Dlaczego staliśmy się zagłębiem egzorcystów? O. Adamik: Opętania w Polsce są rzadkością [WYWIAD]

Jest popyt, jest podaż. Mam wrażenie, że czasem kontakt z egzorcystą ludzie traktują w tych samych kategoriach co wizytę u zielarza, uzdrowiciela czy wróżki - mówi w rozmowie z DGP o. Paweł Adamik dominikanin, teolog.

wróć do artykułu
  • ~silikonowa zuzanna
    (2019-06-20 19:44)
    Ten wspomniany Pan K. to jest gość jak mało kto. Wiem bo miałam z nim przyjemność. Na piłce zna się jak mało kto.
  • ~obcokrajowiec
    (2019-06-20 20:17)
    NIe ma o czym mowic. W tym kraju sredniowiecze dalej kwitnie. Egzorcyzmy, cuda, pielgrzymki, odpusty, rozance, modlitwy za dusze--za oplata, i wszelkiego rodzaju oplaty za pogrzeby, i sluby. Tudziez strach przed hierarchia koscielna i calowanie w rece koscielnych urzednikow. Martin Luther juz na poczatku 16tego wieku zorientowal sie jak ta instytucja dziala, ale polskie duszyczki wola wierzyc w bajki.
  • ~a-go
    (2019-06-20 20:43)
    Czy w średniowieczu był już Internet? Odnoszę wrażenie, że przeczytałem newsa z tamtych czasów... W moim kalendarzu jest 2019 rok, a ja zaczynam w to wątpić czytając, ze ktoś zrobił doktorat z czarów. Przy okazji, to po dr nie stawia się kropki.
  • ~ot co
    (2019-06-20 21:03)
    Opetania spektakularne sa rzeczywiście rzadkością. Natomiast te zwyczajne niezauważalne, dość powszechne. Wszak mamy do czynienia z inteligencją wyższej klasy. Nie będzie więc robić swej roboty glupio i spektakularnie. Poza wyjątkami.
  • ~MaciejZ
    (2019-06-20 21:17)
    A ta masa totalnych to nie jest przypadkiem obłąkana?
  • ~żart
    (2019-06-20 21:30)
    "Opętanie" to choroba "umysłowa" i wpływa na rozwój ciała fizycznego. "Ekzorcysta" w imieniu Boga (Jezusa) swoimi rękami "wyciąga" złego ducha (nieposłusznego). Dzisiaj wyciagają "bankierzy" z klientów (złe duchy), Lub lekarze w szpitalu. "W zdrowym ciele. zdrowy duch" (niektórum należy pomagać).
  • ~Dr J.E.Bakaa
    (2019-06-20 21:38)
    może i są rzadkościa ale jak widać po rządzących, raz a dobrze
  • ~areał
    (2019-06-20 22:41)
    a może tym opętanym potrzebny jest "DOBRY" lekarz
  • ~Misio.,,,,,....,,,,.,,.,,,.,.,.
    (2019-06-20 23:48)
    Bardzo dobrze,że podaż jest większa niż popyt. Gorzej by było , gdyby było odwrotnie. Ponadto jeżeli kapłan wyjeżdża na misje , to ma styczność z kulturą szamańską, a tam znajomość abrakadabry jest pożądana , gdyż jest częścią życia ludności tubylczej.
  • ~WZOROWApamiec
    (2019-06-21 03:48)
    Nie wie o czym mowi!!! Jeszcze studiow nie skonczyl, a juz ekspert. Skad ta PYCHA?!!
  • ~Alumn
    (2019-06-21 05:17)
    Kler potrzebuje dla siebie egzorcystów,bo szatan opanował ich,ale oni szukają u świeckich szatana.
  • ~ed
    (2019-06-21 06:12)
    zawsze mnie interesowało pytanie czy szatan wybiera sobie na ofiarę tylko katolików ? no bo przecież nie Buddystów czy innych Hindusów, którzy nie wierza w diabła. Pewnie wystarczy nie wierzyć i sprawa się sama rozwiąże.
  • ~Szyba
    (2019-06-21 06:16)
    Podatny grunt !? Ciemnota , zabobon i pogarda dla PRAWDZIWEJ nauki , to jest właśnie podatny grunt . A tego mamy pod dostatkiem !
  • ~internautka 50+
    (2019-06-21 07:26)
    Szkoda że egzorcyści nie mogą ,,leczyć" (wyganiać złego duch z polityków) Gdyby mogli to np taki Palikot nie gonił by(może) po Londynie z gumowym penisem i straszył że kogoś wypatroszy!! ale są i inni których można by leczyć bo zachowują się jakby byli opętani.
  • ~tttt.
    (2019-06-21 09:56)
    Opetani to sa egzorcysci.Kto jeszcze w 21 wieku wierzy w takie bajki? Kiedys wmawiali ze ziemia jest plaska.
  • ~Antypisuar
    (2019-06-21 10:00)
    Opetanie sklonnoscia seksualna do dzieci jest bardzo czeste w KK. Czy egzorcyzmy cos tu pomoga? Chyba nie. Ale oberzniecie przyrodzenia "opetanym" napewno by poskutkowalo. A patologiczna rzadza wladzy u Kaczynskiego to nie opetanie? Nie pomoga tu ani egzorcyzmy ani kastracja. Dozgonne wakacje w Nowosybirsku bylyby tu skuteczne.
  • ~Dark
    (2019-06-21 11:22)
    Bo jest mnóstwo religijnych fanatyków ... wynikający z ciemnoty, ciasnoty umysłowej i lenistwa
  • ~wjw
    (2019-06-21 13:01)
    Ciemnota rządzi...
  • ~po co sie tu czarowac
    (2019-06-21 15:28)
    Bezgraniczna wiara to przeciez nieograniczone pole dzialania wszelkiego rodzaju oszustow. Wystarczy znac troche psychologie, poznac slabe punkty wiary i ma sie droge otwarta. Nikt nie odwazy sie w cokolwiek watpic bo to przeciez jest grzech. Jak widac to funkcjonuje a Kosciol na to nie reaguje bo widzi w tym rowniez korzysci dla samego siebie.

Może zainteresować Cię też: