w laboratoriach ale nie potrafili przejść do produkcji przemysłowej, pomimo dużej kasy zainwestowanej przez spółki skarbu państwa w ten projekt. Zawiodło to co zawodzi w Polsce od lat: gwiazdorzenie naukowców, chęć szybkiego osobistego zysku i nieumiejętność pracy zespołowej. Polski patent teraz też jest niewiele warty, bo Chińczycy doszli to takiego samego wytwarzania grafenu samodzielnie i potrafią go od paru lat produkować przemysłowo. Artykuł napisany jest pod publiczkę a nie rzetelnie.
 • ~maszan
  (2019-02-10 08:40)
  Elity postkomunistyczne zniszczyły morale Polaków.
 • ~****
  (2019-02-10 08:20)
  PL to kraj w którym przez dekady nie rozwiązano skupu butelek. To daje do myślenia. Prawda?
 • ~Dariusz Andrzej Kowarczyk
  (2019-02-09 23:37)
  Historia grafenu jest historia pana Krajewskiego. Wyrazam nadzieje, ze pan Krajewski zdaje sobie sprawe z wzajemnej zaleznosci pomiedzy historia grafenu a historia jego dziennikarstwa.
 • ~jonik
  (2019-02-09 21:36)
  Polska ma fachowców, a Świat ma specjalistów. I to jest odpowiedź dlaczego jesteśmy tak tragicznie zapóźnieni. Ps. mamy PKB takie jak Szwecja, ale Szwedów jest 4 razy mniej.
 • ~Bert
  (2019-02-09 20:50)
  Sianie w Polsce defetyzmu przez naszych niemieckich przyjaciół to nic nowego. Żeby zaistniały warunki do sukcesów tego rodzaju, to Polska musi stać się państwem prawa, a to próbujemy w bólach wprowadzać dopiero od trzech lat
 • ~opm
  (2019-02-09 20:40)
  za tym muszą sę kryć ludzie tuska ci sami co korwette gawron 14 lat budowali i nic nie zbudowali ale zarobki mieli przepastne na tym a gazoport w świnoujściu to jak opózniali ale nie mogli zablokowac całkowicie

Może zainteresować Cię też: