Tejchman: Przedsiębiorcy, zastanówcie się, co zrobiliście, żeby zapobiec propozycjom Kaczyńskiego? [OPINIA]

| Aktualizacja:

A może zamiast narzekać na to, że podwyżka płacy minimalnej przyniesie straty w konkurencyjności i płynności, drodzy przedsiębiorcy i pracodawcy, zastanówcie się, co przez lata zrobiliście, żeby zapobiec propozycjom jak te, które wygłosił w ostatni weekend Jarosław Kaczyński?

wróć do artykułu
  • ~Patentowany glupek,
    (2019-09-10 09:53)
    Co to za hlystek pisze takie bzdury Idac jego tokiem firmy na zachodzie powinny splajtowac bo pracownicy duzo wiecej zarabiaja niz w Polsce , Gdzie takich glupkow produkuja ,On nie bierze pod uwage ,ze na calym swiecie wraz ze wzrostem gospodarczym ,rozwojem ,postepem idz\ie wzrost placy a tym samym wzrost poziomu zycia
  • ~Wilga
    (2019-09-10 10:08)
    Syty głodnego nie zrozumie.A właśnie ten pan redaktor należy do tych co jadają ośmiorniczki.
  • ~ajax
    (2019-09-10 10:22)
    Najwyższa pora pogodzić się że czasy płacenia pracownikowi 5 zł/h brutto już się skończyły na dobre i wyjść z mentalności rodem z lat 90.
  • ~m-53
    (2019-09-10 10:09)
    Zadziwiająco sensowny artykuł w czasach nagonki na program PiS. A ja powtarzam (sam jestem przedsiębiorcą) i popieram słowa Morawieckiego - musimy wyjść z epoki niskich płac bo to anty rozwojowe. Jeżeli przedsiębiorcy tego nie rozumieją i jak pijany płotu trzymają się koncepcji zarabiania i konkurowania niskimi płacami to rozsądny rząd musi to zrobić - i robi. Przytoczę rozmowę z budowlańcem ze świętokrzyskiego (budownictwo drewniane) sprzed kilku lat. Pytam go czemu nie używa gwoździarek, wkrętów samowiercących, zakrętarek udarowych itd. Odpowiedział po co. Szkoda kasy. Jak mam pracowników za 5 złotych na godzinę to mi się nie opłaca. Teraz już mu się opłaca :)
  • ~Dawaj naokoło
    (2019-09-10 10:07)
    Jedna uwaga: gdybyśmy mielić czas tak się zaangażować, jak pan pisze, to byśmy nie potrzebowali tych niedouczonych, niewychowanych ćwierćinteligentów, którzy nigdzie poza polityką o budżetówką zawodowo się nie nadają (polityków). Natomiast mu tego czasu nie mamy. Wymaganie od nas, abyśmy kształtowali dobre rządzenie jest jak wymaganie od polityka, aby mi w biznesie kształtował dobre zarządzanie. Różnica jest taka, że ja go nie wpuszczę do siebie, bo jest dyletantem, ale on mnie nie wpuści do siebie, bo jestem za dobry i okaże się, że nawet w polityce jest mierny. Robiłem przez lata wiele rzeczy, o których pan pisze. Moi pracownicy zarabiają dobrze, rozwijam ich, szkołę, jeżdżą po świecie. Nie akumuluję kapitału, bo wbrew temu, co myśli większość, nie bardzo się da, ten suv w leasingu na 6 lat jest skutkiem 20 lat ciężkiej pracy, a nie dojenia pracownika, ale i tak znajdą się tacy, co swoje wiedzą: że złodziej itd. I co mam powiedzieć? Że mój głos waży tyle samo co głos menela mnie wyzywającego ale chętnie żrącego z moich podatków chociaż nigdy nic mu się w życiu nie chciało a mi się musi chcieć bo rząd chołubi takich jak on a ze mnie zrobił dojną krowę? To mnie obraża i to nie jest żadna sprawiedliwość społeczna.
  • ~emerytka
    (2019-09-10 10:34)
    Podniesienie płacy minimalnej jest konieczne .Około 1 ,5 robotników polskich zarabia minimalną i żyje w skrajnej biedzie .W mojej okolicy tylko minimalna ,ale do pracy dojeżdża się 50 km w jedną stronę i bilet miesięczny kosztuje 300 zł i lada moment ma zdrożeć .Pracownikom zostaje 1300 zł na życie to mało by się w zimie ogrzać i zapłacić rachunki ,kupić jedzenie .
  • ~emeryt pracujący
    (2019-09-10 09:19)
    Dobrze gada.
  • ~Vivid
    (2019-09-10 09:39)
    Dobry tekst.
  • ~Zepp
    (2019-09-10 09:29)
