Ruch Palikota zapowiedział złożenie jeszcze w poniedziałek wniosków do Komisji Etyki Poselskiej ws. "skandalicznych" - w jego ocenie - wypowiedzi szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa klubu Solidarna Polska Arkadiusza Mularczyka. Janusz Palikot zapowiadał w niedzielę, że jego ugrupowanie złoży wniosek do komisji etyki przeciwko prezesowi PiS za "sianie narodowej nienawiści".

Reklama

Kaczyński w sobotę na konferencji prasowej powiedział m.in: "W środku miasta, w środku Warszawy, w Dniu Niepodległości, Niemcy, bardzo specyficznego typu Niemcy, sądzę, że podobny typ ludzi tworzył kiedyś aparat, który pozwolił Adolfowi Hitlerowi dokonać ogromnych zbrodni, mówię tutaj o typie psychologicznym, bili Polaków, tylko dlatego, że nosili jakieś oznaki narodowe".

Z kolei Mularczyka Ruch Palikota skarży do komisji etyki za stwierdzenie, że "przedstawiciele mniejszości nie powinni mieć tak istotnych funkcji w prezydium polskiego Sejmu".

"To jest skandaliczna wypowiedź. Konstytucja stanowi, że wszyscy są równi wobec prawa. Pan Mularczyk nie może odmawiać pani posłance Nowickiej piastowania urzędu i reprezentowania organów Sejmu w prezydium" - oświadczył na poniedziałkowej konferencji prasowej poseł Ruchu Palikota Armand Ryfiński.