Agnieszka Pomaska (PO) poinformowała na środowej konferencji prasowej poinformowała, że nagroda została przyznana w niedzielę podczas wielkiego przejazdu rowerowego w Gdańsku. Przyznaje ją Gdańska Kampania Rowerowa "osobom lub instytucjom, które przyczyniły się do rozwoju ruchu rowerowego".

Reklama

Parlamentarna Grupa Rowerowa otrzymała nagrodę m.in. za wprowadzenie zmian w Prawie o ruchu drogowym, korzystnych dla rowerzystów.

Szefowa grupy Ewa Wolak (PO) podkreśliła, że jest dumna, iż działania prowadzone przez grupę dały efekty. "Warto było pracować na rzecz poprawy komunikacji rowerowej, a przede wszystkim poprawy bezpieczeństwa rowerzystów. Gdyby nie ruch rowerowy z całej Polski nie byłoby oczekiwanych efektów" - dodała.

Nowela Prawa o ruchu drogowym, która weszła w życie w połowie maja sprowadza m.in. w prawie polskim znaną od dziesięcioleci w krajach zachodnich śluzę dla rowerów - część pasa ruchu między linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem. Pozwala ona rowerzystom ustawić się bliżej skrzyżowania i ułatwia skręcanie. Dzięki śluzie rowerzyści wcześniej ruszają po zmianie świateł, są też lepiej widoczni dla kierowców.

Ustawa pozwala rowerzystom, motorowerzystom i motocyklistom korzystać ze środkowej części - a nie tylko skrajnej prawej - pasa na rondzie, co ułatwia zmianę kierunku jazdy, zmniejsza też ryzyko wymuszenia na jadącym prosto rowerzyście pierwszeństwa przez pojazd, który zmienia pas, by zjechać z ronda.

Parlamentarna Grupa Rowerowa zrzesza 43 posłów z różnych klubów. Jej celem jest wzrost wykorzystania na terytorium Polski roweru jako powszechnego środka komunikacji, turystyki i rekreacji.