    To ofiara gwałtu jest winna bo prowokowała gwałciciela?
  • ~Płock i okolice
    (2019-09-10 10:44)
    Tejchman, spłyń do Wisły z wodą mineralną Trzaskowianka.
  • ~Przedsiębiorąca Zdzichosław
    (2019-09-10 10:41)
    Ja nie inwestowałem w maszyny , bo jak robotnik tani to się nie opłaca. Jak był mało wydajny to się go wyrzucało pod byle pretekstem i przyjmowało młodego za którego nie trzeba było płacić , bo płacił urząd pracy. Wszyscy tak robili nawet instytucje państwowe i samorządowe. Więc propozycje Kaczyńskiego wydają się mało realne , bo państwo również tak robi , a jakby musiało płacić pracownikowi , to by również zbankrutowało. Zobaczcie jak walczą z nauczycielami żeby im nie dać podwyżki , więc koledzy spokojnie
  • ~tandem
    (2019-09-10 10:35)
    Spadaj mędrku - sam inwestuj w maszyny i zajmij się tworzeniem organizacji branżowych - i spróbuj pociągnąć biznes. Skończy się powrotem do komuny, przejęciem gospodarki przez państwo i powrotem do produkcji Poloneza i wody kolońskiej Wars.
  • ~ziuk
    (2019-09-10 13:15)
    Co zrobili? Przez dekady wspierali politycznie wrogów kaczki. Którzy nota bene robili dokładnie to samo. Nabijali inflację, rozdawali pieniądze swoim grupom klienckim i nakładali coraz to nowe podatki. A teraz kwik. Jesteście drodzy janusze, głupi i niezorganizowani. Przyjdzie wam wkrótce zapłacić cenę najwyższą w tym kontekście. Wielu po prostu pożegna sie z biznesem, bo nie wyrobi na te wszystkie plusy. Jednocześnie przy tak niskiej jakości zarządzania wasze biznesy przejmą dużo lepiej od was zorganizowani holndry i niemce, bo przyroda nie znosi pustki. Proste.
  • ~Na Zachodzie drożej?
    (2019-09-11 09:31)
    Drodzy zatroskani przedsiębiorcy, mam dla Was radę. Nie podoba się w Polsce, za drogo kosztuje prowadzenie interesu? To jedźcie na Zachód i tam sobie załóżcie interes. Świat stoi dla Was otworem.
  • ~Jaś
    (2019-09-10 10:58)
    W UK najniższa jest 9 f i nikt nie płacze,nam jeszcze daleko, także popieram,jak kogoś nie stać to niech zasuwa sam,rozmawiałem z przedsiębiorcami i mówią ,że jest do przełknięcia
  • ~pat
    (2019-09-11 08:20)
    Na przykład polski handel zdominowały zagraniczne sieci. Korporacje? Też zagranica. Rynek usług? Dużo sieci? Dlaczego u siebie mogą płacić pracownikowi dwa razy więcej a w Polsce nie? Niemcy twierdzą że jak dadzą nam reparacje to się nam gospodarka zawali! Chyba im się zawali! To jest właśnie takie postkolonialne myślenie. Tewałeny starszą że będą zwolnienia bo ludzi zastąpią maszyny. Sieci wprowadzają automaty już od dawna.
  • ~KRYSTEK
    (2019-09-10 10:41)
    TAK ICH ZABOLALO ZE FACHOWCOW TRZEBA CENIC A NIE WYKORZYSTYWAC ZA GROSZE LUDZIE FIZYCZNI NAPEDZAJA BUDRZET A NIE LUDZIE KTORZY Z BUDRZETOWKI SA UTRZYMYWANI PRZEZ ROBOTNIKA TU ZATRACONO WARTOSC ZE LUDZIE PRACUJA CIEZKO ZA GROSZE A ONI ZROBILI NIEWOLNICTWO I TANIA MONTOWNIE CZASY ZMIENIAJA SIE ZE WSPOLNIE TRZEBA DAZYC DO DOBREJ PLACY PRACODAWCA I PRACOWNIK A NIE WYKORZYSTYWANIE PRACOWNIKOW
  • ~xxxx
    (2019-09-13 08:24)
    Panie Tejchman zaloż pan firmę i pokaż co potrafisz.
  • ~kaziu
    (2019-09-10 10:30)
    warto się zastanowić o naszych dzieciach co ich czeka za kilka lat.kaziu
  • ~head
    (2019-09-13 09:03)
    To jest bardzo populistyczny i prymitywny artykuł. Rodem z lat 30 w ZSRR. Niedlugo autor stwierdzi że niszczenie kraju przez PiS jest winą przedsiębiorców bo nie zatrudniają nisko wykwalifikowanej kadry za pensje prezesów. Niech się autor zapozna z tym jakie istnieją przedstawicielstwa przedsiębiorców, ogólnopolskie i branżowe, ile przedsiębiorcy odpalają na cele spoleczne, na domy dziecka, na szkoły, ale popelniają błąd nie dają nierobom z PiS.

Może zainteresować Cię też: