Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu: Potraktowano mnie jak szmatę [#RigamontiRazy2]

| Aktualizacja:

"Moja wiedza była komuś nie na rękę. Przejęcie Lotosu przez Orlen to zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Przecież w Orlenie państwo ma tylko 27 proc. udziałów" - mówi były prezes Lotosu Paweł Olechnowicz

wróć do artykułu
  • ~ala
    (2019-02-25 16:31)
    Każdemu według zasług.
  • ~Vox Populi
    (2019-02-24 17:29)
    Najbardziej kompetentnym ekonomistą w Wolsce jest oczywista oczywistośc pan Kaczyński Jarosław . Wymyślił zasadę ekonomiczną 500+
  • ~goj
    (2019-02-24 17:21)
    i prawidłowo złodzieju na szafot bez wyroku
  • ~Majątek Narodowy.
    (2019-02-24 12:41)
    Ile to roboty żeby sprawdzić jaka opcja POlityczna najwięcej wyprzedała majątku narodowego.
  • ~Lament.
    (2019-02-24 12:37)
    Utracił Koryto,a teraz lamentuje.
  • ~Ekonomista
    (2019-02-24 11:36)
    Też jestem przeciw fuzji Orlen - Lotos. Ale Olechnowicz wychodzi na analfabetę ekonomicznego. Wystarczy przeczytać tylko to: "Byłoby taniej, bardziej ekonomicznie – jeden dział marketingu, jeden dział kadr, jeden prezes. Jeśli kilka tysięcy osób płacących podatki straci pracę, to będzie taniej? Śmiem wątpić." No to niech Lotos stworzy pięć działów marketingu, pięć działów kadr, itd - wtedy będzie bardziej "ekonomicznie". Ignorant...
  • ~JUR
    (2019-02-23 16:53)
    Pomysł zakupu Możejek przez PKN Orlen pojawił się wśród polityków na początku 2006 roku. Na papierze cała inwestycja wyglądało obiecująco. Zakup rafinerii od stojącego na granicy bankructwa Jukosu wydawał się okazją na zmniejszenie wpływów Rosjan w naszym regionie i umocnienie pozycji PKN. W praktyce Możejki stały się jednak studnią bez dna, w której utopione zostały gigantyczne środki, których najprawdopodobniej nigdy nie uda się odzyskać. Możejkami Kaczyński „ucierał nosa” Rosjanom i co obrajtku z tego wyszło ?
  • ~JUR
    (2019-02-23 16:50)
    Wojciech Jasiński (64 l.), minister Skarbu Państwa w rządzie PiS, skazał Polaków na najdroższy gaz w Europie! Jak to możliwe? W 2006 roku szef resortu zgodził się podpisać umowę gazową z Rosją bez dokładnej analizy dokumentu! Efekt? Do 2022 roku Polska zapłaci o około 18 miliardów złotych za gaz więcej niż inne państwa europejskie, które kupują ten surowiec z Rosji. W 2006 roku minister Wojciech Jasiński zaakceptował umowę zawierającą niekorzystną formułę cenową, a jej konsekwencje są przeogromne - mówił w rozmowie z "Super Expressem" obecny szef resortu skarbu Mikołaj Budzanowski (41 l.). Chodzi o wieloletni kontrakt z Rosjanami na dostawę gazu do Polski. Jasiński wyraził na niego zgodę bez dokładnego zapoznania się z jego zapisami. "Ze względu na ograniczony czas do wyrażenia opinii, MSP nie miało możliwości analizy przekazanego projektu Umowy. Niemniej (...) wyrażam zgodę na zawarcie Umowy" - można przeczytać w piśmie z 15 listopada 2006 roku, podpisanym przez Jasińskiego, które publikujemy obok. Następstwem pośpiechu i braku szczegółowej analizy skutków liczącego ok. 1000 stron kontraktu było zaakceptowanie 10-procentowej podwyżki cen gazu podyktowanej przez Rosjan. Sprawiło to, że Polska płaci obecnie dużo więcej niż nasi zachodni sąsiedzi. I choć szczegóły kontraktów gazowych objęte są tajemnicą, to szacuje się, że PGNiG płaci Gazpromowi obecnie ponad 500 dolarów za tysiąc metrów sześciennych surowca. Firmy z Niemiec, Francji, Włoch czy Austrii mają dużo niższe stawki. Natomiast z wyliczeń MSP wynika, że do 2022 r., czyli końca obowiązywania niekorzystnych zapisów, wszyscy polscy odbiorcy gazu zapłacą przynajmniej o około 18 mld złotych więcej! Budzanowski (PO) chce jednak wszelkimi metodami walczyć o obniżkę! - Cena, którą płacimy Rosjanom, jest za wysoka. Dlatego w tym roku pozwaliśmy Gazprom przed Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie - mówi. Jeśli jego decyzja będzie po myśli Polski, ceny gazu mogą spaść o około 10 proc. Sam Jasiński odpiera jednak wszelkie zarzuty pod swoim adresem. - To sprawa polityczna. Nie mam sobie nic do zarzucenia. Po pierwsze Rosjanie nie pozostawili nam innego wyjścia niż podpisanie tej umowy. Po drugie z treścią umowy zapoznałem się na tyle, na ile pozwoliła na to ograniczona ilość czasu - wyjaśnia "Super Expressowi" były minister. Obecnie sprawę kontraktu gazowego prześwietla Najwyższa Izba Kontroli. Raport z jej prac będzie znany dopiero na jesieni.
  • ~Nj
    (2019-02-23 16:45)
    Ile Pan tam zarabial i kto Pana tam delegowal? Jakie sukcesy Pan odniósł?
  • ~Stop korupcji i nepotyzmowi
    (2019-02-23 06:42)
    Potraktowano cię jak szmatę? Potraktowano należycie
  • ~Andy
    (2019-02-23 04:55)
    Brednie. Z tego wywiadu jedno wynika. Temu panu grunt się pod nogami pali, dlatego próbuje znaleźć wyjście ewakuacyjne. Ciekawe jakie "grzeszki" ma na koncie skoro tak się wije jak piskorz.
  • ~Arcyleming
    (2019-02-23 04:51)
    Pomysły racjonalizatorskie Olechnowicza np wymiana drzwi w swoim gabinecie i 1500000 mln złotych nagrody.
  • ~#Mrugacz 1
    (2019-02-22 21:47)
    Bardzo źle traktowani są ludzie w Polsce. Profesjonalizm, kompetencje, wykształcenie się nie liczą. Wybory i ... pracownicy do kosza. Nic to, że ktoś krok po kroku budował swoją pozycję zawodową, że awansował bo tak po prostu był dobry. Teraz to nie ma znaczenia. Odwołuje się ludzi ze stanowisk, wyrzuca z pracy, szuka haków, znajomości, by wyrzucić, zmienić i wstawić swojego, wiernego partii. Kraj pogrąża się w bylejakości. Niekompetentni ludzie w sposób niekompetentny zarządzają-głupota spada na nas jak mgła. Coraz jej więcej wokół.
  • ~co Pan na to
    (2019-02-22 19:30)
    jak rzadził w Orlenie fachowiec z PO były straty, jak zaczęli rządzić Misiewicze z PiS znalazły się ogromne zyski !!
  • ~Zdzierski.
    (2019-02-22 16:51)
    Ten od zdzierskiego podatku od lokat. W żadnym kraju w Unii niema tak wysokich podatków od lokat.
  • ~cwt
    (2019-02-22 16:28)
    Fakt jest ze byla proba sprzedania Lotosu rosjanom, dlaczego temu zaprzecza, malo wiarygodny
  • ~[ ╲╱]☺[├─┤]
    (2019-02-22 16:11)
    Celem przejęcia Lotosu przez Orlen jest zaspokojenie roszczeń ż. zgodnie z ustawa 447 - Polska posiada tylko 27% udziałów w Orlenie i pakiet większościowy w Lotosie, po przejęciu Lotosu przez Orlen de facto cała Polska a także region CE będą zdane na decyzje nie-polskich akcjonariuszy większościowych - rząd PiS za to powinien trafić przed trybunał stanu bo jest to akt identyczny ze zdradą stanu.
  • ~Ksiegowy
    (2019-02-22 15:07)
    Przecież to przekręt bezdyskusyjny PISUARÓW. 27% Orlenu tylko w rękach państwa. Wiadomo kolesie się oblowią.
  • ~Grześ Schetyna
    (2019-02-22 13:57)
    un z PO, un niewinny, un tylko lody kręcił ?
  • ~7 października, święto MO i SB
    (2019-02-22 13:20)
    a jaki miał być kapitalizm? Nie rozumiem, że człowiek z takiego stanowiska, może takie rzeczy mówić. A tu proszę, punkt widzenia zmienił się z chwilą zmiany miejsca siedzenia. iIlu jeszcze takich zwolenników "wolnej", "demokratycznej" i broń panie Boże kapitalistycznej Polski, tak zapłacze nad swoim losem?