>>> TU obejrzysz relację na żywo z tego, co dzieje się w europarlamencie

Rozpoczynając wystąpienie w Parlamencie Europejskim, premier Donald Tusk złożył w środę hołd tej instytucji, dziękując jej za wspieranie zjednoczenia Europy i wiarę w sens integracji.

Reklama

"Mam w pamięci takie decyzje PE, które dawały wiarę i dawały poczucie sensu w Europie tym wszystkim, którzy o Europie mogli tylko marzyć" - powiedział Tusk w Strasburgu. Jak dodał, Parlament Europejski to instytucja "gdzie nigdy nie zabrakło wiary w sens zjednoczonej Europy".

Przypomniał, że to właśnie PE "w sposób nadzwyczaj konsekwentny" pracował nad zjednoczeniem Europy, popierając rozszerzenie UE. Premier dodał, że to PE zareagował na ogłoszenie stanu wojennego w Polsce i "w kilkadziesiąt godzin dał znak, że pamięta".

Reklama

Najlepszym wynalazkiem Europejczyków jest zjednoczona Europa - mówił Donald Tusk, przestrzegając przed tendencjami do utraty wiary w integrację, czego przykładem może być debata o przywracaniu granic w UE.

"Europa to najlepsze miejsce na ziemi. Nikt niczego lepszego nie wymyślił" - powiedział Tusk podczas wystąpienia w Strasburgu, przypominając, że integracja europejska była odpowiedzią na pierwszą i drugą wojnę światową.

"Nie może być tak, że tu wewnątrz Europy narasta zwątpienie w jej sens, a na zewnątrz wszyscy tęsknią, by żyć w takich warunkach, w jakich żyjemy my" - dodał premier.

Reklama

Zaznaczył, że przyczyną obecnego kryzysu w Europie nie jest zjednoczona Europa, jej instytucje, czy budżet.

"Odpowiedzią na kryzys jest więcej Europy i więcej integracji" - przekonywał. Czyniąc aluzję do debaty o ograniczaniu Schengen, Tusk zapewnił, że w interesie Europy leży ochrona podstawowych uprawnień mieszkańców, w tym swobody przemieszczania się.

Wystąpieniu, oprócz eurodeputowanych, przysłuchiwał się m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, który zabrał głos zaraz po szefie polskiego rządu. Potem przewidziano także pytania szefów frakcji i eurodeputowanych do Donalda Tuska.