Komitety dostaną numery 1 do 10; będą one widniały na kartach do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego 7 czerwca. Ponadto partie zazwyczaj umieszczają numery list na plakatach, ulotkach i billboardach wyborczych.

Reklama

Ważne jest żeby dostać numer początkowy, bo on zapewni liście lepszą pozycję na kartach do głosowania. Najgorsze numery to te z końca. Szóstka, ósemka, dziewiątka nie dają szczęścia. Powszechne przekonanie, że siódemka przynosi powodzenie, pomaga w promocji listy i odnalezieniu jej na karcie do głosowania. Zaraz po losowaniu rozpocznie się promocja numerów. Komitety będą przekonywać wyborców, że każdy numer jest dobry. Jednak na razie politycy zaciskają kciuki i w napięciu czekają na losowanie. Każdy marzy o "jedynce".

Numery otrzymają komitety: PO, PiS, SLD-UP, PSL, Prawica Rzeczypospolitej, "Porozumienie dla Przyszłości - CentroLewica" (PD, SdPl, Zieloni 2004), Samoobrona RP, Polska Partia Pracy, Unia Polityki Realnej i Libertas. Losowanie numerów list dla 3 komitetów, które zarejestrowały się tylko w jednym okręgu wyborczym, przeprowadzą odpowiednie okręgowe komisje wyborcze.