• ~assasyn
  (2019-08-13 10:33)
  Polska jako kraj, naród i państwo jest w sytuacji szczególnej w całej Europie, prawie pod każdym względem. Nie ma tu co wyliczać. Aktualne "dyskusje o federalizacji", o których przeciętny Polak nie słyszał i nie wiedziałby nawet, o co chodzi, to wymysł zdrajców polskości, popierany przez niektórych "naukowców" (a tu może jest trochę zdrajców nieświadomych). Temat zamknięty.
 • ~pola
  (2019-08-13 12:07)
  nie udalo sie podac Polske podac na talerzu Niemcom ----nasi potomkowie walczyli o polska -nasza duza polske --i i nkt nam nie bedzie dzieic roztrzonkowywac polski na zyczenie wrogom przez ich zausznikow ---by rzadzili sie -jak szare gesi i nam polske bluznili zasmiecali zmieniali na ich uzytek i kulture ---nigdy nie pozwolimy polska jest jedna i rzad wybrany demokratycznie odpowiada za polske
 • ~jaity
  (2019-08-13 12:36)
  Im większa niezależność regionów od centrum, tym większe pole do nadużyć, lokalnych sitw, mafii oraz popartego zagraniczną kasą wpływu państw ościennych na politykę i gospodarkę. I po dwóch dekadach okaże się, że jesteśmy po rozbiorach, bo centrum nie ma nic do gadania poza swoją gminą.
 • ~POKODWON
  (2019-08-13 13:15)
  Już raz HerThusk obiecał autonomię Kaszub i osobną armię, więc jego zwolenników, szczególnie obecne władze Danzig należy wysłać do różnych miejsc odosobnienia i ...będą mieli decentralizację jak jej tak bardzo chcą.
 • ~sd2017
  (2019-08-13 14:28)
  PO=lactwo niechaj se POprosi Niemce o wydzielania części niemieckiego terytorium celem POwołania tam POlandu z Tuskiem jako gaulajterem !!!! I byndzie git !!!!
 • ~enter1
  (2019-08-13 11:56)
  Nikt nie proponuje federalizacji - to kolejna sciema pisowskiej władzy. Próbowali tym straszyć, z badań wyszło im że lepiej straszyć LGBT, więc temat znikł z ekranów pisowskiej TV "narodowej" tak samo szybko jak się pojawił. Głupcy mają się teraz bać "seksualizacji" i "afirmacji".
 • ~89uiokl,
  (2019-08-13 12:10)
  "Od jakiegoś czasu sporo się mówi o federalizacji, czyli nadawaniu ustawodawczych uprawnień legislaturom samorządu terytorialnego, tj. sejmikom wojewódzkim oraz radom miast i dzielnic" - niech autor sie nie wysila, bo moim zdaniem rozczlonkowanie Polski zaczelo za czasow tuska, ktory odkryl, ze jest wolne miasto Gdansk, Pomorzanie i nic nie znaczaca mniejszosc niemiecka, ktorej trzeba dac przywileje. Rozczlonkowanie prowadzono w bardzo interesujacy sposob. Pierwszym byl program "partnerski" dla urzedow, ktorego skutkami byly wyjazdy biedronia na rekolekcje do Berlina i niemieckie nazwy ulic kolo Czestochowy, ktora jest partnerem gnijacego od glowy miasteczka Pforzheim. Drugim etapem bylo stworzenie na potrzeby indokrynacji Zwiazku Miast Polskich, zwiazku miasteczek polskich i zwiazku aglomeracji polskich, po to, aby zrecznie moc sterowac tym, co sie w terenie dzieje. Nie bede sie sprzeczac, komu potrzebna "federacja" w Polsce. Moze zobaczmy, jak sie to ma u sasiada, ktoremu federacja po prostu wychodzi bokiem. Dlatego ze w 16 Landach jest 16 odrebnych sejmikow i odrebnych rzadow, co bardzo duzo kosztuje. Dlatego ze abiturient z jednego landu to nie taki sam abiturient jak z drugiego, dlatego ze w sferze jurysdykcji, kultury i oswiaty, gospodarki, polityki socjalnej wystepuje niespojnosc, konczaca sie na anachronizmach. I ktos tego chce dla Polski?
 • ~ocena z Bieszczad
  (2019-08-13 13:34)
  PiS = PZPR sięga po stare wzorce gebelsowskiej propagandy ?
 • ~Aww
  (2019-08-13 12:00)
  1. Nikt nie mówi o federalizacji, ale o większej decentralizacji 2. Inicjatywa prawodawcza w samorządach nie ma sensu i tylko wprowadziłaby bałagan, ale większy zakres decyzyjności jak najbardziej miałby sens, np: a) samorządy mogłyby decydować o sprawach edukacji np. liczby godzin religii w szkole lub jej braku, liczby godzin języków obcych itp. b) samorządy mogłyby przejąć ochronę zdrowia (która na poziomie rządowym kuleje) c) samorządy powinny mieć większą decyzyjność w zakresie stawek podatkowych (a nawet składki zdrowotnej), aby zapewnić przychody celem realizacji zadań związanych m.in. z edukacją, służbą zdrowią, transportem publicznym itp.
 • ~richtig Oberschlieser
  (2019-08-13 11:24)
  My ŚLONZOKI niy chcymy być we polsce jyno w naszym Heimat Obrschlieser !
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.