Federalizacja Polski grozi wywołaniem pełzającej wojny domowej [OPINIA]

 Mimo że przez prawie 3 0 l at udało się Polskę zdecentralizować, a skalą samorządności zbliżyć do poziomu Skandynawii, różne polityczne żywioły chcą radykalnej reformy tego obszaru. Może mieć to wyłącznie opłakane skutki. Od jakiegoś czasu sporo się mówi o federalizacji, czyli nadawaniu ustawodawczych uprawnień legislaturom samorządu terytorialnego, tj. sejmikom wojewódzkim oraz radom miast i dzielnic.

wróć do artykułu
 • ~Ole
  (2019-08-15 09:12)
  No dobra ale co mu zrobim z tem bonem na kulture kolo gierlozy i cy mozna go bedzie wymienic na konkretny towar w spoldzielni cy tylko w markietach wielgopodlogowech
 • ~decentralizacja i to szybko!
  (2019-08-14 17:21)
  Praktycznie cały CIT płacony przez największe korporacje,ale również przez montownie( o ile w ogóle płacą po 10-letnim zwolnieniu) w Specjalnych Strefach Ekonomicznych jest odprowadzany w Warszawce, bo tam mają swoje siedziby. A później się eksperci dziwią, jak to by było po decentralizacji tak bez subwencji i dotacji celowej oraz janosikowego, normalnie by było,ale Warszawa ma oddać nam nasze pieniądze! Dlaczego ten temat nie istnieje u dziennikarzy. Witajcie w świecie mediów, tutaj zwykły człowiek się nie liczy. Jak jeszcze raz PiSowcy przyjadą do "Polski powiatowej" to pamiętajcie o tym. Mieli zrobić porządek z zagranicznym kapitałem. Kłamstwo,kłamstwo,kłamstwo
 • ~viola da gamba
  (2019-08-14 12:08)
  Wojna już jest a wywołał ją nie kto inny jak prezes opowiadając o lepszych sortach ,my tu wy tam o innych podwórkach i co tu mówić *************** dziadu " . Inwektywy z mównicy dotyczył wszystkich ,którzy nie kochają go w jednej lub dwóch osobach
 • ~oko proroka
  (2019-08-14 11:51)
  Federalizacja a decentralizacja to dwa różne znaczenia. Polak zamiast myśleć i rozsądnie dyskutować - myśli emocjami i polityka historyczną i w tym problem. Coś co ma być dla mieszkańców, ich spraw, problemów dnia codziennego wymaga podejścia bliższego a nie delegowania do W-wy i wąskiego grona ludzi. Niestety, ale moim zdaniem świadomość bardzo słaba a i Polak rozmawiać nie potrafi.
 • ~Lajkonick
  (2019-08-14 11:24)
  Jak to jest, że Niemcy federalne stoją lepiej niż Polska unitarna?
 • ~09iolp
  (2019-08-14 08:13)
  Dodajcie sobie do tego zdjecie truskolaskiego opublikowane w innym artykule.........Jedno wyjasnia drugie.......Samo-rzadowcy z Bozej laski..........
 • ~Bonn
  (2019-08-14 06:44)
  Przeciez to Pis zaczal o tym mowic, mylac pojecia: decentralizacje z federalizacja, a teraz zwala to na opozycje. Jak zwykle, Pis namiesza , a potem wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina !
 • ~Wittek
  (2019-08-14 06:37)
  Niektore kraje maja z federalizacja bardzo dobre doswiadczenia, bo ta tam funkcjonuje juz od setek lat, przyklad USA, Niemcy. W Polsce to bylby tylko B A J Z E L!
 • ~zulugula
  (2019-08-14 00:40)
  zamiast się żreć bez końca lepszym rozwiązaniem byłby podział na zachodnią POlandię i wschodnią PISlandię. Każdy byłby wtedy szczęśliwy i żył w kraju takim jak chce.
 • ~chcemy_Polski_a_nie_prywislanskiego_kraju
  (2019-08-14 00:03)
  W Polsce potrzeba silnego skutecznego samorządu a nie ruskiego centralizmu i biurokracji na wszystkich szczeblach. Kraje sukcesu: USA, Kanada, Wlk Brytania, Szwajcaria, Austria, Niemcy, Belgia, Holandia. Nawet Czechy ! A nie Rosja !
 • ~to droga do utraty państwowosci
  (2019-08-13 22:41)
  Do rozbicia dzielnicowego, a w jego następstwie rozbioru Polski zmierza prezydent Sopotu,obecnie główny ideolog PO.
 • ~Altrnatywa
  (2019-08-13 17:48)
  Duża część Polski chce powrócić do rwpg pod przewodnictwem wschodniego"brata",a druga część chce demokracji zachodniej,więc trzeba podzielić na Polskę wschodnią i Polskę zachodnią,która jest więcej cywilizowana, bo razem z tym obecnym rządem prowschodnim mnie da się dłużej tak żyć.
 • ~sd2017
  (2019-08-13 14:28)
  PO=lactwo niechaj se POprosi Niemce o wydzielania części niemieckiego terytorium celem POwołania tam POlandu z Tuskiem jako gaulajterem !!!! I byndzie git !!!!
 • ~ocena z Bieszczad
  (2019-08-13 13:34)
  PiS = PZPR sięga po stare wzorce gebelsowskiej propagandy ?
 • ~POKODWON
  (2019-08-13 13:15)
  Już raz HerThusk obiecał autonomię Kaszub i osobną armię, więc jego zwolenników, szczególnie obecne władze Danzig należy wysłać do różnych miejsc odosobnienia i ...będą mieli decentralizację jak jej tak bardzo chcą.
 • ~ß0opkl
  (2019-08-13 12:43)
  - niech autor sie nie wysila, bo moim zdaniem rozczlonkowanie Polski zaczelo za czasow tuska, ktory odkryl, ze jest wolne miasto Gdansk, Pomorzanie i nic nie znaczaca mniejszosc niemiecka, ktorej trzeba dac przywileje. Rozczlonkowanie prowadzono w bardzo interesujacy sposob. Pierwszym byl program "partnerski" dla urzedow, ktorego skutkami byly wyjazdy biedronia na rekolekcje do Berlina i niemieckie nazwy ulic kolo Czestochowy, ktora jest partnerem gnijacego od glowy miasteczka Pforzheim. Drugim etapem bylo stworzenie na potrzeby indokrynacji Zwiazku Miast Polskich, zwiazku miasteczek polskich i zwiazku aglomeracji polskich, po to, aby zrecznie moc sterowac tym, co sie w terenie dzieje. Nie bede sie sprzeczac, komu potrzebna "federacja" w Polsce. Moze zobaczmy, jak sie to ma u sasiada, ktoremu federacja po prostu wychodzi bokiem. Dlatego ze w 16 Landach jest 16 odrebnych sejmikow i odrebnych rzadow, co bardzo duzo kosztuje. Dlatego ze abiturient z jednego landu to nie taki sam abiturient jak z drugiego, dlatego ze w sferze jurysdykcji, kultury i oswiaty, gospodarki wystepuje niespojnosc, konczaca sie na anachronizmach. I ktos tego chce dla Polski?
 • ~jaity
  (2019-08-13 12:36)
  Im większa niezależność regionów od centrum, tym większe pole do nadużyć, lokalnych sitw, mafii oraz popartego zagraniczną kasą wpływu państw ościennych na politykę i gospodarkę. I po dwóch dekadach okaże się, że jesteśmy po rozbiorach, bo centrum nie ma nic do gadania poza swoją gminą.
 • ~89uiokl,
  (2019-08-13 12:10)
  "Od jakiegoś czasu sporo się mówi o federalizacji, czyli nadawaniu ustawodawczych uprawnień legislaturom samorządu terytorialnego, tj. sejmikom wojewódzkim oraz radom miast i dzielnic" - niech autor sie nie wysila, bo moim zdaniem rozczlonkowanie Polski zaczelo za czasow tuska, ktory odkryl, ze jest wolne miasto Gdansk, Pomorzanie i nic nie znaczaca mniejszosc niemiecka, ktorej trzeba dac przywileje. Rozczlonkowanie prowadzono w bardzo interesujacy sposob. Pierwszym byl program "partnerski" dla urzedow, ktorego skutkami byly wyjazdy biedronia na rekolekcje do Berlina i niemieckie nazwy ulic kolo Czestochowy, ktora jest partnerem gnijacego od glowy miasteczka Pforzheim. Drugim etapem bylo stworzenie na potrzeby indokrynacji Zwiazku Miast Polskich, zwiazku miasteczek polskich i zwiazku aglomeracji polskich, po to, aby zrecznie moc sterowac tym, co sie w terenie dzieje. Nie bede sie sprzeczac, komu potrzebna "federacja" w Polsce. Moze zobaczmy, jak sie to ma u sasiada, ktoremu federacja po prostu wychodzi bokiem. Dlatego ze w 16 Landach jest 16 odrebnych sejmikow i odrebnych rzadow, co bardzo duzo kosztuje. Dlatego ze abiturient z jednego landu to nie taki sam abiturient jak z drugiego, dlatego ze w sferze jurysdykcji, kultury i oswiaty, gospodarki, polityki socjalnej wystepuje niespojnosc, konczaca sie na anachronizmach. I ktos tego chce dla Polski?
 • ~pola
  (2019-08-13 12:07)
  nie udalo sie podac Polske podac na talerzu Niemcom ----nasi potomkowie walczyli o polska -nasza duza polske --i i nkt nam nie bedzie dzieic roztrzonkowywac polski na zyczenie wrogom przez ich zausznikow ---by rzadzili sie -jak szare gesi i nam polske bluznili zasmiecali zmieniali na ich uzytek i kulture ---nigdy nie pozwolimy polska jest jedna i rzad wybrany demokratycznie odpowiada za polske
 • ~Aww
  (2019-08-13 12:00)
  1. Nikt nie mówi o federalizacji, ale o większej decentralizacji 2. Inicjatywa prawodawcza w samorządach nie ma sensu i tylko wprowadziłaby bałagan, ale większy zakres decyzyjności jak najbardziej miałby sens, np: a) samorządy mogłyby decydować o sprawach edukacji np. liczby godzin religii w szkole lub jej braku, liczby godzin języków obcych itp. b) samorządy mogłyby przejąć ochronę zdrowia (która na poziomie rządowym kuleje) c) samorządy powinny mieć większą decyzyjność w zakresie stawek podatkowych (a nawet składki zdrowotnej), aby zapewnić przychody celem realizacji zadań związanych m.in. z edukacją, służbą zdrowią, transportem publicznym itp.