Wygnański: Prawdziwy bunt? To bunt ludzi nabitych w edukację

"W 1980 r. pierwsze postulaty Solidarności też dotyczyły kiełbasy i kalorii. I nagle się okazało, że chodzi o godność. Jeśli liczyć, że tylko połowa nauczycieli znalazła się w tym zawodzie z poczucia misji, to i tak jest 350 tys. ludzi, którym chodzi o lepszą szkołę i godne traktowanie nie tylko ich samych, lecz także uczniów" - mówi Magdalenie Rigamonti Jakub Wygnański, socjolog i współtwórca organizacji pozarządowych. 

wróć do artykułu
  • ~ferdek naukowiec
    (2019-04-11 20:33)
    Typowe dla Polski odwrócenie pojęć. Zwykło się nazywać szkołę prywatną - szkołą społeczną a faktycznie szkołą społeczną jest tylko szkoła publiczna (państwowo-samorządowa).
  • ~gość
    (2019-04-11 20:38)
    Jasne- jak PO było u władzy to Kluzik-Rostkowska dużo im dała???? Nagle przed wyborami towarzysz naczelnik, który uczestniczył w manifestacjach i wiecach antyrządowych organizowanych przez ko-ko kodu i innych kucykowatych dał rozkaz do strajku. Gdzie towarzysz był wtedy . Wrobił nauczycieli w spór polityczny. Sam nie stał przy tablicy od 1995 roku. Ale pedagog całą parą. A intelygentni inaczej będą organizować składki . Pewnie dzieci wyślą na ulicą w Wielkanoc. Na kucyka też zbierali, wysyłali do Brukseli do Timerasama i co??? Gdzie jest kucyk jedyny sprawiedliwy??
  • ~murem_za_nauczycielami
    (2019-04-11 21:04)
    Łańcuch światła w całej Polsce ! Murem za Nauczycielami ! Murem !
  • ~Xyz
    (2019-04-11 21:21)
    Ten smieszny pan to taki nieudolny agitator z PO i GW. Pajacuje, uzywa bombastycznych sformulowan ale tak naprawde nie ma nic do powiedzenia. A, wlasne dzieci poslal do szkoly prywatnej....
  • ~student
    (2019-04-11 21:28)
    Ratunku, drodzy nauczyciele. Nie ośmieszajcie się , nie niszczcie swojego autorytetu, jak wytłumaczycie swoim uczniom że 200 zł brakujące do spełnienia żądań stanowią wartość większą niż honor, wychowankowie i etos WYCHOWAWCY.
  • ~anetta
    (2019-04-11 21:49)
    Pisowscy zwyrodnialcy za koszmar jaki zafundowali polskim dzieciom, za odebraniem im szans na uczciwą naukę, zainteresowania, czas na rodzinę, szans na dostanie się do liceum - powinni odpowiadać KARNIE i mam nadzieję, że kiedyś do tego dojdzie, że pani minister wraz ze swoimi mocodawcami i pomagierami odpowiedzą za to łajdactwo przed niezależnym sądem. Dzieci musza płacić za polityczne gierki bezczelnych partyjnych uzurpatorów. Przyjdzie czas że i uzurpatorzy zostaną rozliczeni.
  • ~były nauczyciel
    (2019-04-11 22:00)
    Mam uprawnienia pedagogiczne, ale nie pracuję w zawodzie - mam inną pracę. Jednak jak zwolnią tych wszystkich gno***ów, i będzie brak nauczycieli, to mogę wrócić do zawodu. Potrafię uczyć matematyki i informatyki.
  • ~ZXCQVB
    (2019-04-11 22:45)
    NAUCZYCIELE!!! Opublikujcie w internecie listy ŁAMISTRAJKÓW z każdej szkoły.
  • ~hippopotam
    (2019-04-11 23:00)
    Mam wielki brzuch i wielką głowę, ale głupi jestem
  • ~jan, janowski
    (2019-04-11 23:27)
    Godność ?????? Czyją godność ?????? Trzeba być porządnym Człowiekiem , żeby wiedzieć co to jest godność. Większość nauczycieli o zgrozo okazała się g...ami.
  • ~voltersseness
    (2019-04-12 00:13)
    Panstwo placi i ma prawo wymagac podstaw programowych, minimum tego jak chce uformowac pewien standard wiedzy polskiego obywatela. Facet ma ochote na wolna ameykanke to niech ja prowadzi na prywatnych kompletach z wlasnych srodkow.
  • ~Magura
    (2019-04-12 02:35)
    Schronisko na Magurze Małastowskiej wymaga dokończenia remontu, żeby móc jak przez ostatnie 50 lat przyjmować między innymi uczniów chodzących po Beskidzie Niskim. Szczegóły na "zrzutka Magura Małastowska". Kto był nie zapomni systemu składania zamówień najedzenie (do szybu windy)
  • ~Nauczyciel
    (2019-04-12 05:30)
    Nie POpieram strajku. Był czas gdy prze 8 spokojnych lat PO nic nam nauczycielom nie dalo. Zamykali szkoły i zwalniali nauczycielu. POlityczna zagrywka.
  • ~Pp
    (2019-04-12 06:10)
    Nie można walczyć o godność, samemu zachowując się niegodnie od samego początku. Strajk w czasie egzaminów szkodzi uczniom (czyli najsłabszym), więc jest zachowaniem niegodnym. Teraz, w ramach walki o godność, uczniowie powinni dostać odszkodowania oraz gwarancje zdania egzaminów. Pozdrawiam.
  • ~NIEZALEZNY POLITYK
    (2019-04-12 07:45)
    WIDZE ze CZERWONA TARGOWICA PO I ZNP DAWNY BLOK CCCP co sie tlumaczy na polski TO CEP CEPA CEPEM POGANIA sprowadzil niszczycieli polskich DZIECI A WYNIKA to z odpowiedniej tresury do rozwoju intelektualnego AMEBY ktory widac na kazdym kroku mysle ze mamy dwa takie przypadki gdzie polski podatnik placi CEPOWE za to ze te instytucie sa powolane dla dobra POLAKOW SA czyms owrotnym i dzialaja na jego szkode W POLSCE I ZAGRANICA SA TO SEKTA SEDZIOWSKA I EDUKACJI[jak zmienicie wladze bedziecie szukac KASY NA SMIENIKACH jak to bylo za rzadow TARGOWICY PIENIEDZY DLA NIKOGO NIE MA I NIE BEDZIE OPROCZ NAS].
  • ~Laszlo
    (2019-04-12 07:45)
    Cóż to za kolejny autorytet z brzuszkiem? Wszystkim przypomniała się godność nauczycieli jak rządzi PiS. Pseudonaukowcy do wynajęcia. Socjolog, to brzmi dumnie, ale chyba w... nie mam pomysłu. To nigdzie nie brzmi dumnie.
  • ~.
    (2019-04-12 07:58)
    Facet, masz wybory do Knesetu, rób więc bunt u siebie. Ostatni bunt Polaków miał swój czas i miejsce, kiedy sowieckie sld wywalono poza Parlament, a chazarskich zlodziei PO odstawiono od koryta.
  • ~Donek
    (2019-04-12 08:00)
    He He młodzież wyszła na ulice... z prywatnych szkół.
  • ~a n t y p a c a n
    (2019-04-12 08:13)
    Zamrożone 0% POdwyżki przez wiele lat nieudolności PO to był czas, kiedy nauczyciele czuli sie godnie...
  • ~yhnb