Kto będzie zatem reprezentował inne kraje Unii Europejskiej i w jakiej randze? Z Grecji przyjedzie wiceminister spraw wewnętrznych, z Holandii sekretarz stanu, podobnie z Finlandii. Będzie też gość z Cypru - podsekretarz stanu w pałacu prezydenckim, a także z Turcji - minister do spraw kwestii religijnych.

Reklama

>>>Zobacz, kto przyjedzie na prezydencką galę

Nie zabraknie też gości z dalekich krajów: do Warszawy zjedzie prezydent Afganistanu Hamid Karzaj, swoją obecność potwierdził również Abdullah Bin Ahmad Bin Yousufa Zainal Ali Reza - minister handlu i gospodarki Arabii Saudyjskiej. Wielkimi nieobecnymi będą przywódcy państw z Europy Zachodniej. Przyjazd zapowiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, ale go nie potwierdził. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie reprezentował Francję i Katar.

Większość VIP-ów przyjedzie do Warszawy z małżonkami, towarzyszyć im będą trzyosobowe delegacje. Biuro Ochrony Rządu już szykuje dla nich co najmniej 60 luksusowych czarnych limuzyn - mercedesów, BMW i volvo.

Każda z delegacji dostanie co najmniej po dwa wozy. Przewiozą gości z warszawskiego Okęcia najpierw na śniadanie do Zamku Królewskiego, a potem do Teatru Wielkiego. Tam odbędzie się uroczysty koncert i bankiet.

Już szykowane są pokoje w hotelach. Jak udało się nam ustalić, goście będą nocować między innymi w hotelu Hyatt.

Wiadomo też, jak w trakcie bankietu organizatorzy usadzą gości. Przy głównym stole zasiądzie Lech Kaczyński z małżonką oraz najważniejsi politycy - prezydenci, szefowie rządów, wicepremierzy, ministrowie, przewodniczący parlamentów. Nie wiadomo, czy wraz z nimi zasiądą białoruscy opozycjoniści - Stanisław Szuszkiewicz i Aleksander Milinkiewicz, którzy mają pojawić się na gali.

"Nie sądzę, by prezydent chciał łamać zasady protokołu" - mówi DZIENNIKOWI jedna z osób, znająca szczegóły przygotowań do uroczystości.

Pozostali goście mają siedzieć przy okrągłych dwunastoosobowych stolikach. Tam zapewne siądą także licznie zaproszeni przedstawiciele 27 organizacji polonijnych z całego świata. Catering przygotuje warszawska restauracja La Boheme. Podczas bankietu zagra Orkiestra "Kukla Band".

Sala koncertowa w Teatrze Wielkim może pomieścić 1800 osób. "Przewidujemy, że będzie około tysiąca osób" - mówi Mariusz Handzlik, minister w Kancelarii Prezydenta.

Na imprezę akredytowało się 280 dziennikarzy z Polski i kilkudziesięciu z zagranicy, ale na galę, i to raczej na kilka minut, wejdą prawdopodobnie tylko fotoreporterzy.

Koncert będzie transmitować TVP1. Będzie go można także obejrzeć na telebimach rozstawionych w okolicach placu Teatralnego.